40 milyar gelir sağlandı
Reklam
  • Reklam

40 milyar gelir sağlandı

Türkiye'de devlet, 78 santral sattı.

17 Mayıs 2017 - 10:47

Türkiye'de satışa çıkarılan Yenice HES'in de özelleştirilmesi sonrası devlet 79 santral satmış olacak. Bu satışlardan kasaya giren meblağ ise 40 milyarı lirayı geçmiş olacak.

Daha önce toplam 78 santrali satan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) son olarak YeniceHES’i satışa çıkardı. Bu satış da gerçekleştiğinde toplamda 79 santral satılmış olacak. Şu ana kadar devlet santral satışlarından 38 milyar (9,6 milyar dolar + 3,6 milyar TL) gelir sağladı. 2.1 milyarlık satış sözleşme aşamasında, bu satışların onaylanması ile birlikte satış geliri 40 milyarı geçecek.

Yenice HES dahil 8 HES’in satışı için ihale hazırlığı var. Satılacak 8 HES’in kurulu gücü 282 MW. Yapılmış satışlardaki rakamlar dikkate alındığında yeni satışlardan da 1.5 milyar civarında bir gelir elde edilebilecek. Bu gerçekleştiğinde toplam satış 42 milyar lirayı bulacak.

Elektrik piyasasında dağıtım tamamen özel sektörde. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye 21 bölgeye ayrılarak dağıtım işi özelleştirilmişti. Üretimde de özel sektörün payı artıyor. 80 bin MW’a yaklaşan kurulu gücün halen yüzde 75’i özel sektöre geçmiş bulunuyor. Özel sektör hem yeni santrallar kurarak hem de özelleştirmeden devlete ait santralları alarak payını hızla yükseltiyor.

10 grup için 2012 yılında ihale açıldı

Elektrik Üretim AŞ’ye ait santralların özelleştirme çalışmaları 2001’de başladı. 2006’da Tercan, Kuzgun, Mercan, İkizdere, Çıldır, Ataköy ve Beyköy HES’ler ile Engil Gaz Türbinleri Santrali ve Denizli Jeotermal Santrali satışa çıkarıldı. Bu 9 santralın özelleştirilmesi 2008’de tamamlandı. 2009’da 57 akarsu santrali kapsama alındı. Kurulu kapasitesi yaklaşık 140 MW olan 18 Gruptan 10’unun ihalesi 2010’da tamamlandı. Kalan 8 gruba iki grup (Kısık HES ile Berdan ve Hasanlar) daha eklendi. 10 grup için 2012’de ihale açıldı. Tüm grupların devir işlemleri Haziran 2013 itibarıyla tamamlandı.

Sırada 7 santral var

ÖİB, daha sonra Hamitabat, Seyitömer, Kangal, Yeniköy Yatağan, Çatalağzı, Kemerköy, Orhaneli, Tunçbilek, Soma B gibi büyük termik santralların özelleştirmesini gerçekleştirdi. Arkasından Manavgat HES, Doğankent, Kürtün ve Torul HES, Karacaören 1 ve Karacaören 2, Kadıncık 1 ve Kadıncık 2, Şanlıurfa HES satışları yapıldı. Satış ilanı çıkan Yenice’nin dışında, şu sıralar ihale hazırlığı yapılan 7 santral daha var. Kepez 2, Kesikköprü, Derbent, Çamlıgöze, Seyhan 1, Seyhan 2 ve Yüreğir’in satışları gerçekleştirilecek.

Bu haber 1113 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kim ne kadar vergi ödedi?
Kim ne kadar vergi ödedi?
Vatandaş yaşamakta zorlanıyor
Vatandaş yaşamakta zorlanıyor