6 ay yatacak

Mağusa’da tasarrufunda 24 adet eski eseri kanunsuz olarak bulunduran Davut Zengin hakkındaki karar dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı.

07 Aralık 2017 - 06:20 - Güncelleme: 08 Aralık 2017 - 09:28

Gamze PİR BAYKUR


Mutluyaka yol kavşağında 5 Şubat 2016 tarihinde kullanımındaki FH 002 plakalı araç içerisinde polis tarafından yapılan aramada 24 parça eski eser bulunan sanık Davut zengin hakkındaki karar dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı. “Kanunsuz eski eser tasarrufu” ve “Haber verme yükümlülüğünü yerine getirmeme” davalarından itham edilerek suçlu bulunan sanık Zengin 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

 

Tasarrufunda 177 bin 500 TL değerinde eski eser bulunmuştu

Polis, 2015 yılı Aralık ayı içerisinde sanık Davut Zengin’in tasarrufunda çok sayıda eski eser olduğu ve konu eski eserleri satmak istediği yönünde ihbar almıştı. Polis, sanık Zengin’in 5 Şubat tarihinde konu eski eserleri satmak için anlaştığı kişiye teslim etmek için Mağusa’ya geleceğini öğrenmesi üzerine sanığı Mağusa’da beklemeye başlamış ve ardından ise sanığın Mağusa’ya geldiği aracı tespit ederek sanığı takibe almıştı. Sanık Zengin’in kullanımındaki FH 002 plakalı araç Mutluyaka yol kavşağında polis ekiplerince durdurularak operasyon düzenlenmiş ve arabada yapılan aramada toplam değerleri 177 bin 500 TL olan 18 parça testi ve çanaktan oluşan eski eser, kama ve sikkeler bulunmuştu.

 

“Kültürel miraslarımız yavaş yavaş yok oluyor”

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fadıl Aksun, sanık Davut Zengin’i aleyhine getirilen her 2 davadan da suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı. Anayasanın koruması altında olan tarihi eserlerimizin geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi kuran kültürel mirasımız olduğunu belirten Aksun, işlenen bu tip suçlar ve bilinçsizlik sayesinde kültürel miraslarımızın yavaş yavaş yok olduğuna dikkatleri çekti. Aksun, yasada bu tür suçlara öngörülen cezalar dikkate alındığında bu suçların oldukça vahim suçlar kapsamında olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Aksun, ülkemizin kültürel zenginliği olan eski eserlerin ve tarihi eserlerin korunup yaşatılabilmesi için bu tür davranış içerisine girerek suç işleyenlere etkin ve caydırıcı cezalar verilmesi suç işleme eğiliminde olan diğer kişilerin bu tür suçları işlemesini engellemek adına kamu menfaati gereği olduğunu vurgulayarak, bu tür suçları işleyenlere verilecek cezaların caydırıcı nitelikte olması gerektiğini belirtti. Ülkemizin kültürel mirasının ülkemiz açısından ne kadar değerli olduğu, kültürel mirasın geçmişle gelecek arasında bağ kurulmasının ve bu ülkede ve topraklarda daha önce yaşayan tüm nesillerin doğru anlaşılabilmesi için ne kadar gerekli olduğunu göz önünde tuttuktan sonra sanığa etkin ve caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiği kanaatine vardıklarını belirten Aksun, sanığı 6 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malpas Hotel'de personel de mağdur!
Malpas Hotel'de personel de mağdur!
Her taşın altında başka bir pislik!
Her taşın altında başka bir pislik!