6 yıla mahkum edildi
Reklam
  • Reklam

6 yıla mahkum edildi

Ercan-İskele Anayolu üzerinde 2018 yılı Haziran ayı içerisinde meydana gelen ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası ile ilgili olarak yargılanan sanık Ramazan Tomruk hakkındaki karar açıklandı.

13 Haziran 2019 - 06:12 - Güncelleme: 14 Haziran 2019 - 12:30

Gamze PİR BAYKUR

Ercan-İskele Anayolu üzerinde 2018 yılı Haziran ayı içerisinde meydana gelen ve Kaleil Bdwan ile Emine Bdwan’ın ölümüyle sonuçlanan feci trafik kazası ile ilgili olarak yargılanan sanık Ramazan Tomruk hakkındaki karar, dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı. “Tedbirsiz ve dikkatsiz araç sürüp bir şahsın ölümüne sebep olma”, “Azami dikkat ve ihtimamı  göstermeksizin araç sürüp kaza yapmak”, “İnsan hayatını tehlikeye koyabilecek veya malı zarar ziyana uğratabilecek şekilde araç sürmek”, “İhtiyatsızca acele ile ve halka tehlike teşkil edecek şekilde araç sürmek”, “Motorlu araç kullanırken mümkün mertebe yolun solunu tutmamak” ve “Tonajdan fazla yük ile sürmek” davalarından yargılanan sanık ilk 5 davadan suçlu bulunarak 6 yıl hapis cezasına mahkum edilirken, altıncı davadan ise beraat etti.


Çakıl yüklü kamyon ile karşı aracın üzerine devrilmişti

Sanık Ramazan Tomruk, 23 Haziran 2018 tarihinde Ercan-İskele Anayolu Hansoy Benzin İstasyonu önünde yönetiminde bulunan ve çakıl yüklü olan NF 302 plakalı kamyon ile İskele istikametine doğru 75 kilometreyi  aşkın bir hızla seyrederken önünde seyreden aracın sola dönüşe geçtiği sırada konu raca çarpmamak için karşı şeride geçmiş ve o esnada karşı şeritten gelen FM 897 plakalı aracın üzerine devrilmişti. Kaza sonucu FM 897 plakalı araçta bulunan Kaleil Bdwan ile Emine Bdwan hayatını kaybetmişti.


Suçlu bulundu

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanık Ramazan Tomruk’u aleyhine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiklerini açıkladı. Sanık Tomruk’un mahkum olduğu en ağır davanın “Tedibirsiz ve dikkatsiz araç sürüp bir başkasının ölümüne sebep olma” davası olduğunu belirten Hacı, ceza koyucunun konu suç için 7 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünün altını çizdi. Hacı, bu tür suçlarda ölüme, sanığın dikkatsiz ve tedbirsiz davranışının neden olduğunu vurguladı.

İnsanların yollarda hayatlarını kaybetmesinin modern yaşamın en trajik ve mutlaka önlenmesi gereken bir durum olduğuna işaret eden Hacı, ülkemizde trafik kazalarının arttığını ve halkı ciddi surette tedirgin edecek boyuta ulaştığına dikkatlari çekti. Hacı, kaza sonucu tamamen kendi şeridinde giden ve kazada hiçbir kusuru bulunmayan Kaleil Bdwan ile Emine Bdwan’ın tam anlamıyla feci şekilde hayatlarını kaybettiklerini belirterek, sanığın gerek kendi hayatını gerekse başkalarının hayatının güvenlerini hiçe saydığını dile getirdi. Sanık Tomruk’u hapislik cezası ile cezalandırmayı uygun ve adil bulduklarını belirten Hacı, sanığı oy birliği ile 6 yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı. Hacı, ayrıca sanığın cezasının bitmesinin ardından 1 yıl süreyle motorlu araç kullanmaktan men ettiklerini açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”