"Adli işbirliğinden kastedilen ne?"

"Adli işbirliğinden kastedilen ne?"

KKTC ve Türkiye arasında imzalanan “Suçların önlenmesi ve ülkeye giriş çıkışlarda sakıncalı insanların tespitine yönelik işbirliği protokolü” ile ilgili Yeni Bakış’a konuşan Eski Yargıçlardan Avukat Tacan Reynar, bir anlaşma ya da bir protokol imzalanacağında yetkililerin ayrıntılarının ne olacağını toplum ile paylaşması gerektiğini belirterek protokole yönelik bir takım endişeleri olduğunu vurguladı

09 Şubat 2019 - 09:00 - Güncelleme: 10 Şubat 2019 - 16:35

Eski Yargıçlardan Avukat Tacan Reynar, TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, protokolle ilgili konuşurken iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek terörle amansız mücadelenin ortaklaşa şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade ettiğine vurgu yaparak, Kıbrıs’ın Kuzeyinde en büyük hassasiyetin düşünce özgürlüğüne karşı son zamanlarda yapılmak istenilenler olduğunu belirtti. 

Reynar, bu durumun yargılama safhalarında da görüldüğünü belirterek, “Umarım ki imzalanan protokol ile buna yönelik bir girişim olmaz” dedi. 

Reynar, protokolde adli işbirliğinden bahsedildiğini, ancak bunun altının doldurulmadığını belirterek, “düzenlemeler var mı, bazı sözler verildi mi,  bilgi paylaşılacak mı birçok soru işareti vardır. Bu nedenle şeffaflık ilkesi ihlal edilmiş durumdadır” diye konuştu. 

Reynar, ülkenin en büyük sorunları arasında kimlikle girişlerin olduğunu belirterek, Türkiye ile imzalanan protokolle bunun düzenlenmesine yönelik bir adım olup olmayacağının belli olmadığını kaydetti


Deniz ABİDİN 

KKTC ve Türkiye arasında “suçların önlenmesi ve ülkeye giriş çıkışlarda sakıncalı insanların tespitine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek bu ilişkilerin terörle mücadele bağlamındaki çalışmalar açısından da önemli olduğunu dile getirdi. Soylu, “Terörizm ile mücadele etmek durumundayız. Özellikle coğrafyamızda PKK, PYD, DEAŞ ve FETÖ var” diyerek terörle amansız mücadelenin ortaklaşa şekilde sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

İmzalanan protokolle ve terörle mücadele ile ne kastedildiği konusunda Yeni Bakış’ın görüşüne başvurduğu Eski Yargıçlardan Avukat Tacan Reynar, bir anlaşma ya da bir protokol imzalanacağında yetkililerin ayrıntıların ne olacağını toplum ile paylaşması gerektiğini belirtti. 


“Şeffaflık ilkesi ihlal edildi”

Reynar, dolayısıyla protokole ilgili yorum yapmanın sadece tahminlere dayalı olacağını ifade ederek, şeffaflık ilkesinin bu noktada ortadan kaldırıldığını söyledi. Reynar, adli işbirliğinden bahsedildiğini, ancak bunun altının doldurulamadığını belirterek, “düzenlemeler var mı, bazı sözler verildi mi,  bilgi paylaşılacak mı birçok soru işareti vardır. Bu nedenle şeffaflık ilkesi ihlal edilmiş durumdadır. Kıbrıs’ın Kuzeyinde en büyük hassasiyetimiz düşünce özgürlüğüne karşı son zamanlarda yapılmak istenilenlerdir. Bu durumu yargılama safhalarında da görüyoruz. Dolayısıyla en büyük çekincemiz budur. 

Umarım ki imzalanan protokol ile buna yönelik bir girişim olmaz” diye konuştu. 


“Kimlikle girişlerle ilgili düzenleme olup olmayacağı belli değil”

Reynar, komşu ülkeler ile bilginin paylaşılmasının doğru olduğunu, protokollerin imzalanabileceğini belirterek, önceki gün Türkiye ile imzalanan protokolün içeriğinin mutlaka paylaşılması gerektiğini kaydetti. Reynar, imzalanan protokolde kimlikle giriş çıkışlarla ilgili bir düzenlemenin olmadığını belirterek, ülkeye girişte muhaceretle ilgili bazı düzenlemeler yapılacağının söylendiğini, ancak temelde ne yapılacağının planlandığının bilinmediğini söyledi. Reynar, ülkenin en büyük sorunları arasında kimlikle girişlerin olduğunu belirterek, bunun düzenlenmesine yönelik bir adım olup olmayacağının belli olmadığını kaydetti. 


“Elini kolunu sallayan ülkeye giriş yapıyor”

Tacan Reynar, şöyle devam etti, “Geçtiğimiz yıl tam da bu dönemde ülkeye bazı zanlıların yakınları gelmişti. Bu kişiler sosyal paylaşım sitelerinde buraya gelip suç işleyeceklerini açıkça beyan eden paylaşımları oldu. O dönem beni de hedef gösteren, terörist olmakla suçlayan paylaşımlarda bulunulmuştu. Bu kişiler ellerini kollarını sallayarak bu ülkeye giriş yapmışlardı. Bunu bile engelleyemeyen, işine geldiğinde ülkeye sokan, işine gelmediğinde sokmayan polis artık kimden ne şekilde talimat alıyorsa bunları önleyemezken, bu protokol ile neyi nasıl önleyeceğini bir vatandaş olarak merak ediyorum” 


“Önemli olan niyettir”

Avukat Tacan Reynar, imzalanan protokolle bu gibi sorunlara kesin çözüm bulunacağı yönündeki iyi niyetli bakışa katılmadığını ifade ederek, “protokoller imzalanabilir, ancak önemli olan niyettir” diye konuştu. Reynar, suça meyilli olduğu düşünülen ve sabıkalarından da görüldüğü gibi ortada bir durum varsa muhaceret memurunun bunu reddetme imkanının olacağını belirterek, bunun doğru bir düzenleme olacağını, ancak bunun herkese eşit şekilde uygulanması gerektiğini kaydetti.


“Kafamızda soru işaretleri oluşuyor”

Reynar, sadece protokolün imzalanmasının değil, yasal düzenlemenin de yapılması gerektiğini belirterek, “bir insan bir suçtan dolayı içeriye sokulmayacaksa bu protokol ciddi anlamda bir yasallaşmaya ihtiyacı vardır. Bunu sadece bir protokolle başarı kazanacağını düşünmüyorum” dedi. Reynar, şöyle devam etti, “Yapılacakları ve ayrıntıları bilmediğimizden dolayı kafamızda soru işareti oluşuyor. O noktada hukuka aykırılık oluşuyor. Bilmediğimiz bir düzenlemeyi tartışıyoruz. Zaten şeffaflık açısından sıkıntı var, dolayısıyla şüpheyle yaklaşıyoruz. 

Umarım doğru bir düzenlemedir. Takip edip göreceğiz, etkin şekilde mücadele etmek lazım”.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • SALİH
    6 ay önce
    TC KKTC Yİ HİDROKARBONA KAVUŞMAK İSTERSE DÜZELTMEK MECBURİYETİNDEDİR.. BİR VATANDAŞ OLARAK,KESİNLİKLE TC NİN MASADA KAYBEDİP İSTENEN ANLAŞMAYI GÜNÜ GELDİNDE YAPACAĞI DÜŞÜNCESİ TAŞIYORUM......KIBRISLILARIN YOK OLMASI, MUTSUZ OLMASI ADAYI TERK ETMESİ TC YE KAYBETTİRİR...BUNUN BİLİNCİNDELER,MUTLAKA !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!