Ağız sağlığı nasıl korunmalı?
Reklam
  • Reklam

Ağız sağlığı nasıl korunmalı?

Ağız sağlığının korunması, insan sağlığının en önemli parçalarından biri olarak kabul edilir, çünkü ağız, bakterilerin vücudumuza girmesi için birincil geçittir

21 Aralık 2018 - 12:19

Ağız hijyenine dikkat edilmediğinde dişlerde iltihaplanma, çürükler, ağız kokusu ve diğer sorunlara neden olabilir. Dişlerdeki beyaz lekeler de kötü ağız hijyeninin bir sonucudur.


Dişteki beyaz lekeler neden olur?

Dişlerin gelişimi sırasında aşırı fluoride maruz kalma.

Beslenme eksiklikleri, özellikle kalsiyum eksikliği.

Dişler üzerinde aşırı bakteri ve plak büyümesi.

Bazı antibiyotikler dişlerde beyaz lekelere neden olabilir.

Hamileyken sigara içmek.

Dehidrasyon ve ağız kuruluğu mineral kaybına neden olarak beyaz lekelere yol açar.

Aşırı asitli yiyeceklerin ve içeceklerin tüketimi.

Ağzınızda daha yüksek asidik seviyelere neden olabilen asit reflü hastalığı.

Diş düzeltme aletlerinin takılması.


Dişlerinizde ki beyaz lekelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

1. Yöntem: Karbonat 

Diş lekeleri için doğal çözümlerden birisi de karbonattır. Karbonat mutfaklarda yaygın bir şekilde kullanılır. Normal kullanımının dışında dişlerinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz. Karbonat sodyum bikarbonattır olduğu için bir çeşit tuzdur. Bütün tuzlar da doğal olarak antimikrobiyaldir.


2. Yöntem: Yağ Çekme

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Dişlerinizdeki plak temel olarak dişlerinizdeki yiyecek kalıntılarını besleyen bir bakteri tabakasıdır. Bu yağ bakterilerle savaşır, ağızdaki mikropları öldürür ve ağız kokusunu giderir.


3. Yöntem: Aktif Kömür

Aktif kömür yüksek düzeyde emici bir malzemedir. Bu kömür diş yüzeyine temas eder ve kirleri temizler.

Aktif kömür diş etlerinizi tahriş etmez ve plakları etkili bir şekilde çıkarır.


4. Yöntem: Hidrojen Peroksit

Diş lekelerinden nasıl kurtuluruz sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biriside hidrojen peroksittir. Hidrojen peroksit, plağı dişlerden ayıran ve beyazlatan kimyasal bir aydınlatma ajanıdır. Diş çürümesine neden olan bakterilerle savaşan antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Diş minesinden de geçebildiği için dişin daha derin tabakasının temizlenmesini sağlar ve çürümenin durdurulmasına yardımcı olur.


5. Yöntem: Muz kabuğu

Muz, diş minesine derinlemesine nüfuz ederek dişleri beyazlatan potasyum, manganez ve magnezyum açısından zengindir. Muz kabuğunun içi de fosfor içeriğine sahiptir ve dişlerdeki plak oluşumunu azaltır.


6. Yöntem: Yeşil Çay

Dişteki beyaz lekeler nasıl geçer diye arayanlar, bu yöntem tam sizin için. Yeşil çay, büyük bir florür kaynağıdır, iltihap ve enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşarak dişlerinizi remineralize etmeye yardımcı olur. Bu yöntem diş çürüklerinin oluşumunu tersine çevirmek ve dişlerden beyaz lekeleri çıkarmak için güvenli ve aşındırıcı olmayan bir yöntemdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!