Aile içi şiddetten kaçan Suudi genç kadına mülteci statüsü
Reklam
  • Reklam

Aile içi şiddetten kaçan Suudi genç kadına mülteci statüsü

BM yetkilileri ile görüşen Rahaf, kendisine Avustralya'ya gidebilmesi için bu ülkeden sığınma hakkı verilmesi talebinde bulunmuştu.

09 Ocak 2019 - 09:21

Aile içi şiddetten kaçan Suudi Arabistanlı 18 yaşındaki Rahaf Muhammed Kunun'a Avustralya'dan 'insani sığınma' statüsü verilmesinin önü açıldı. Birleşmiş Milletler, Rahaf'a 'mülteci' statüsü vererek Avustralya'ya çağrı yaptı.

Avustralya'ya gitmeye çalıştığı sırada Tayland'ın başkenti Bangkok'ta pasaportu elinden alınarak alıkonulan Suudi kadın, kendini havaalanında otel odasına kilitleyerek sosyal medya hesabı üzerinden dünyadan yardım talebinde bulunmuştu.

İslam'a olan inancını kaybettiğini söyleyen ve Suudi Arabistan'a tekrar gönderilmesi halinde ailesinin kendisini öldürebileceğini iddia eden genç kadın, bir anda dünyanın gündemine oturmuştu.

Kamuoyu baskısının artmasının ardından Tayland hükümeti önce Kunun'un ülkesine sınırdışı edilmesini durdurmuş ardından da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkililerinin görüşmesine izin vermişti.

BM yetkilileri ile görüşen Rahaf, kendisine Avustralya'ya gidebilmesi için bu ülkeden sığınma hakkı verilmesi talebinde bulunmuştu.

BM: MÜLTECİ OLARAK KABUL EDİYORUZ

Bu arada Birleşmiş Milletler, Avustralya'ya çağrıda bulunarak Rahaf'ın statüsünü 'mülteci' olarak kabul ettiklerini belirtti ve kendisine sığınma hakkı verilmesini gündeme almasını istedi.

BM Mülteci Ajansı yetkilileri, Rahaf Muhammed Kunun ile mülakat yaparak argümanlarının mülteci statüsü alabilmesi için yeterli olup olmadığını incelemişti.

Avustralya İç Güvenlik Birimi'nden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden Kunun'un durumuna ilişkin bilgi verildiği belirtildi ve "Rahaf Muhammed Kunun'u mülteci sıfatıyla yeniden yerleştirilmesini değerlendirmemizi istediler" denildi.

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, Suudi genç kadının korkularının ve argümanlarının Birleşmiş Milletler uzmanları tarafından netleştirilmesi ve teyit edilmesi halinde durumu çok ciddi olarak ele alacaklarını ifade etmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı