Alaniçi dert küpü

Alaniçi dert küpü

Alaniçi köyü yaklaşık 1300 nüfuslu bir orta meserya köyü. Alaniçi köyünün en büyük sorunu ise TC Elçiliği tarafından askıya alınan ve yarım kalan düğün salonu projesi. Alaniçi köyünün diğer bir sorunu ise köy gençliğine verilen kırsal kesim arsaları

17 Nisan 2019 - 08:02 - Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 10:17

Gamze PİR BAYKUR

Alaniçi köyü yaklaşık 1300 nüfuslu bir orta meserya köyü. Alaniçi köyünün en büyük sorunu ise TC Elçiliği tarafından askıya alınan ve yarım kalan düğün salonu projesi. Alaniçi köyünün diğer bir sorunu ise köy gençliğine verilen kırsal kesim arsaları. 

Köy gençliği kendilerine verilen arsaların altyapısının olmamasından dolayı ev yapamıyor. Alaniçi denilince birçok insanın aklına kerpiç evler geliyor. Köy içerisinde bulunan yeni evlerin yanı sıra çok sayıda kerpiç evler de bulunuyor ve kullanılmayan çoğu kerpiç ev ise tehlike arz ediyor. Köy halkı, köyün girişinde bulunan baz istasyonundan da rahatsız. Baz istasyonu yakınında bulunan ve yaklaşık 12 hanenin bulunduğu mahallede kalanların yarısının kanser hastası olduğu ifade ediliyor.

Kırsal kesim arsaları verildi ancak altyapıları yok

Alaniçi köyü muhtarı Cemal Yıldız, köy hakkında Yeni Bakış’a konuştu. 60 gence köyde kırsal kesim arsası verildiğini ancak verilen arsaların yol, su ve elektrik gibi altyapılarının olmadığını söyleyen Yıldız, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile görüştüğünü ifade etti. Yıldız, bakanlığın kendisine “Mortgage” sistemine geçileceği yönünde söylemlerde bulunduğunu ancak henüz bir adım atılmadığını belirtti. Yıldız, gençlere verilen arsaların altyapısı olmamasından dolayı gençlerin ev yapamadığını kaydetti.

6 yıl önce spor kulübü kapandı

Alaniçi köyünün spor kulubü 6 yıl önce maddi sıkıntılardan dolayı kapandı, futbol sahası ise atıl durumda kaldı. Muhtar Cemal Yıldız, spor kulübü yönetiminin yeniden kurulduğunu ve futbol takımı kurmak için yeniden çalışmalara başladıklarını ifade etti. 6 yıl önce spor kulübünün kapanmasıyla birlikte atıl durumda kalan futbol sahasının ise kullanılmaz halde olduğunu söyleyen Yıldız, günümüzde sahaların sentetik çim veya çim saha olduğunu ancak kendilerinin yeni bir saha yapmak için maddi imkanları olmadığını ifade etti.

Düğün salonu yarım kaldı

Muhtar Cemal Yıldız, köyün en büyük sorununun ise yarım kalan düğün salonu olduğunu söyledi. Düğün salonu projesinin, eski belediye başkanı döneminde müteahhit firmanın proje dışında işler yapmasından dolayı TC Elçiliği tarafından askıya alındığını belirten Yıldız, askıya alınan projenin bir an önce yeniden hayata geçirilerek yarım kalan düğün salonunun tamamlanmasını istedi. 

Ağıllar bölgesine 8 yıldır su gitmiyor

Alaniçi köyü ağıllar bölgesine 8 yıl önce su deposu yapıldığını belirten Muhtar Cemal Yıldız, konu su deposuna bağlantı yapılmadığını ve depoda damla su bulunmadığını söyledi.

 8 yıldır su bekleyen ağıllar bölgesi için Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile de görüştüğünü belirten Yıldız, sorunun giderilmesi için bakanlıktan söz aldığını ancak henüz sorunun giderilmediğini söyledi.

Köylü ne dedi?

İbrahim Tankı: Baz istasyonu yüzünden insanlar kanser oldu

“Köye baz istasyonu kuruldu. Baz istasyonu yakınında bulunan mahallede 10-12 hane var ve o mahallede 6 kişi kanser oldu. Baz istasyonunun etkisi var mı bilmiyoruz ama baz istasyonuna yakın mahallede 6 kişi kanser olduysa bu işte bir terslik var. Yakında köylüler olarak yollara çıkıp eylem yapacağız.”

Halil Kaptan: Gençlere arsa verildi ama altyapısı yok

“Köyde gençlere arsa verildi. Ama kimse ev yapamıyor çünkü arsaların altyapısı yok. Gençlere verilen arsalara altyapı yapılmasını istiyoruz. Köyümüzde düğün salonu da yok. Düğün salonu yarım kaldı. Düğün salonunun bitmesini istiyoruz. Ağıllar bölgesinin yolları çok kötü. Hayvancılar perişan oluyor. Ayrıca ağıllar bölgesinde su sıkıntısı var. Depo var ama su bağlamadılar.”

Hüseyin Filo: Devlet bize el uzatmalı

“Hayvancıyım. Bereketli bir yıl oldu ama yağmurlardan dolayı hayvanlarım için biçtiğim 200 dönümlük sanolar hep küflendi. Devletin bize el uzatması lazım.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu