Albayrak: Enflasyonla mücadelemizi güçlendireceğiz

Albayrak: Enflasyonla mücadelemizi güçlendireceğiz

T.C Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye'nin Ağustos ve Eylül'de haksız, art niyetli, spekülatif saldırılara maruz kaldığını söyledi, Bakan gıda tarafındaki adımlarla enflasyonla mücadelenin güçleneceğini bildirdi

07 Şubat 2019 - 10:17

TİM Delegeler Çalıştayı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye'nin Ağustos ve Eylül'de haksız, art niyetli, spekülatif saldırılara maruz kaldığını söyledi. Bakan "ekonominin kırılganlıklarını bilerek 2018'i tecrübe, ders çıkarma ve sistemin bağışıklık düzeyini güçlendirme yılı olarak geride bıraktık. Şimdi kırılganlıkları ortadan kaldırma ve son 5 senedir ertelemek durumunda kaldığımız yapısal dönüşümleri hayata geçirme ve Türkiye'yi üst lige çıkarma zamanı" diye konuştu. 

Albayrak Türkiye'nin küresel ticarette yükselen yıldız olacağını 2 ülkenin ticaret çatışmasının üçüncü ülkeler için fırsat olduğunu belirtti. 

Şubat, Mart, Nisan aylarıyla birlikte reel sektörün likidite açısından çok daha rahatladığı bir döneme olacağını belirten Bakan Çok net söylüyorum; Şubat ayı Ocak'tan bankacılık likiditesi açısından daha iyi olacak. Mart da Şubat'tan iyi olacak. 

Spekülatif saldırıların yaşandığı hava dağılmaya başladı bunu zaten piyasada görüyorsunuz" dedi. 

"BİRİLERİ FELAKET TELLALLIĞI YAPIYOR" 

Bakan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle; 

"Bankalarımız, BDDK, Bankalar Birliği ile görüşüyoruz. Korku ve kaygıların yaşandığı 2018'in son çeyreğindeki hava dağılmaya başladı. Tüm paydaşlarımızla çok daha etkin neticeler alacağız. Hayalperest polyannacı değiliz. Birileri felaket tellalığı yapıyor.

İhracata ne dediler? Düşmeye başlayacak dediler; bu ezberler nasıl bozuluyor. 33 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan ülke haline geldik. Bu tablo, yılın her geçen gününde daha da iyileşecek. Tüm kamu kurumları, bankalarımız finansal mimari içindeki tüm paydaşlar, iş dünyası temsilcileri örgütlerimiz çok yoğun iletişim ve koordinasyon içerisinde hareket ediyoruz.

Bahsettiğim yeni başarı hikayesi için bugün buradan çok güçlü motivasyon ve sinerjiyle buradan ayrılacağız. Zor bir dönemden geçiyoruz.

Enflasyonla mücadelede arzu ettiğimiz düşüş sürecini gıda tarafı dışında net bir şekilde ortaya koyduk ve emin adımlarla ilerliyoruz. 2019 yılına da umutlu bir giriş yaptık. Son 20 yılın en yüksek tek ayı geldi gıdada. Gıda tarafının negatif etkisi olmasaydı enflasyon ocakta aylık yüzde -0,43, yıllık yüzde 18.85 olacaktı.

GIDADA ADIMLAR

Bununla ilgili gerekli tedbirler noktasında güçlü tutumumuzu özellikle gıda alanında atacağımız adımlarla daha da güçlendireceğiz. Fırsatçıların milletin sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz.

Yurt dışı borçlanma performansınız güçlü bir şekilde devam ediyor. Türkiye'nin risk primi 300'ü kırdı ama yeterli değil.

Geçtiğimiz yıl yüzde 5,6 oranında gerçekleşen cari açığın milli gelire oranı da bu yıl, önümüzdeki ay muhtemelen netleşecek. Cari açık rakamı yeni ekonomi programında yüzde 4 civarında belirlediğimiz oranın çok çok altında gelecek

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!