Arıklı krize oynuyor!
Reklam
  • Reklam

Arıklı krize oynuyor!

YDP Genel Başkanı Arıklı, Meclis’in dünkü birleşiminde, Afrika gazetesi olayıyla ilgili yargıyı bir kez daha baskı altına almaya çalışan sözleriyle dikkat çekti. Arıklı, CTP Milletvekili Derya’nın Meclis kürsüsünden ettiği yeminini de tekrarlaması çağrısında bulunarak “Aksi halde kötü emsallere yol açacak” ifadelerini kullandı.

13 Şubat 2018 - 07:30 - Güncelleme: 14 Şubat 2018 - 10:23

YDP Milletvekili Erhan Arıklı, son dönemlerde art arda yaptığı açıklamalarla ülkenin bağımsız yargısı üzerinde baskı kurmaya çalışıyor

 

Arıklı’nın açıklamalarında, özellikle TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye yetkililerini de dahil etmesi ise “Provakasyon” olarak nitelendiriliyor  

 

Arıklı, dün Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, Afrika’ya yapılan saldırının ve Meclis’te yaşananların doğru olmadığını herkesin bildiğini ancak davaları süren 6 kişiye geçmişte bu tür eylemlerde yer alanlardan farklı muamele edildiğini iddia etti

 

Arıklı, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın yemininin geçersiz olduğu yönündeki iddiasını da yineleyerek, Derya’nın yeminini tekrarlanmasını istedi aksi halde kötü emsallere yol açacağını öne sürdü

 

Yeni BAKIŞ 

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın son dönemlerde yaptığı açıklamalarda kullandığı ifadeler, toplumsal bütünlüğü tehdit eder nitelikte ve etnik kimlik üzerinden ayrımcılık yapmak olarak nitelendirildi. 

 

“Toplumda ayrışmayı körüklüyor” 

Afrika gazetesine yönelik linç girişiminin ardından “Bunları yapanlar TC kökenliler yerine Kıbrıslı Türkler olsaydı, mahkeme farklı bir tutum izlerdi” şeklinde açıklamalarda bulunan Arıklı, dün de Meclis kürsüsünden benzer söylemlerine devam etti. 

Arıklı, “KKTC’de adalet konusunda sıkıntılar yaşandığını, geciken adaletin adalet olamayacağını en iyi Başbakan bilecek, Afrika’ya yapılan saldırının ve Meclis’te yaşananların doğru olmadığını herkes biliyor ancak davaları süren 6 kişiye geçmişte bu tür eylemlerde yer alanlardan farklı muamele edildi” dedi.

 

“Kıbrıslılara oy vermeyin”

Seçim kampanyası boyunca da, siyasetini Kıbrıslı-Türkiyeli ayrımı üzerine kuran Erhan Arıklı’nın seçim çalışmaları çerçevesinde özellikle TC kökenli vatandaşların yaşadığı bölgeleri ziyareti sırasında “Kıbrıslılara oy vermeyin” dediğini bir süre önce partisinden istifa eden bir yetkili açıklamıştı.

 

“Sürekli, Erdoğan ve TC Yetkililerine göndermeler yapıyor”

Arıklı’nın kullandığı ifadelerde sürekli TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye yetkililerinin, hem kendisinin hem de partisinin arkasındaymış şeklinde algı yaratma girişiminde olduğuna dikkat çeken siyasi gözlemciler, “Erhan Arıklı söylem ve eylemleriyle Türkiye ile KKTC arasında var olan bağları koparıp Ankara üzerinden burada bir algı operasyonu oynuyor. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek, hem Ankara’ya belli mesajlar iletirken, buradaki hedef seçmen kitlesine ise bakın benim arkamda Ankara var ve ben güçlüyüm, mesajı veriyor” dedi.

 

 “Derya yeminini tekrarlasın aksi halde kötü emsallere yol açacak”

Erhan Arıklı’nın birçok kez Meclis Geçici Başkanı Hüseyin Angolemli’nin “Yeminde hatalı bir şey yok” açıklamalarına karşın, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın Meclis kürsüsünden yaptığı yemini tekrarlaması yönündeki çağrılarının da maksatlı bir politikanın ürünü olduğu ifade edildi.

 

 Arıklı’nın dün Meclis kürsüsünden bir kez daha “Derya yeminini tekrarlamazsa kötü emsallere yol açacak”  diyerek, hükümetin büyük ortağı bir partinin milletvekilini topluma hedef göstermesi, aslında CTP’yi yıpratmaya yönelik bir girişim olarak nitelendirildi.

Bu haber 72402 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 33 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5'i bir etmez
5'i bir etmez
“Tefeciden belediye başkanı olur mu?”
“Tefeciden belediye başkanı olur mu?”