Astımda ilaçsız tam kontrol mümkün
Reklam
  • Reklam

Astımda ilaçsız tam kontrol mümkün

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, astım tedavisinde hedefin hastalığı kontrol altında tutmak olduğunu söyledi.

19 Mayıs 2017 - 09:10 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 09:18

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, astımın değişken bir tıkayıcı hava yolu hastalığı olup, oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığını belirterek, ilaçsız tam kontrol sağlamanın  mümkün olduğunu söyledi.

Tülücü,  evin sık sık havalandırılması, nem oranının %40’ın altında olması gerektiğine vurgu yaparak,  polen alerjisi olan kişilerin Şubat –Temmuz ayları arasında daha tedbirli olması gerektiğini,  güneş doğma ve batma zamanlarında polenin havada daha yoğun olduğuna dikkat çekti.

Deniz ABİDİN

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, astımın değişken bir tıkayıcı hava yolu hastalığı olup, oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığını belirterek, hava yollarında müzminleşmiş mikrobik olmayan bir iltihap ve bununla bağlantılı olarak uyaranlara aşırı duyarlılık olduğunu söyledi. Tülücü,  hava yollarının şiş ve ödemli olduğunu söyleyerek, alerjik olan veya olmayan bir uyaranla da karşılaşınca şiş olan hava yollarının kasılarak daraldığını ve hava akımı geçemediği için nefes darlığı, hırıltı, öksürük oluştuğunu anlattı. Bu durumun ataklar halinde seyrettiğini ifade eden Tülücü, atakların özellikle gece yarısı veya sabaha karşı olduğunu,  tedaviyle veya tedavisiz kendiliğinden düzeldiğini kaydetti.  

“Her astım alerjik değildir”

Tülücü şunları söyledi, "Astımda direk tanı koydurucu bir tetkik yoktur. Şikayetlerin tekrarlayıcı olması, ataklar halinde seyretmesi,  atakların tetikleyicilerle oluşması, hastanın ataklar haricinde iyi olması ve ailesinde astım hastası olması gibi astıma spesifik öykü tanıda en önemli basamağı oluşturur. Şikayetler değişkenlik gösterdiğinden doktora başvuru esnasında muayene bulguları normal olabilir. Akciğer filmi, kan tahlilleri, solunum fonksiyon testleri tamamen normal olabilir, ancak diğer tanıları dışlamak veya hastalığın seyrini takip etmek için yapılması gerekebilir. Ayrıca alerjen kaynaklı tetikleyici düşünüldüğünde alerjik deri testleri de yapılabilir. Astımda alerji önemli rol oynar ancak her astım alerjik değildir"

“İlaçsız tam kontrol sağlamak mümkün”

Tülücü, astım tedavisinde hedefin hastalığı kontrol altında tutmak olduğunu söyleyerek, astımın  ömür boyu sürecek bir hastalık olmakla beraber, hastanın ömür boyu ilaç kullanacağı anlamına gelmediğini kaydetti. Tülücü,  tedavinin korunma, ilaç ve eğitim gibi üç bileşeni olduğunu söyleyerek,  alınacak koruma önlemleri ile ilaçsız tam kontrol sağlamanın mümkün olduğunu belirtti.

Tülücü şöyle devam etti, "Tetikleyici olarak adlandırılan bazı çevresel etmenlerle karşılaşma hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Bunlar; Polenler, ev tozu akarları, küf mantarı sporları, hayvan tüyleri, hamamböceği, ev içi ve ev dışı hava kirliliği özellikle sigara dumanı, metal veya odun tozları, kimyasal gazlar, temizlik ürünleri, soğuk  hava, bazı besinler, bazı ilaçlar gibi çevresel etmenler yanında egzersiz, stres ve duygusal durum değişiklikleri olarak sıralanabilir"

"Ortam sıkça havalandırılmalı"

Ev tozu akarlarının nemli sıcak ortamları sevdiğini anlatan Tülücü, insanların deri döküntüsüyle  beslendiğini,  bu nedenle evin sık sık havalandırılması, nem oranının %40 altında olması, temizliğin güçlü elektrik süpürge ile yapılması ve bu esnada maske takılması, yatak kılıflarının haftada bir 60 derece üzeri sıcaklıkta yıkanması, mümkünse ütülenerek kullanılması gerektiğini vurguladı. Polen alerjisi olan kişileri Şubat –Temmuz aylarında daha tedbirli olmaya çağıran Dr. Tülücü güneş doğma ve batma zamanlarında polenin havada daha yoğun olduğuna dikkat çekti.

"Tedavi edilmezse atak sıklığı artar"

Tülücü, "Astım tedavisi maliyetli bir hastalık, ancak hastalığın tedavi edilmemesi durumunda atak sıklığı, şiddeti, hastane yatışı, işgücü kaybının artışı ile maliyeti hem hasta hem toplum açısından daha yüksek olacaktır" dedi. Her hastanın kendine özel bir tedavi planı bulunduğunu ve bu planın dönem dönem değiştiğini aktaran Dr. Tülücü, astımlı hastaların etkili bir şekilde tedavi edilebilmeleri için hastaya ya da hasta çocuksa ailesine mutlaka eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. 

Bu haber 1125 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kim ne kadar vergi ödedi?
Kim ne kadar vergi ödedi?
Vatandaş yaşamakta zorlanıyor
Vatandaş yaşamakta zorlanıyor