Bakan umursuz, müdür yetersiz
Reklam
  • Reklam

Bakan umursuz, müdür yetersiz

Eşit Hak ve Adalet Sendikası Genel Başkanı İzzet Türkmen, Merkezi Cezaevinde ciddi anlamda yönetim zafiyeti yaşandığına vurgu yaparak, bunun nedeninin ise, bakanlığın tutumu, cezaevi müdürünün yetersizliği ve yeteri kadar yönetici bulunmamasından kaynaklandığını belirtti.

15 Mart 2019 - 09:20 - Güncelleme: 16 Mart 2019 - 12:26

Eşit Hak ve Adalet Sendikası Genel Başkanı İzzet Türkmen, cezaevinde irade eksikliğinin hakim olduğuna dikkat çekerek, “Ne bakanın iradesi var ne de müdürün. Ciddi anlamda bir yönetim zafiyeti yaşanıyor. Mahkumlar kendi kendilerine zarar verebiliyor. Bu durum intihara kadar gidebiliyor. Mahkum dilediği zaman firar edebiliyor. Ancak merkezi cezaevi yönetimi de bakan da buna sessiz ve kayıtsız kalmaya devam ediyor” dedi

“Cezaevinde şu an 590 mahkum var. Bu mahkumlara ise 22 Gardiyan bakıyor, bu yapıyla cezaevinde can güvenliğinin sağlanması mümkün değil. 175 kişi kapasitesi bulunan cezaevinde, 590 mahkumun çoğu yerlerde veya bir yatakta iki kişi yatmak durumunda kalıyor. Bunun önüne geçilmezse bu insanlık dramı yaşanmaya devam edecek” 

“Bu yapıyla temmuz ayında tamamlanacak yeni cezaevine ful bir şekilde gidilecek ve sorun da çözülmeyecek. 85-90 kişilik koğuşlar olacak. Bu nedenle en az 100 personele daha ihtiyaç duyulacak. O personeller de bir eğitim sürecinden geçecek. Bunun için de bir süre gerekecek, ancak bu konuda henüz bakanın bir iradesi mevcut değil. Bu nedenle yeni cezaevine gidilse ve bakanlık emir verse bile sendika olarak buna uymayacağız”

Deniz ABİDİN
Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Genel Başkanı İzzet Türkmen, cezaevindeki mahkumların topluma kazandırılmasının yasayla devletin yükümlülüğü altında olduğunu belirterek, şu anda cezaevinde toplamda 590 mahkumun olduğunu söyledi. Türkmen, mahkumlara 22 gardiyanın baktığını belirterek, bu sayının az olduğunu, bu nedenle de can güvenliklerini sağlamanın mümkün olmadığını kaydetti. Türkmen, personel sayısının eksik olması yanında cezaevi binasının 175 mahkum kapasiteli inşa edildiğine dikkat çekti. Türkmen, 590 mahkumun çoğunun yerlerde ya da bir yatakta iki kişi şeklinde yatmakta olduğunu belirterek, bunun önüne geçilmediği takdirde yaşanmakta olan bu insanlık dramının hem çalışanlar için hem de mahkumlar için devam edeceğini söyledi. 

“Cezaevi yönetiminde ciddi anlamda zafiyet var”

İzzet Türkmen, merkezi cezaevi yönetiminde ciddi anlamda zafiyet olduğunu ifade ederek, bunun nedeninin bakanlığın tutumu, cezaevi müdürünün yeterli olamaması ve müdürün altında yeteri kadar yöneticisinin olamamasından kaynaklı olduğunu belirtti. Türkmen, cezaevinde irade eksikliğinin hakim olduğunu söyleyerek, “Ne Sayın Bakanın iradesi vardır ne de müdürün. Ciddi anlamda bir yönetim zafiyeti var. Mahkumlar kendi kendilerine zarar verebiliyor.  Bu durum intihara kadar gidebiliyor. Mahkum dilediği zaman firar edebiliyor. Ancak merkezi cezaevi yönetimi de bakan da buna sessiz ve kayıtsız kalmaya devam ediyor” diye konuştu. 

“İçişleri Bakanı henüz bir çalışma başlatmadı”

Türkmen, yeni cezaevi binasının temmuz ayında tamamlanıp teslim edileceğini ifade ederek, ancak Hak-Sen olarak yeni binaya taşınmayı düşünmediklerini kaydetti. Türkmen, İçişleri Bakanı Baybars’ın göreve geldiğinden beri yasaların değişmesi gerektiğinin kendisine aktarılmasına rağmen bugün itibarıyla herhangi bir çalışmanın henüz başlatılmadığını söyledi. 

“En az 100 personele daha ihtiyaç var”

Türkmen, şöyle devam etti, “Cezaevinde şu an 590 kişi var. Doğal olarak da yeni cezaevine ful bir şekilde gidilecek. Dolayısıyla sorun çözülemeyecek. 85-90 kişilik koğuşlar olacak. Bu nedenle en az 100 personele daha ihtiyaç olacak. O personeller de bir eğitim süreci yaşayacak. Bunun için de bir süre gerekecek, ancak bu konuda henüz bakanın bir iradesi mevcut değil. Bu nedenle yeni cezaevine gidilse, bakanlık emir verse bile taşınmayı düşünmüyoruz. Özellikle yeni personel talebimiz yerine getirilmeden gitmeyeceğiz. Bu şekilde irade koyacağız.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
14 yaşındaki kız bulundu
14 yaşındaki kız bulundu