Balıkçı yalnızlığa itildi

Balıkçı yalnızlığa itildi

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, ülke balıkçılığının ayakta durması için devlet tarafından teşvik ve destek görmeleri gerektiğine dikkat çekerek, bu konuda yeterli katkıyı alamadıklarını vurguladı.

26 Haziran 2019 - 08:06

- KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, ada kıyılarında denetim mekanizması olmadığını belirterek, sahil güvenliğin yardımı ve kendi çabalarıyla kaçak avlanmayı engellediklerini dile getirdi. Atakan, yıllardır hükümetlere sorunlarını anlatmalarına rağmen hiçbir yardım almadıklarına dikkat çekerek, “Balıkçılığı devlet kendi başına bıraktı” dedi.

- Atakan, “Büyük balık avlandığında küçük balığı kovalayacak, küçük balık avlandığında büyük balık yem bulamayacak. Bizim kara sularımızda balığımız azalınca avcılarımız da tabi ki tepki gösterecek çünkü balık potansiyeli düşecek. Özetle, kaçak avlanma ülke ekonomisi açısından son derece zararlı” şeklinde konuştu.

- Balıkçıların en büyük  sorunlarından birinin balon ve arslan balığının artması olduğuna dikkat çeken Atakan, “Bu durum tüm kıyı şeritlerini ilgilendiren büyük bir problemdir” dedi.

Senagül TAŞAR
KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, gırgır tekneleri konusunda bir protokol anlaşması imzalandığını, sorunları olduğu sürece gırgır teknelerinin Kuzey Kıbrıs kıyılarına yaklaşabileceğini, ancak avlanmalarının yasak olduğunu kaydetti.

“Gırgır teknesi Kuzey Kıbrıs kıyılarına girebilir ancak avlanamaz”

 Tekne içerisinde hasta olduğunda, arıza çıktığında ya da mazot bitmesi gibi durumlarda belirlenen yerlerde demirleyeceklerini belirten Atakan, teknenin avcılık yapmak için kıyıya yanaşmasının yasak olduğunu bildirdi. 

“Kaçak balık avı ülkeyi zarara uğratıyor”

Yıllarca ada kıyılarında denetim mekanizması olmadığını yetkililere anlattığını dile getiren Atakan, kontrol yapılmadığı sürece gırgır teknelerinin avlanıp avlanmadıklarından emin olamadıklarını ifade etti. Kemal Atakan, “Eğer ben devlet bünyesinde bir görevli olsaydım, bu konu ile ilgili bir önlem almak için çalışırdım. Biz sivil bir örgüt olarak sadece sorunlarımızı dile getirebiliyoruz. Ancak yıllardır anlatmamıza karşın, kendimizi dinletemiyoruz” şeklinde konuştu. Sadece gırgır teknesi için değil, Kuzey Kıbrıs kıyı şeridindeki tüm kara sularına kaçak girebilecek gemilerin de kontrol edilmesi gerektiğine işaret eden Atakan, deniz polisinin olmadığını, gücü yettiği kadarıyla sahil güvenliğin müdahale ettiğini dile getirdi. Gırgır tekneleri avlandığı taktirde balıkçılığın ülkeye kazandırdığı ekonomik destek açısından zararının çok olacağına dikkat çeken Atakan, “Büyük balık avlandığında küçük balığı kovalayacak, küçük balık avlandığında büyük balık yem bulamayacak. Bizim kara sularımızda balığımız azalınca avcılarımız da tabi ki tepki gösterecek çünkü balık potansiyeli düşecek” dedi.

“Ada kıyılarına acilen denetim mekanizması getirilmeli”

Kemal Atakan, kaçak avlanma olduğu zaman kanıtlanamadığı için suç duyurusunda bulunamadıklarına vurgu yaparak, Kuzey Kıbrıs’ın kara sularının 12 mil olduğunu, kaçak av yapanların ise 8-10 milinden sonrasını taşıtları olmadığı için takip edemediklerini belirtti. Atakan, kaçak balık avcılığı tespit edildiğinde sahil güvenliğe ihbar edip, direkt müdahale edildiğini dile getirdi. Açıklardaki balıkçı teknelerini denetleyemediklerini anlatan Atakan, adanın ihtiyacı için acilen bir denetim mekanizmasının getirilmesini talep etti.  

“Kıyı şeritlerinden zararlı balıklar arındırılmalı”

Balıkçıların en büyük sorunlarından birinin de son dönemlerde zararlı balıkların yanı sıra, balon ve arslan balığının fazlalığı olduğuna dikkat çeken Atakan, bu durumun tüm kıyı şeritlerini ilgilendiren büyük bir problem olduğunu dile getirdi. Kemal Atakan, “Bizim babalarımızın zamanında eşek arısı, fare dediğimiz canlılar vardı. Bunları İngiliz döneminde zararlı balıklar azalsın diye toplatırlardı” şeklinde konuştu. Atakan, devletin bu tarz sorunların üzerine düşmediğini kaydetti. Hükümetin balıkçılara destek vermediğini, dertlerini anlatana kadar hükümetin değiştiğini ifade etti. İlerleyen günlerde bakan ile tekrar görüşeceğini belirten Atakan, sorunların tekrar görüşülerek, çözüm bulmaya çalışılacağını kaydetti. Balıkçının ayakta durması için devlet tarafından teşviğin, mazotun, kıyılarda denetlemenin olmadığını kaydeden Atakan, “Balıkçılığı devlet kendi başına bıraktı” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gerçekleşmiş bir hayal
Gerçekleşmiş bir hayal
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!