Basın adına alkışlanan karar

Basın adına alkışlanan karar

Afrika Gazetesi davasında, Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, dava konusu yayına müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanına hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar verdi

17 Mayıs 2019 - 10:17

Evrim KAMALI

 Afrika gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve Gazete Direktörü Ali Osman Tabak “Yabancı devlet büyüklerine hakaret ve KKTC ile Türkiye’nin arasını açmakla” ilgili karar dün açıklandı. Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın vermiş olduğu karda sanıklar Şener Levent ve Ali Osman Tabak beraat etti. Davada Savcılık 25 tanık, Afrika Gazetesi ise 14 tanık dinletmişti.

Karar birbuçuk saatte okundu

Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzurunda dün gerçekleşen karar duruşmasında kararın okunması yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Kıdemli Yargıç Cenkay İnan kararda, dava konusu yayına müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanına hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar verdi. İnan, karikatürün, iğneleyici, alaylı olan görselin hiciv yoluyla ifade şekli olduğuna ve söz konusu karikatürün provaketif olsada iki ülke arasındaki dostluğa zarar vermesinin mümkün olmadığına karar verdiğini açıkladı. İnan, iddia makamının davayı ispat edemediğine vurgu yapıp,  Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın beraat etmesine karar verdiğini açıkladı. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunuldu

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan kararında basın özgürlüğü ve kişilik haklarının önemine ve çok sayıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenci mi ?   Müşteri mi ?
Öğrenci mi ? Müşteri mi ?
Savunulacak tarafı yok !
Savunulacak tarafı yok !