"Bir erken seçim daha kaçınılmaz"

"Bir erken seçim daha kaçınılmaz"

Meclis Eski Başkanlarından deneyimli siyaset adamı İsmail Bozkurt, 7 Ocak’ta ortaya çıkan tabloyla yeni bir erken seçimin kaçınılmaz olduğuna vurgu yaparak, sandığa gitmeyen kesimin oy kullanmaya ikna edilmesi halinde ise bu kez sonuçların çok farklı olacağını kaydetti.

11 Ocak 2018 - 08:52 - Güncelleme: 12 Ocak 2018 - 09:30

Meclis Eski Başkanlarından İsmail Bozkurt, sandıktan çıkan sonuca göre hükümet kurulsa da kurulmasa da beş yıllık bir yapının sürmesinin imkansız olduğunu belirterek, yeniden erken bir seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi 


Bozkurt, sandığa gitmeyen kesimin mevcut durumdan hoşnut olmayanlar olduğunu ve olası bir erken seçimde, bu kesimi sandığa gitme konusunda ikna etme görevinin partilerin olduğunu belirtti. Bozkurt, “Sandığa gitmeyen kesim ikna edilirse farklı bir sonuç çıkabilir” diye konuştu


Bir seçim hükümeti kurulması durumunda ise Bozkurt, parlamentoya iki görev düştüğünü belirterek, bunlardan birinin 2018 bütçesi, bir diğerinin ise ortaya birçok çarpıklık çıkaran seçim yasasının olduğunu ve acilen ele alınması gerektiğini kaydetti


“ 7 Ocak’ta sandığa gitme oranı yüksek olsaydı tablo değişirdi,  vatandaşın seçime katılımı fazla olsaydı bu CTP ve HP’ye yarayacaktı”  


Deniz ABİDİN 

Meclis Eski Başkanlarından İsmail Bozkurt, sandıktan çıkan sonucun halkın iradesini yansıttığını belirtti. Bozkurt, katılımın az olmasının bu iradeyi değiştirmediğini ifade ederek, “Katılmamak da bir iradedir” dedi. 

Bozkurt, çekimser kalan ya da oy kullanmayanlar çoğunluktan yana sayılırlar diye dünyada genel bir uygulama olduğunu ve bunun Meclis iç tüzüğünde de yer aldığını belirtti. Bozkurt, UBP’nin son dönemde ciddi suçlamalarla karşı karşıya kaldığını, açıkta olmayan tereddüt yaratan ve kafaları karıştıran uygulamalarda bulunulduğunu kaydetti. Bozkurt, diğer partilerin seçim kampanyalarında bu durumu hep ön plana çıkardıklarını anımsatarak,  “Partilerin, ‘biz Hüseyin Özgürgün başkanlığında bir hükümete girmeyiz’ demeleri gerekirdi” diye konuştu. 


“Halkın sizden 

beklentisi var”

Bozkurt, buna benzer bir olayı geçmişte yaşadığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü, “TKP’nin geçmişte çöküşe doğru gitmesinin nedeni benzer bir olaydır. TKP 1981 yılında UBP ile hükümet kurmayız dedi. Bunu daha sonraları kamuoyuna hiç anlatamadık. TKP’deki o bölünmeler ve ayrışmalar da ondan sonra başladı. Bu çok stratejik bir karardı. Bu kararı verirsiniz ama geniş halk kitleleri de sizden bir şey bekler.” 


“Erken seçim 

kaçınılmaz”

Bozkurt, bu aşamada,  beklemekte olan 2018 bütçesinin yanında, seçim yasasının da ortaya çıkardığı birçok çarpıklıkların olduğunu belirtti. “CTP-DP-HP ve YDP bir koalisyon kurmayı başarırlarsa bu söylediklerinin izi kalmaz” diyen Bozkurt, “hem UBP ile hükümet kurulmaz hem de kendi aralarında bir hükümet oluşturmazlarsa bunu kamuoyuna anlatmak çok da kolay olmaz” dedi. Bozkurt, bir koalisyon hükümeti oluşmaması durumunda gelecek olan sürecin nasıl işleyeceğinin Anayasada yer aldığını ifade ederek, Cumhurbaşkanının ülkeyi seçime götürme yetkisi olduğunu söyledi. Bozkurt, yeniden erken bir seçimin kaçınılmaz olacağını belirterek, ortaya çıkan tabloyla beş yıllık bir dönemin kotarılmasının mümkün görünmediğini belirtti. Bozkurt, “Mümkün olması durumunda sanırım bu siyasetin büyük başarısı olur” diye konuştu. 


“Sandığa gitmeyenler ikna edilirse sonuç 

değişebilir”

Bozkurt,  7 Ocak seçiminde sandığa gitmeyen kesimin mevcut durumdan hoşnut olmayanlar olduğuna dikkat çekerek, bu kesimi sandığa gitme konusunda ikna etme görevinin partilere düştüğünü kaydetti. Bozkurt, “Sandığa gitmeyen kesim mümkün görünen erken seçimde sandığa gitme konusunda ikna edilirse farklı bir sonuç çıkabilir” diye konuştu. “Sandığa gitme oranı yüksek olsaydı tablo değişirdi” diyen Bozkurt, “Katılım fazla olsaydı CTP ve HP’ye yarayacaktı” dedi. 


“Seçmenin 

iradesi tam 

anlamıyla 

yansımadı”

Seçim sistemiyle ilgili ise Bozkurt, çarşaf listenin düşünülen liste olmadığını belirterek, bu konunun 1985 yılından beri gündemde olduğunu söyledi. Bozkurt, 1985 kurucu meclisinde Anayasa yapılırken tek bölge konusunu kendisinin gündeme getirdiğini anımsatarak, Anayasa Komitesinin bunu oybirliğiyle kabul ettiğini, Meclis Genel Kurulunda ise reddedildiğini belirtti. Bozkurt, “Tek bölge getirilirken bölgeler muhafaza edildi” diyerek, şunları söyledi, basitleştirilebilirdi. Dolayısıyla çok karmaşık ve tek bölge olma mantığına ters bir sistem ortaya çıktı. Bana göre bu sistemin kaldırılması gerekir. Seçmenin iradesini bu seçim tam anlamıyla yansıtamadı.”


“İlk bütçe ve 

seçim yasası 

ele alınmalı”

Bir seçim hükümeti kurulması durumunda veya yakın bir zamanda seçime gidilecekse parlamentoya iki görev düştüğünü belirten Bozkurt, bunlardan birinin geçmesi gereken bütçe olduğunu, bir diğerinin ise seçim yasasının ele alınması olduğunu kaydetti. 

Bozkurt, “Seçim, bütçe tamamlandıktan sonra yapılsaydı daha uygun olurdu” diyerek, “Birkaç ay sonra yapılsaydı bir şey kaybetmezdik” diye konuştu. Bozkurt, “Hükümet kurulsa bile bütçeyle başlamak zorunda kalacak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adaletin bu mu KKTC!
Adaletin bu mu KKTC!
Şiddetli yağış ve fırtına felakete dönüştü
Şiddetli yağış ve fırtına felakete dönüştü