"Bir nevi suç transferi yapıyoruz"
Reklam
  • Reklam

"Bir nevi suç transferi yapıyoruz"

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, ülkeye kimlikle yapılan girişlerde ve sonrasında yeterli denetimin yapılmadığını belirterek, bunun suçlara çanak tuttuğunu kaydetti.

12 Ocak 2019 - 08:47 - Güncelleme: 13 Ocak 2019 - 14:44

Ülkede artan suç olaylarına dikkat çeken Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, bunun kimlikle girişlerden ve denetimsizlikten kaynaklandığını söyledi. Cezaevindeki sayının hızla arttığını belirten Kayalı, cezaevinde çok sayıda yabancı ülke vatandaşı olduğunu söyledi

Kayalı, cezaevi kapasitesiyle ilgili ise artık söylenecek bir şeyin kalmadığını ifade ederek, kapasitenin 2 katı üzerinde tutuklu ve mahkûm sayısı olduğunu dile getirdi. Kayalı, “Şartlı tahliyeden çıkanların büyük oranı cezaevine geri dönüyor” dedi


Salih Kayalı ilgili bakanlıktan, yasa ile tüzüklerinin güncellenmesini ve yeni cezaevine göre hazırlanabilmesi için bir an önce girişim başlatmasını istedi


Melin DOBRAN

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, ülkeye kimlikle yapılan girişlerde bir nevi suç transferi yapıldığını söyledi. Başkan Kayalı giriş çıkışlarda ve sonrasında yeterli denetimin yapılmadığını ifade ederek, bunun suçlara çanak tuttuğunu belirtti. Artan suç olaylarının ise cezaevindeki sayıyı artırdığını dile getiren Kayalı, cezaevinde çok sayıda yabancı ülke vatandaşı olduğunu söyledi.


“Yasa ve tüzüklerimizin güncellenmesini istiyoruz”

Başkan Kayalı, cezaevi kapasitesiyle ilgili artık söylenecek bir şeyin kalmadığını ifade ederek, kapasitenin 2 katı üzerinde tutuklu ve mahkûm sayısı olduğunu dile getirdi. Kayalı, “Bakanlığımızdan beklediğimiz, yasa ile tüzüklerimizin güncellenmesi ve yeni cezaevine göre hazırlanabilmesi için bir an önce girişim başlatmasıdır. En kısa zamanda yeni cezaevine taşınabilme imkânı sağlanmasını istiyoruz” dedi.


“Cezaevinde çok sayıda yabancı ülke vatandaşı var”

Başkan Kayalı, “Ülkemize kimlikle girişler devam ediyor. Turist olarak geliyorlar, suç işliyorlar. Ülkemizde bir nevi yabancılarla ilgili suç transferi yapılıyor. Kongo, Dubai, Türkiye, Türkmenistan, Libya, Nijerya, Pakistan, Filipin, Bulgaristan, İran, Ürdün ve Moldova gibi birçok ülkeden gelenler var. Cezaevinde çok sayıda yabancı ülke vatandaşı var” ifadelerini kullandı.


“Şartlı tahliyeden çıkanların büyük oranı cezaevine geri dönüyor”

“En başta giriş çıkışlarda ve sonrasında yeterli denetim olduğunu düşünmüyorum. Örneğin kişi ülkeye öğrenci olarak geliyor. Bir süre sonra okulla öğrenci ilişkisi kesilse bile, ülkede kaçak olarak kalmaya devam ediyor. Bu durum da cezaevindeki mahkûm veya tutuklu sayısını artırıyor. Bunun yanında şartlı tahliyeden çıkanların büyük oranı cezaevine geri dönüyor.”


“Kapasitenin 2 katı üzerinde mahkûm ve tutuklu sayısı var”

“Artık cezaevi kapasitesi ile ilgili söylenecek bir şey kalmadı. Son 6-7 yıldan beri, kapasitenin 2 katı üzerinde mahkûm ve tutuklu sayısı var. Bu gidişata göre yeni cezaevinin kapasitesi de bu orana bakıldığı zaman yetmeyeceğini gösteriyor. Yani her ikisinin de kullanılacağı ortadadır. Haspolat’a yapılan yeni cezaevinin Mayıs ayında bitmesi bekleniyor.”


“Şimdiki cezaevi hükümsüzler için kullanılabilir”

“Yeni cezaevinde kapalı erkek 507, kapalı kadın 52, çocuk cezaevi 64 ve açık cezaevi de 102 kişilik olarak düşünülüyor. Toplamda 725 kişilik kapasitesi olduğu ortaya çıkıyor. Yeni cezaevi açıldıktan sonra, şimdiki cezaevi düzeltilip ve hükümsüz cezaevi olarak kullanılabilir. Böyle olursa önümüzdeki 10 yıl boyunca yeni bir ihtiyacın doğmayacağını düşünüyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı