Bir Utanç Tablosu

Bir Utanç Tablosu

Surlar içi Kafesli Mahallesi’nde bulunan tarihi Tantinin Hamamı’nın harabeye dönmüş görüntüsü yürekleri burkuyor. Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, 30 yıldır hamama ve Surlariçi bölgesine gereken yatırımın yapılması için mücadele verdiğine dikkat çekerek, özelde Kafesli Mahallesi’nin, genelde ise Surlariçinin gelmiş geçmiş bütün hükümetler tarafından terk edilmiş, horlanmış ve itilip kakınmış bir bölge olduğunu vurguladı

13 Temmuz 2019 - 09:28 - Güncelleme: 14 Temmuz 2019 - 11:45

Kafesli Mahallesi Muhtarı Eminoğlu, devletin kurum ve kuruluşlarının Tantii’nin hamamının restore edilmesi yönündeki taleplere “ Buna ayıracak bütçemiz yok” veya “ Tanti’nin hamamı özel mülk olduğu için yatırım yapamayız” şeklinde cevap verdiğini kaydetti

Eminoğlu, Surlar İçi’nde yaşayan gençlerin uyuşturucu batağına sürüklendiği bu dönemde gençlere sahip çıkmak amacıyla Tanti’nin hamamını bir kültür merkezine dönüştürmeyi amaçladıklarını vurguladı

30 yıldır hamama ve Surlariçi bölgesine gereken yatırımın yapılması için mücadele verdiğini ifade eden Eminoğlu, özelde Kafesli Mahallesi’nin, genelde ise Surlariçi’nin gelmiş geçmiş bütün hükümetler tarafından terk edilmiş, horlanmış, kakılıp itilmiş bir bölge olduğunu kaydetti

Eminoğlu, ülkeyi yönetenlerin insanların onuruyla oynamaktan vazgeçmeleri gerektiğini dile getirerek, kalıcı, köklü, Sosyo-Ekonomik projelerle Surlariçinin kalkınması için mücadele etmelerini talep etti

Ahmet UÇAR


Surlar içi Kafesli Mahallesi’nde bulunan tarihi Tantinin Hamamı’nın harabeye dönmüş görüntüsü yürekleri burkuyor. Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, 30 yıldır hamama ve Surlariçi bölgesine gereken yatırımın yapılması için mücadele verdiğine dikkat çekerek, özelde Kafesli Mahallesi’nin, genelde ise Surlariçinin gelmiş geçmiş bütün hükümetler tarafından terk edilmiş, horlanmış ve itilip  kakınmış  bir bölge olduğunu vurguladı.

Tanti’nin hamamı terk edilmiş bir halde

Tanti’nin hamamının Kıbrıs Türk Eski Eserler ve Müzeler Dairesine bağlı olduğunu anlatan Eminoğlu, hamamın restore edilmesi yönünde yıllardır verdiği mücadelelere rağmen ne Kıbrıs Türk Eserler ve Müzeler Dairesi’nin ne de gelmiş geçmiş hükümetlerin bu konuda hiçbir girişimde bulunmadıklarından yakındı. Eminoğlu, devletin kurum ve kuruluşlarının hamamın restore edilmesi yönündeki taleplere “ buna ayıracak bütçemiz yok” veya “ Tanti’nin hamamı özel mülk olduğu için yatırım yapamayız” şeklinde cevap verdiğini kaydetti. Hamamın özel mülk olarak görülmesine rağmen söz konusu yapının devlet tarafından eski eserler arasında gösterilerek turizm rehberine eklendiğine dikkat çeken  Eminoğlu, “ Tanti’nin hamamı turizm rehberi içerisinde yer alıyor ama burası yılanların, çıyanların gezdiği pislik içinde bir yer. Benim utanç tablosu olarak gördüğüm durum ise ülkeye turist gelmesini istiyoruz ama turistlerin gezip göreceği bu eski eseri bile terk edilmiş halde bırakıyoruz. Hem bu mahallenin muhtarı hem de halkı olarak bu durumdan çok rahatsızım.” Şeklinde konuştu.

Tanti’nin hamamının özel mülk olduğu gerekçesiyle yatırım yapılmıyor

2001-02 yılları arasında Tanti’nin hamamının restore edilmesi konusunda TC Yardım Heyeti’ne müracaat ettiğini dile getiren Eminoğlu, Yardım heyetinden hamamın yatırımı için büyük bir bütçeye gerek duyulduğunu, böyle bir bütçenin ise bu yıl için mevcut olmadığını ilettiklerini, ileriki yıllarda söz konusu bütçeye sahip olunduğu taktirde gerekenin yapılacağının belirtildiğini ifade etti.

“ 2019’a geldik hala cevap gelmedi.  Ben de tekrar üstüne gittim. ‘Özel mülk olduğu için bir şey yapamayız.’ diye cevap verdiler. Yani TC Yardım Heyeti buraya yatırım yapmayacağını söyledi. Burası da böyle kaldı. Gelmiş geçmiş hükümetlere, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne müracaat etmiştim onlar da aynı şeyi söylediler. O zaman turizm rehberinden çıkarın. Biz de bu utancı yaşamayalım.” Şeklinde konuşan Eminoğlu, ülkeye gelen turistlerin hamamı görmek için kendisine başvurduğuna işaret etti. 

“Hamam, restore edilerek bir kültür merkezine döndürülebilir”

Tanti’nin hamamının restore edilerek surlariçindeki ve dışındaki gençlerin faydalanabileceği bir kültür merkezi haline getirilebileceğini belirten Eminoğlu, Halk Sanatları Derneği (HASDER)’ne bağlı bir kültür merkezi olarak kullanılan Ayluka Kilisesi’ni örnek gösterdi.

“Gençleri uyuşturucu batağından korumak için hamamı kültür merkezine çevirmeyi amaçladık”

Eminoğlu, Surlariçinde yaşayan gençlerin uyuşturucu batağına sürüklendiği bu dönemde onlara sahip çıkmak amacıyla Tanti’nin hamamını bir kültür merkezine dönüştürmeyi amaçladıklarını, ancak başta Eski Eserler ve Müzeler Dairesi olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşun buraya el atmadığını dile getirdi.

30 yıldır mücadele ediyorum

30 yıldır hamama ve surlariçi bölgesine gereken yatırımın yapılması için mücadele verdiğini ifade eden Eminoğlu, özelde Kafesli Mahallesi’nin, genelde ise Surlariçi’nin gelmiş geçmiş bütün hükümetler tarafından terk edilmiş, horlanmış, kakılıp itilmiş bir bölge olduğunu vurguladı.

“Bütün kavgam Surlariçi’nin ve Kafesli Mahallesi’nin gerçek değerine kavuşması”

Eminoğlu, bazı yatırımcıların surlariçinde özel yatırımlar yaptığını ancak bu yatırımların devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getirerek,  “Devletin surlariçine acilen el atması lazım. Bu yıkık dökük, harabe görüntünün ortadan kalkması gerekiyor. Ben Lefkoşa doğumluyum. 50-55 yıldır bu bölgede yaşıyorum. 30 yıldır da muhtarlık yapıyorum.  Bütün kavgam Kafesli Mahallesi’nin ve Surlariçi’nin gerçek değerine ulaşması.” Dedi. 

“İnsanların onuruyla oynamaktan vazgeçin”

Yetkililerin seçim günlerinde burada yaşayan halkı oylarını alana dek yalan vaatlerle, bulgur, pirinç dağıtarak kandırdığını iddia eden Eminoğlu, baştakilerin insanların onuruyla oynamaktan vazgeçmeleri gerektiğini dile getirdi. Eminoğlu, kalıcı, köklü, sosyo-ekonomik projelerle surlariçinin kalkınması için mücadele edilmesini talep etti.

Güney Lefkoşa’yı örnek almalılar

Eminoğlu, surlariçinin eski eserler bakımından çok önemli bir konumda yer aldığına dikkat çekerek, yetkililerin Güney Kıbrıs’taki Lefkoşa’yı iyi gözlemleyip örnek alarak Kuzey’deki Lefkoşa’yı da o doğrultuda kurtarmanın yollarını aramaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
İngiliz turiste tecavüz edip kameraya çekmişler
İngiliz turiste tecavüz edip kameraya çekmişler