Bitmiş projeye ÇED raporu!

Bitmiş projeye ÇED raporu!

İskele’de Noyanlar Group’a ait toplu konut projelerinden bir tanesine bittikten sonra, bir diğerinin ise yüzde 70’inin tamamlanmasının ardından ÇED raporu hazırlandığı ortaya çıktı.

28 Haziran 2019 - 08:57 - Güncelleme: 29 Haziran 2019 - 16:55

- İskele’de Noyanlar Group’a ait iki toplu konut projesine, projenin tamamlanmasının ardından  ÇED raporu hazırlandığı belirtiliyor.

- Yasalar gereği bir inşaata başlayabilmek amacıyla alınması gereken ruhsat için, ilk önce ÇED raporu alınması gerekirken, bitmiş projeye ÇED raporu hazırlanması tepkiyle karşılandı.

- Yeni Bakış’a konuşan güvenilir bir kaynak, inşaatların tamamlandığını, konutların satıldığını ve sahiplerinin konutlarda oturmaya başladığını ifade ederek, ÇED raporunun inşaat bittikten sonra sırf usule uygun olsun diye  hazırlandığını belirtti.

- Söz konusu kaynak, araziler üzerinde dönen rantın son günlerde gündemde olan yolsuzlukların kat ve kat üstünde olduğuna vurgu yaparak, altyapı ve üstyapılar tamamlanmadan yapılan bu çalışmaların bölgeye büyük zarar vermekte olduğunun altını çizdi. Kaynak, “Belediye başkanı ve imar bölümünde çalışan tüm personel hakkında soruşturma açılmalıdır” şeklinde konuştu.


Yeni Bakış Özel

İskele’de Noyanlar Group’a ait olan toplu konut projelerinden bir tanesine bittikten sonra, bir diğerinin ise yüzde 70’inin tamamlanmasının ardından  Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırlandığı belirtiliyor. Söz konusu iki konut projesi ile ilgili ÇED raporunun konutlar bittikten sonra hazırlandığı ve dün halkın katılımı ile toplantı düzenlendiği ifade ediliyor. Yasalar gereği bir inşaat yapılabilmesi için inşaat ruhsatının alınması için ilk önce ÇED raporu alınması gerekirken, bitmiş projeye ÇED raporu hazırlanması tepkiyle karşılandı. 

Yeni Bakış’ın güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, İskele’de Noyanlar Group’a ait olan toplu konut projelerinin inşaatlarının tamamlandığı, satışı yapıldığı ve sahiplerinin konutlarda oturmaya başladığı ifade edilerek, ÇED raporunun inşaat bittikten sonra sırf usule uygun olsun diye hazırlandığı belirtildi. 

Araziler üzerinde büyük rantlar dönüyor 

 Söz konusu kaynak, araziler üzerinde dönen rantın son günlerde gündemde olan ve sıkça konuşulan yolsuzlukların kat ve kat üstünde olduğunu belirterek, altyapı ve üstyapılar tamamlanmadan yapılan bu çalışmaların bölgeye büyük zarar vermekte olduğunun altını çizdi. Bölgede bir imar planı çalışması olduğunu söyleyen kaynak, buna benzer çalışmaların bölgeyi yok edeceğini ve yeni bir Girne oluşmasının önünü açacağını kaydetti. 

“Belediye Başkanı ve ilgili personel hakkında soruşturma açılmalı”

Güvenilir kaynak, “Böyle bir şey dünyanın herhangi bir yerinde olsa herhalde belediye başkanı istifa eder, belediye başkanı ve imar bölümünde çalışan tüm personel hakkında soruşturma açılır, tüm yasadışı kaçak inşaatlar yıkılır, belediye verdiği inşaat ruhsatının geçerli olduğu sürede firmanın yaptığı masrafı tazmin eder, firma inşaat ruhsatı yenilenmeden inşaata devam ettiği için ya çok ciddi bir para cezası alır veya hapislik kararı çıkar. Ancak maalesef ki bizim ülkemizde bunların hiçbiri olmuyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)