Bölgeye beş yıldızlı otel yapılacak

Bölgeye beş yıldızlı otel yapılacak

Kiliseye ait alan, eski eser kategorisinden çıkarıldı

06 Ekim 2017 - 09:43

Güney Kıbrıs’ta hükümetin, Rum Kilisesi’ne ait bir alanı eski eser kategorisinden çıkarmasının tepkiye sebep olduğu bildirildi. 
Haravgi gazetesi manşetten verdiği ve iç sayfalarında ayrıntılarını aktardığı haberinde, Baf’a bağlı “Yeroskipos”ta (Yeroşibu) bulunan alan üzerine çok katlı beş yıldızlı bir otelin yapılacağını, aynı zamanda burada arkeolojik kazıların yürütülmekte olduğunu yazdı. 
Ancak buranın Bakanlar Kurulu kararıyla eski eser kategorisinden çıkarıldığını kaydeden gazete, Başpiskopos İkinci Hrisostomos’un, kazıları traktöre binip kaldıracağı ve yetkili bakanlığa ciddi olması çağrısı yaparak tehditler savurduğunu da iddia etti.
Hükümetin, kilise malına müdahalede bulunamayacağına dair anayasanın bir maddesine atıfta bulunduğunu aktaran gazete, Başsavcı’nın da bu konuyla ilgili bir görüş verdiğini belirtti.
Habere göre Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu alanın 2014’te eski eser olarak ilan edildiğini, ancak Bakanlar Kurulu’nun, Hrisostomos’un talebi üzerine verilen görüşe uyması gerektiğini söyledi. 
Konunun bu kadar gündeme getirilmesine gerek olmadığı görüşünü dile getiren Dimitriadis, eski eserlerin korunacağını belirtti.

Bu haber 1247 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lüks daire Sevilay Sadık’ın
Lüks daire Sevilay Sadık’ın
Sağlık Bakanlığı uyardı, o bölgede denize girmeyin!
Sağlık Bakanlığı uyardı, o bölgede denize girmeyin!