Bölücü oyunlara dikkat!

Bölücü oyunlara dikkat!

Duayen siyasetçi Alpay Durduran, bazı siyasetçilerin Türkiyeli-Kıbrıslı tartışması üzerinden gerginlik yaratıp olay çıkararak halkı bölme hedefi içinde olduklarına dikkat çekti. Durduran, bu politikalar üzerinden prim elde etmeye çalışan kişilerin, şahsi menfaatleri doğrultusunda davranarak toplumu bölmeye çalıştıklarını vurguladı.

17 Nisan 2019 - 08:59 - Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 10:17

-Alpay Durduran, Meclis çatısı altında görev yapan milletvekillerinin dahi bulundukları mevkiyi bu şekilde suistimal etmesinin tamamen çıkara dayalı şahsi menfaatlerin sonucu olduğunu ifade ederek, “Siyasi partileri kullananlar var. Zaten bunların amacı budur. Bunun bu şekilde sürmesi halinde işimiz zordur” diye konuştu.


-Durduran, “Yeniden Doğuş Partisi maalesef Kıbrıslı- Türkiyeli kavgası yaratarak bunun üzerinden prim yapmaya çalışan bir partidir. Parti tamamen Türkiye kökenliler üzerinden siyaset yapıyor. Bununla siyasi çıkar sağlamaya çalışıyorlar. Böyle bir siyasi hareket mümkün değildir. Yarar sağlamaz” şeklinde ifade etti. 


-TC Elçiliğinin açıklanmamış kaynaklarla ülkede yaşayan Türkiye kökenlileri savunduğunu öne süren Durduran, “Bu Elçiliğin bir politikası mıdır, yoksa elinde olanak olanların istismarı mıdır? Bunu ayırt etmek kolay değildir. Bu ülkede yaşamaya yasal olarak hakkı olan herkesin kaynaklardan, eşitlikten ve hukuktan yararlanmaya hakkı vardır” dedi.


-Durduran, devletin kaynaklarını akıbeti meçhul şeyler için kullananların da varlığına dikkat çekerek, buna karşın bugüne kadar kimsenin ceza almadığını, tazminat ödemediğini kaydetti.


Deniz ABİDİN

Duayen siyasetçi Alpay Durduran, ülkedeki politikanın genel anlamda istismar edilmeye yönelik olduğunu ifade ederek, popülizme karşı mücadele etmek için hukuk devleti olmak gerektiğini söyledi. Durduran, hukuk devletini savunan bir politika yürütülmesi gerektiğini belirterek, dolayısıyla devlet personelinin tümünün tarafsız davranması gerektiğini kaydetti. Durduran, bunun aksinin olması durumunda ise, ülkede istismarlarla menfaat kurmaya çalışanların siyasi hayatı zehirleyeceklerini belirtti. Alpay Durduran, siyasetin bir ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili olduğunu, bunun yanında dünyada yaşanan gelişmelerin de yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Durduran, bunun olmaması durumunda ırkçılık ve milliyetçiliğin birbirine karışacağını ifade ederek, buna karşı ise bir takım önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Durduran, bu şekilde bir ülkenin kalkınması, refahı, mutluluğunun sağlanamayacağına vurgu yaparak, kamu görevlisi olan herkesin görevini yerine getirmesi gerektiğini söyledi. 


“Çıkara dayalı şahsi menfaatler içindeler”

Alpay Durduran, kamu görevlilerinin denetim altında olması gerektiğini, görevini istismar etmesi durumunda ise bunun saptanabilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Durduran, bunun etkin olarak göz önünde tutulması gerektiğini, bunun olmaması durumunda ise kişisel çıkarların egemen olacağını söyledi. 

Durduran, Meclis’teki milletvekillerinin dahi bulundukları mevkiyi bu şekilde suistimal etmesinin tamamen çıkara dayalı şahsi menfaatlerin sonucu olduğunu ifade ederek, “Siyasi partileri kullananlar var. Zaten bunların amacı budur. Bunun bu şekilde sürmesi halinde işimiz zordur” diye konuştu. 


“Amaç olay çıkararak halkı bölmek”

Durduran, “Belli amaçları için ülkeyi kullanmak isteyen, milli dava gibi söylemlerle bunun peşinden koşanlar halkı da buna göre kurgulamaya çalışmaktadır.

 Kaldı ki çağdaş devletlerde devletin kamuoyu oluşturmaya çalışması halkın parasını kuruşuna kadar bunun için harcaması ihanetten başka bir şey değildir. Bu gibi insanların bir diğer amacı ise, Türkiyeli- Kıbrıslı tartışması üzerinden gerginlik yaratmaya çalışmaktır. Olay çıkararak halkı bölme hedefi içindedirler. Bir yerde halk bölünmeye başlarsa artık gerçekler değil, bölünmüş dünyalarda olaylar ele alınır. Hiçbir ülke böyle bir durumdan yarar sağlamamıştır” şeklinde konuştu. 


“Kamu önlem almalı”

Durduran ırkçılığın, toplumu bölme politikalarının ne yazık ki dünyanın genelinde olduğunu ifade ederek, hatta ülkeler arasında sorunlar yaratılarak milliyetçiliğin hortlamasına yönelik siyasetin güdülmekte olunduğuna dikkat çekti. Durduran, ırkçı, milliyetçi ithamlarla kamplaşma çalışmalarına karşı durulması gerektiğini belirterek, kamunun da bu konuda önlem alması gerektiğine vurgu yaptı. 


“Kaynaklarını akıbeti meçhul işlerde kullananlar var”

Alpay Durduran, ülkede şahsi çıkarların baskın olmasından dolayı bu hale gelindiğini belirterek, kamuyu eline geçirenlerin devlet arazilerini ucuza kapatma, yasak olan yerlere bina dikme, hızlı kalkınabilmek için teşvikler vererek sanayiyi canlandırma, KOBİ’leri desteklemeye yöneldiklerini belirtti. Durduran, devletin esas yapması gerekenleri yapamadığından dolayı kaynaklarını akıbeti meçhul şeyler için kullanmakta olanlar olduğuna işaret ederek, kimsenin bunun için ceza almadığını, tazminat ödemediğini kaydetti. 


“YDP, Kıbrıslı-Türkiyeli kavgası yaratarak prim elde etmeye çalışıyor”

Durduran, bu durumun da zaman içinde ırkçı söylemlere, Türkiyeli Kıbrıslı ayrımına kadar gittğini belirterek, şöyle devam etti, “Yeniden Doğuş Partisi maalesef Kıbrıslı Türkiyeli kavgası yaratarak bunun üzerinden prim yapmaya çalışan bir partidir. Parti tamamen Türkiye kökenliler üzerinden siyaset yapıyor. Bunu yaptığında herhangi bir yararı olmasa dahi ve tam tersine toplumu bölmenin zararları bilinmesine rağmen bu durum istismar edilmeye çalışılmaktadır. Bununla siyasi çıkar sağlama çabaları vardır. Türkiyeli diye bir grup halinde siyasi hareket mümkün değildir. Yarar sağlamaz. Siyasi görüş vardır. Bu sözleri kullanmak yerine politikalar üzerinden konuşmak gerekir. Ancak bu partinin ve bunlar gibi davranananların amacı siyaset değildir. Bunların niyeti Türkiye’nin desteklediği politikaları içeren tavırlar içine girerek yarar sağlamaya çalışmaktır. Bu durum kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Bu onlara da bize de zarar verir. Ülkede doğru dürüst idare olmamasından kaynaklı insanlar arasında ayrım yapılmaktadır. Yasadışı nedenlerle bu ülkeye gelip yerleşip bu işlerle uğraşmakta olan bir takım kişiler bu durumlarını kendi çıkarları için kullanmak isterler. Bu kötü etkiyi bu topluma yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. Bir siyasi parti eğer ki çağdaş bir parti ise, sağ veya sol görüşlü olması farketmez herhangi bir şekilde ayrımcı olan bir davranışı desteklemez.”


“İstismarları devlet önlemeli”

Alpay Durduran, yasaların bunları ortaya koyduğuna vurgu yaparak, ayrımcı davranış içinde olanlara karşı önlem alması gerektiğini kaydetti. Durduran, bu önlemlerin alınması halinde bu sorunların ortadan kalkabileceğini ifade ederek, yıllar önce Türkiye’de üniversiteyi okurken karşılaştığı durumların burada da devam etmeyi sürdüreceğini kaydetti. Durduran, o dönemlerde Antalya ile Burdur arasında bir gerginlik olduğunu, Ispartalı ile diğer kentlerden gelenlere karşı tepkilerin yaşandığını anımsattı. Durduran, istismarların önlenmesinin yolsuzlukla mücadele eden devletlerin baş nedeni olduğunu belirterek, bunun olması durumunda bir gerginliğin olmayacağını kaydetti. 


“TC Elçiliği açıklanmamış kaynaklarla burada yaşayanları savunuyor”

“Ne yazık ki biz de bunlara dikkat eden olmuyor” diyen Durduran, TC Elçiliğinin suçlanmakta olduğunu, açıklanmamış kaynaklarla ülkede yaşamakta olan Türkiye kökenlileri savunmakta olduğunu belirtti. Bunun delillerinin ortada olduğunu ifade eden Durduran, “Bu Elçiliğin bir politikası mıdır yoksa  elinde olanak olanların istismarı mıdır? Bunu ayırt etmek kolay değildir” dedi. Durduran, bu ülkede yaşamaya yasal olarak hakkı olan herkesin kaynaklardan, eşitlikten ve hukuktan yararlanma hakına sahip olduğunu söyledi. Durduran, bunların kısıtlanması diye bir durumun söz konusu olamayacağını belirterek, “ülkeye çıkar hesabı için gelip de çevreye dikkat etmeyen, istismar eden ve aynı zamanda ülkeye yararı şüpheli durumda olanlar için devletin ve kamu yönetimimizin kaynak tahsis etmesinin çok dikkatle yapılması gereken bir durum olduğunu kaydetti. 

Durduran, “Durum böyle olursa günün sonunda kimse bundan memnun olmaz” dedi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa kaya
    3 ay önce
    Alpay bey iskembeden salliyorsun orta okul liseleri bir incele orda gorursun ayrıstirmayı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu