"Bu gidişle 5 yıl sonra ev kalmayacak"

"Bu gidişle 5 yıl sonra ev kalmayacak"

Surlariçi’nde yıkılan evlere dün bir yenisi daha eklendi. Muhtar Ayla Talik, evlerin birçoğunun kerpiç olduğunu belirterek uyardı:

10 Şubat 2019 - 09:58 - Güncelleme: 11 Şubat 2019 - 13:22

Lefkoşa Surlariçi’nde dün bir evin dış duvarı yolun içine yıkıldı. Yaklaşık 1 hafta önce de söz konusu bölgede bir ev daha yıkılmıştı.


Muhtar Ayla Talik,  bölgede birçok evin kerpiç olduğunu anımsatarak, gerek dış etkenlerden gerekse evlerin eskimesinden dolayı bu sayının artacağını söyledi.


Talik, “Belediye, Vakıflar İdaresi ve Eski Eserler Dairesi’nin bu konuya gereken hassasiyeti göstermesini istiyoruz çünkü bu gidişle 5 yıl sonra ev kalmayacak” dedi.


Melin DOBRAN

Surlariçi bölgesinde geçtiğimiz hafta yıkılan bir evin ardından, dün bir evin duvarı daha yıkıldı. Belediye ekipleri, duvarın yol içine yıkılan kısmını temizledi. Ayyıldız Mahallesi Muhtarı Ayla Talik, yetkililerin bu konuya gereken hassasiyeti göstermesini isteyerek, bu gidişle 5 yıl sonra ev kalmayacağını vurguladı.


“Bu evlere gereken hassasiyetin göstermesini istiyoruz”

Muhtar Ayla Talik, “Bu konuda yapılması gereken Vakıflar İdaresi’nin bu evlere el atmasıdır. Sonra da Eski Eserler Dairesi’nin çünkü bu evlerin % 60’ı eski eser niteliğindedir. Ev sahibi ya da kiracı evi tamir etmeye kalksa, hemen durduruyorlar. Belediye, Vakıflar İdaresi ve Eski Eserler Dairesi’nin bu evlere gereken hassasiyeti göstermesini istiyoruz. Yoksa 5 yıl sonra bölgede ev kalmayacak” şeklinde konuştu.


“Bu gidişle tarihimiz, yıkılan evlerle birlikle toprağa gömülecek”

“Unutulmuş Surlariçi’ne artık ilgi göstersinler. Aksi halde çocukluğumuzun geçtiği bölge ve tarihimiz, yıkılan evlerle birlikle toprağa gömülecek. Geçen hafta bir ev yıkıldı. Ardından başka bir evin duvarı yıkıldı. Bölgedeki yapılar kerpiçtir. Fazla yağmur yağdığı sürece yıkılmayan ev kalmayacak. Duvarın yıkılan kısmını belediye sağ olsun gelip yol içinden kaldırdı.”


“Bölge ihmali bir kez daha gözler önüne serildi”

Öte yandan bölgeyle özdeşleşmiş durumda olan çöp ve alt yapı sorunu, sürüyor. Sabah saatlerinde şiddetli yağan yağmur nedeniyle yollar yine göle döndü. Söz konusu bölgedeki kaldırım ve asfalt kenarları kırılmış durumda. Izgaralar ise artık görevini yapamaz hale geldi. Bu görüntülerle bölgenin ilgili merciler tarafından ne kadar ihmal edildiği bir kez daha gözler önüne serildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu