Bu yapıyla bir yere varılamaz
Reklam
  • Reklam

Bu yapıyla bir yere varılamaz

DEV–İŞ Başkanı Hasan Felek, asgari ücretin sektörel bazda belirlenmesi yerine, sektörel bazda toplu iş sözleşmesi düzenine geçilmesi için çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

12 Ocak 2019 - 09:04 - Güncelleme: 13 Ocak 2019 - 14:44

DEV –İŞ Başkanı Hasan Felek, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun demokratik bir  komisyon olmadığına dikkat çekerek, masada özellikle asgari ücretle çalışan işçi kesimini temsil eden sendikaların olmadığını söyledi. Felek, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda temsiliyetin farklılaşması gerektiğine işaret ederek, her sektörün bu komisyonda temsil edilmesi gerektiğini kaydetti


“Asgari Ücret Yasası’nın yakın bir zamanda düzenleneceğine inanmıyorum. Sektörel bazda asgari ücret ödenmesine geçilmesi yanlış bir terimdir. Asgari Ücret Yasası’nın değişmesine ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Şu an var olan Asgari Ücretler Yasasına göre asgari ücreti belirleme yöntemi doğru değildir. Yasaya aykırıdır. Halbuki yasada asgari ücretin nasıl belirleneceği açık ve net bir şekilde ortaya konmuştur”


“Sadece bakanın ortaya attığı bir takım teşvikler vardır. Bir tüzük hazırlanmaktadır ve belli sektörlere gerek sosyal güvenlik yatırımları gerekse maaş katkılarıyla sendikalaşmanın önünün açılması düşüncesi vardır. Geçtiğimiz gün yapılan toplantıda ilgili Bakan bu konuda Savcılıktan görüş aldığını söyledi. Ancak yasal bir düzenlemenin çıkıp çıkmayacağı henüz ortada yok”


Deniz ABİDİN

DEV –İŞ Başkanı Hasan Felek, 1976 yılında yürürlüğe giren Asgari Ücret Yasasına göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 5 işçi, 5 işveren, 5 de devlet temsilcisinden oluştuğunu belirterek, 5 işçi temsilcisinin en çok üyeye sahip olan işçi federasyonunun olduğunu söyledi. Felek, bu sıfatla en çok üyeye sahip olan sendikanın HÜR-İŞ olduğunu ifade ederek, yıllardır işçi kesimini masada temsil etmekte olduğunu belirtti. 

Felek, işverenler adına ise İşverenler Sendikasının işveren kesimini temsil etmekte olduğunu söyleyerek, bunun bakan, müsteşar ve bürokratlardan oluşan bir komisyon olduğunu kaydetti. Komisyonun demokratik bir oluşumla meydana gelmiş olan bir komisyon olmadığına dikkat çeken Felek, masada özellikle asgari ücretle çalışan işçi kesimini temsil eden sendikaların olmadığını söyledi. Hasan Felek, Asgari Ücret Komisyonu masasında bir tek HÜR-İŞ sendikasının olmasının anti demokratik bir uygulama olduğunu kaydetti. 


“Sektörel düzeyde toplu iş sözleşmesi düzenine geçilmeli”

Felek, geçtiğimiz gün yapılan toplantıda asgari ücretin sektörel bazda belirlenmesi için bir konunun ortaya atıldığına vurgu yaparak, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi. Felek, sektörel bazda toplu iş sözleşmesi düzenine geçilmesini savunduklarını ifade ederek, turizm, inşaat gibi sektörlerde çalışanların temsilcileri ile işçi federasyonlarının bir araya gelerek bunu yapmaları gerektiğinin altını çizdi. Felek, özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılmasının yolunun sektörel düzeyde toplu iş sözleşmesi düzenine geçmek olduğunu belirtti. Felek, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda temsiliyetin farklılaşması ve her sektörün işveren kesiminin bu komisyonda temsil edilmesi gerektiğini kaydetti. 


“Asgari Ücret Yasası’nın düzenleneceğine inanmıyorum”

Felek, şöyle devam etti, “Her sektörde örgütlü sendika federasyonları komisyonda yer almalıdır. Asgari Ücret Yasası’nın yakın bir zamanda düzenleneceğine inanmıyorum. Sektörel bazda asgari ücret ödenmesine geçilmesi yanlış bir terimdir. Asgari Ücret Yasası’nın değişmesine ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Şu an var olan Asgari Ücretler Yasasına göre asgari ücreti belirleme yöntemi doğru değildir. Yasaya aykırıdır. Halbuki yasada asgari ücretin nasıl belirleneceği açık ve net bir şekilde ortaya konmuştur. Yasanın uygulanması ve temsiliyet konusunda herhangi bir adım atılmadı. Sadece bakanın ortaya attığı bir takım teşvikler vardır. Bir tüzük hazırlanmaktadır ve belli sektörlere gerek sosyal güvenlik yatırımları gerekse maaş katkılarıyla sendikalaşmanın önünün açılması düşüncesi vardır. Geçtiğimiz gün yapılan toplantıda ilgili Bakan bu konuda Savcılıktan görüş aldığını söyledi. Ancak yasal bir düzenlemenin çıkıp çıkmayacağı henüz ortada yok.” 


“DPÖ’nün hayat pahalılığı endeksleri gerçekçi değil”

DEV –İŞ Başkanı Hasan Felek, DPÖ’nün ülkenin bütçesine uygun olarak 6 ayda bir hayat pahalılığını açıkladığını anımsatarak, kasım ayındaki rakamın eksi olarak açıklandığını, ancak günlük hayata bakıldığında eksi bir şeyin görülmemekte olduğunu kaydetti. 

Felek, vatandaşın her geçen gün alım gücünün düştüğünü, aldığı paranın değerinin azaldığını ifade ederek, temel ihtiyaçların fiyatlarının ise sürekli artmakta olduğuna vurgu yaptı. Felek, bu konuda DPÖ’nün açıkladığı hayat pahalılığı endekslerinin çok gerçekçi olmadığını belirtti. 

Felek, “Ismarlama bir hayat pahalılığı endeksi açıklanıyor” diyerek, bütçe olanaklarının gözetilerek hayat pahalılığını belirleme yöntemine gidildiğini söyledi. Felek, “Asgari Ücretler Yasasını doğru düzgün uygulasalar bu tartışmalara gerek kalmaz. 

Hayat pahalılığı hesaplanması nelerin baz alındığına bağlı teknik bir çalışmadır. Bize göre bu teknik çalışmada sendikaların temsilcileri de yer almaktadır” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı