"Çalışanlarımızı ödeyebilecek pozisyona geldik"

"Çalışanlarımızı ödeyebilecek pozisyona geldik"

Kapısına kilit vurulan Yenierenköy Belediyesi’ne hayat veren Emrah başkan olduktan sonraki süreci Yeni Bakış’a anlattı

06 Şubat 2019 - 07:57 - Güncelleme: 07 Şubat 2019 - 12:42

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak,  uygulanan yanlış politikalar, yanlış ve usulsüz harcamalar yüzünden belediyenin zor duruma düştüğünü ifade ederek, belediyenin battığını hiçbir zaman kabul etmediğini belirtti. 

Yeşilırmak, belediye çalışanlarını ödeyebilecek pozisyona geldiklerini, örgütsel ve mali yapıda sıkıntı olmadığını belirterek, “Belediye personelinin sosyal hakları ve bayramlıkları ödenmezdi. Biz göreve geldikten sonra personel tüm sosyal hakkını da aldı. Belediye, tarihinde ilk defa gelir gider dengesini sağlamış, devletten tek bir kuruş yardım almadan, çalışanlarımızı ödeyebilecek pozisyona geldik. Mal ve hizmet alımlarını gerçekleştirdik ve vatandaşlara hizmet verdik” dedi. 

Yeşilırmak, belediyenin mevcut piyasaya çok fazla borcu olmadığını, kamuya olan borcunun daha fazla olduğunu belirterek, “Vakıflar Bankası’na 1.2 Milyon TL, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 6 Milyon TL, Vergi Dairesi’ne 4 Milyon TL, İhtiyat Sandığına 5 buçuk Milyon TL, Elektrik Kurumu’na ise 4 Milyona yakın borç var. Bunun dışındaki borçlar piyasaya olan 560 Bin TL’dir. Devlet eğer zamanında sosyal sigorta ve ihtiyat sandıklarını belediyeye aktarılan katkıdan kesmiş olsaydı, biz bugün bu borçları konuşuyor olmazdık.” diye konuştu. 

Melin DOBRAN

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, genç yaşta neden belediyeye talip olduğunu, belediyenin başkan olmadan önceki ve sonraki durumunu Yeni Bakış’a değerlendirdi. Başkan Yeşilırmak, bölgenin içinde bulunduğu zorluk, insanların hizmet alamaması ve devletin sahip çıkmamasının genç yaşta başkan olmasını tetikleyen nedenler olduğunu söyledi. Belediyenin battığını hiçbir zaman kabul etmediğini belirten Yeşilırmak, yanlış ve usulsüz harcamalar yüzünden belediyenin bu duruma geldiğini ifade etti.


“Başkan olmak için tetikleyen etkenler vardı”

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, “Ben bu bölgenin çocuğuyum. Her insan kendi bölgesine hizmet etmek, güzel şeyler yapmak ister. Bu da benim boynumun borcuydu. Aslında ilk başta aday olmak için böyle bir niyetim yoktu. Belediyenin içinde bulunduğu mali kriz, bölgenin içinde bulunduğu zorluk, insanların hizmet alamaması, belediyenin kapanması, insanların greve gitmesi, çalışanların yardım paketleri alması, evlerine 6-7 ay maaş götürememeleri, devletin bu belediyeyi sahipsiz bırakması, beni en çok tetikleyen etkenlerden bazılarıydı” diye konuştu. 


“Esas olarak belediyenin ve devletin suçu var”

Yeşilırmak, şunları söyledi, “Düşünün ki yaşadığınız bölgede, bir belediye vatandaşına sahip çıkamıyor. En basit bir temizlik, sağlık ve su gibi hizmetleri dahi veremiyor. Belediyeye herhangi bir vergi ödemeden, çağ dışı yöntemlerle kendi çarelerini kendileri buluyorlar. Kendi önlemlerini kendileri alıyorlar. Burada vatandaşların da biraz suçu var ama esas olarak belediyenin ve devletin suçu var. 

Belediyenin insanları sahipsiz bırakması, uyguladığı yanlış politikalar, yanlış ve usulsüz harcamalar yüzünden bu belediye bu duruma geldi.”


“Bilgi ve tecrübeye sahip aday olmaması üzerine aday oldum”

“Aday olmam yönünde hem çevre köylerdeki insanlardan hem de bize yakın olan insanlardan çok ciddi baskılar geldi. Bunu önceden de açık yüreklilikle söylemiştim. Aday olan diğer 6 arkadaşın muhasebe, maliye yönleri kuvvetli olmadığını ve belediyeyi içinde bulunduğu durumdan çıkarabileceklerini düşünmediğim için aday oldum. Belediyenin hem örgütsel yapısı, hem mali yapısı, hem projeleri, hem hizmet birimlerinin doğru oluşturulması konusunda gerçekten bilgi ve tecrübeye sahip adayın olmaması üzerine aday oldum. Şu an belediyede en genç başkan olarak görevimi yürütmekteyim.”


“Boynumun borcu olan hizmeti veriyorum”

“Önceden yönettiğim şirketler gurubu vardı. Çalıştığım şirkette kendimi geliştirdim, bilgi ve tecrübeye sahip oldum. Oradan buraya geldim. Ben belediyenin batmış olduğunu kabul etmiyorum etmedim de. İnsanların tabiriyle batmış bir belediyeye niye aday oldun diyenler oldu ama ben günü geldiğinde bu belediyenin yürüyebileceğini, bu çalışanların ödenebileceğini söylemiştim. Ne mutlu bana ki şu anda kendi bölgemdeki vatandaşlara boynumun borcu olan hizmeti veriyorum.”


“Örgütsel yapının yok olduğunu seçimden önce biliyordum”

“Başkan olmadan önce belediyenin içinde bulunmadığım için, insanların dıştan söyledikleriyle raporları incelediğimizde durumu az çok tahmin edebiliyordum. 

Belediyenin içerisinde bulunduğu örgütsel yapıya baktığımız zaman 1980 yılında kurulan bir belediyede disiplin kurulunun hiç çalışmadığını, çalışanların işe gelmediğini, amirlerine saygı göstermediğini, bir huzursuzluk olduğunu, örgütsel yapının tamamen yok olduğunu seçimden önce biliyordum.”


“Seçildikten sonra çok daha acı bir tablo ile karşılaştık”

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, belediyenin mali yapıyla ilgili sıkıntının ne olduğunu bildiğini,  mali yapıyla ilgili seçimden önce çalışma yaptığını ifade ederek,  makine ve ekipmanlarla ilgili çok ciddi eksikliklerin olduğunu, sistemin olmadığını, projelerin hayata geçirilmediğini, belediyenin vatandaşlara sağlıklı ve nitelikli hizmet vermediği için belediye ile insanlar arasında bir küslük olduğunu bildiğini belirtti. Yeşilırmak,  seçildikten sonra çok daha acı bir tablo ile karşılaştıklarını kaydetti. 


“Bütün kadroları tekrardan oluşturduk”

Yeşilırmak, “Seçildikten sonra söylediğim yapılara teker teker müdahale ettik. Teknik birimi, projeler, elektrik, su ve kanalizasyon, temizlik, park bahçe, sosyal kültürel ve sanat birimlerini yeniden oluşturduk” diyerek, bu birimlerin başına niteliklerine göre personelleri ve birim sorumlularını yerleştirdiklerini belirtti. “Bütün kadroları tekrardan oluşturduk. Bu bize çok daha hızlı hareket etmeyi, nitelikli hizmet vermeyi ve çalışanlar arasında bir adalet sistemini getirdi” diyen Başkan Yeşilırmak, 1980’den 2018’e kadar herhangi bir disiplin soruşturmasının açılmadığını, döneminde 18’e yakın disiplin soruşturmasının yapıldığını, 

18 kişinin uyarı, ihtar, yevmiye kesintisi ve geçici olarak görevden uzaklaştırma aldığını söyledi. 


“Örgütsel yapının ciddi faydalarının aldık”

Yeşilırmak, şöyle devam etti, “Şu an çalışan sayısı yeterli ve örgütsel yapıda sıkıntı yok. Çalışanlar ciddi ve özverili bir şekilde çalışıyor. Örgütsel yapının gerçekten ciddi faydalarını aldık. En önemlisi su birimini oluşturduğumuzda kayıp ve kaçağın %60’a yakın bir oranda önüne geçmiş olduk. Yaklaşık 450’ye yakın, suyu kaçak olan, suyu hileli yoldan alan konut tespit ettik. Şu an tahsilat oranları da buna bağlı olarak %40 oranında artmış durumda. 

Bu oluşturduğumuz örgütsel yapı hem vatandaşa nitelikli hizmet verme yönünden hem de belediyenin sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için çok önemlidir.”


“Kendi yatırımlarımızı kendimiz yapıyoruz”

“Mali yapıya baktığımızda, çok ciddi müdahalelerimiz oldu. Şu anda belediye tarihinde ilktir, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını biz yapıyoruz çünkü geriye dönükten geliyordu. Sürekli faiz işliyordu. Hem ihtiyat sandığında hem sosyal sigortalarda hem de vergide. Bu faizi ortadan kaldırabilmek için, kendi yatırımlarımızı kendimiz yapıyoruz. Herhangi bir şekilde benim dönemimde devlet katkısından hiçbir şekilde kesilmedi.”


“Çalışanlarımızı ödeyebilecek pozisyona geldik”

“Göreve geldiğimizde çalışanların 6 aylık geriye dönük maaş alacakları vardı. Göreve gelince içinde bulundukları ay ve geriye dönük olanları ödedik. Şu an 4 maaş gerilikleri var onu da 2019 yılı içerisinde ödemeyi planlıyoruz. 

Belediye personelinin sosyal hakları ve bayramlıkları ödenmezdi. Biz göreve geldikten sonra personel tüm sosyal hakkını da aldı. Belediye, tarihinde ilk defa gelir gider dengesini sağlamış, devletten tek bir kuruş yardım almadan, çalışanlarımızı ödeyebilecek pozisyona geldik. Mal ve hizmet alımlarını gerçekleştirdik ve vatandaşlara hizmet verdik.”


“Örgütsel ve mali yapıda sıkıntı yok”

“Mali yapıyla ilgili bütün alınan mal ve hizmetlerle ilgili ciddi bir otokontrol sistemi geçirdik. Bütün alınan mal ve hizmet alımlarında yine minimum 2 teklif veya 3 teklif usulüne uygun olarak, belediyenin menfaatlerini de göz önünde bulundurarak alımlarımızı o şekilde yaptık. Şu anda örgütsel yapının dışında mali yapımızda da herhangi bir sıkıntı yok. İlerleyen süreçte eğer elimiz daha da kuvvetlenirse, tahsilatlarımızı daha yukarıya çekebilmek için atacağımız bazı adımlar var. Personelimizi de geliştirebileceğimiz hizmet içi eğitimler var. Bunları da hayata geçirdiğimizde tam anlamıyla mali yapıyı oturtmuş olacağız.”


“Alınan kepçeyle hizmetin daha hızlı gitmesini sağladık”

Yeşilırmak, makine ve ekipmanla ilgili ciddi eksiklikler olduğunu,  ciddi adımların olduğunu,  makinelerin tam anlamıyla liyakata uygun olmayan tamir ve bakımı yapıldığı için ciddi sıkıntılar yaşandığını anımsattı. “Makinelerin bakım süresi geldiği zaman tamir ve bakım servisi yapılmaktadır. Vatandaşa hizmet verebilmek için elimizdekiler yetersizdi” diyen Yeşilırmak,  bununla ilgili girişim başlattıklarını, Maliye Bakanlığı’ndan 2 tane araç aldıklarını söyledi. Yeşilırmak, “Bir de yurt dışı temasım olmuştu, Türkiye Belediyeler Birliği’nden en büyük eksiklik olan sıfır bir kepçe aldık. Bu kepçeyle bölgede vatandaşlara hizmetin daha hızlı gitmesini sağladık. Burası kırsal bölgedir. Makine ve ekipmana çok daha ihtiyaç oluyor.” dedi. 


“Belediyede ciddi anlamda yönetim hatası vardı”

Başkan Yeşilırmak şöyle devam etti, “2008 yılında muhtarlıklar belediyeye bağlandı. 

Elimizde tablo var. Kalkınma ve ekonomi iş birliği, eski adı yardım heyeti olan elçiliğe bağlı bir ofisimiz var. Bu ofis üzerinden tüm belediyelerin projeler karşılığında almış oldukları hibeler var. İçeriye proje sunarsınız bunun karşılığında size bir ödenek çıkar, bu ödeneği de usulüne uygun olarak harcarsınız. 

Bizim belediyemiz 2011 yılından 2018 yılına kadar toplam 5 Milyon 912 Bin 686 TL’lik proje yapmış. Yani 8 sene içinde 5 Milyon 912 Bin TL’lik proje yapıldı demektir ki yıllık 1 milyon TL’ye bile denk gelmiyor.

 Bu çok trajikomik bir rakamdır. Eğer siz yılda 1 milyonluk projeyi hayata geçiremiyorsanız, ciddi anlamda yönetim hatası olduğunu buradan görüyoruz.”


“Projeler bir bölgenin gelişmesi için çok önemlidir”

“Bu belediyenin ne kadar kötü yönetildiğinin tablosudur. 2016 yılında herhangi bir proje yok. Ciddi bir atılım olarak 2015 yılında 2 Milyonluk bir proje hayata geçirilmiş. 

Projeler bir bölgenin kalkınması için, gelişmesi için çok önemlidir. Özellikle alt yapı projelerinin çok sağlıklı ve iyi yapılması gerekir. Mesela birçok köyde düğün salonu yok. Birçok köyde park, halı saha, gençlerin sosyal ve kültürel faaliyette bulunacağı bir alan yok. Kırsal bölgedeyiz, gidecekleri bir yer yok.”


“Benim dönemimde insanlar belediyeye sahip çıktı”

“İlk hayata geçireceğimiz projeler arasında sinema projesi vardır. Bununla beraber kaldırım, taş duvar, düğün salonu, halı saha ve parkları da hayata geçirmek istiyoruz. Proje olmadığı için insanlar belediyeyi dışlamıştı. Geçirdiğimiz sel felaketinde insanlar belediyeyi ilk kez yanında hissetti. Projelerde de yanlarına hissederlerse, belediyesine sahip çıkarlar. Benim dönemimde insanlar belediyeye sahip çıktı.”


“Kamuya olan borçlar daha fazladır”

“Belediyenin mevcut piyasaya çok fazla borcu yoktur. Kamuya olan borçlar daha fazladır. Vakıflar Bankası’na 1.2 Milyon TL, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 6 Milyon TL, Vergi Dairesi’ne 4 Milyon TL, İhtiyat Sandığına 5 buçuk Milyon TL, Elektrik Kurumu’na ise 4 Milyona yakın borç var. Bunun dışındaki borçlar piyasaya olan 560 Bin TL’lik borç var. 

Bir de personele olan 4 aylık gerilik borçlar var. Devletin de hatalı uygulaması sebebiyle şu an belediye bu durumda. 

Devlet eğer zamanında sosyal sigorta ve ihtiyat sandıklarını belediyeye aktarılan katkıdan kesmiş olsaydı, biz bugün bu borçları konuşuyor olmazdık. Devletin de çalışanın da belediyeyi yönetenin de hatası var.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!