Çekya’da son 30 yılın en büyük protesto gösterileri
Reklam
  • Reklam

Çekya’da son 30 yılın en büyük protesto gösterileri

05 Haziran 2019 - 10:42

Çekya'da Avrupa Birliği (AB) fonlarında usulsüzlük yapmakla suçlanan Başbakan Andrej Babis'in istifasını isteyen on binlerce kişi, başkent Prag'da protesto gösterileri düzenliyor.

Protestoların 1989'daki Kadife Devrim ile komünizmin düşüşünden bu yana en geniş kapsamlı gösteriler olduğu düşünülüyor.

Gösterileri düzenleyenler, Salı günkü protestolara katılımın 120 bini bulduğunu söylüyor.

BABIS’E ÖFKENİN NEDENİ NE?

64 yaşındaki Çekya Başbakanı Andrej Babis, Avrupa Birliği (AB) yardımlarını kullanırken yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Çek lider, ülkenin en zengin ikinci kişisi.

Yolsuzluk karşıtı ve AB karşıtı popülist parti ANO'nun (Evet) lideri Babis, sol parti Sosyal Demokratlarla azınlık hükümeti kurarak 2017'de göreve geldi.

Nisan ayında Çekya polisi AB fonlarında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Babis hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. Bunun üzerine Adalet Bakanı istifa etti ve yerine bugünkü protestoların hedefindeki isimlerin başında gelen Marie Benesova getirildi.

Yeni Adalet Bakanı Benesova'nın Babis hakkındaki soruşturmayı etkileyeceğini söyleyen "Demokrasi için milyon dakika" grubu Nisan ayının sonundan bu yana gösteriler düzenliyordu.

Cuma günü Avrupa Komisyonu'na ait bir raporun sızması, gösterilerin büyümesi ile sonuçlandı.

Sızan raporda Babis'in milyonlarca euroluk AB güven fonlarını usülsüz kullandığı gerekçesiyle, bu paranın geri ödenmesi gerektiği belirtildi.

Babis ise sızan raporu "kirli bir yalan" olarak niteleyerek iddiaları reddetti.

Başkent Prag'daki Wenceslas Meydanı'nda iki hafta önce düzenlenen protesto gösterilerine 50 bin kişinin katıldığı tahmin edilirken, protestoların liderleri, Salı günkü gösterilere katılımın bu sayının iki katını da aştığını söyledi.

Son 30 yılın en büyük protesto gösterileri olduğu düşünülen bu harekete katılan eylemciler, Babis'in fotoğrafının olduğu "istifa" çağrısında bulunan dövizler taşıdılar.

AB RAPORUNDA NE VAR?

Avrupa Komisyonu'nun 71 sayfalık raporunda Babis, 2017'de göreve gelmeden iki ay önce sahibi olduğu Agrofert Holding'e bağlı şirketler için iki AB güven fonunu usulsüz bir şekilde kullanmakla suçlandı.

Komisyon, fonların tek faydalanıcısı olan Babis'in hâlâ holding üzerinden kâr elde ettiği ve çıkar çatışması olduğu gerekçesiyle şirketin aldığı fonların geri ödenmesini kararlaştırdı.

Geri ödenmesi istenen AB fonlarının tahmini değerin 451 milyon Çek korunası (yaklaşık 19,5 milyon dolar) olduğu belirtiliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”