Çevre ve halk sağlığı tartışıldı

Çevre ve halk sağlığı tartışıldı

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, ülkedeki çevre alanında duyarlılık gösteren sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile çevre ve insan sağlığı adına kamuoyu oluşturma amaçlı genişletilmiş toplantı gerçekleştirdi.

02 Mart 2018 - 08:56

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu kuruluş amacı, ülkedeki çevre alanında duyarlılık gösteren sivil toplum örgütlerinin ortak mücadele etmesini sağlayıp ortaklaşa kararlar alarak, çevreden yana taraf olmak, kamuoyu oluşturmak, çözüm önerileri üretmek, yaşama geçirmek, çevre sorunları ve çevre sorunlarının önceliklendirilmesi çalışmaları ve yol haritası belirlemek için 26 Şubat 2018 çevre örgütlerinin katıldığı bir genişletilmiş toplantı yaptı.

 

Köroğlu: Beni bu ülkenin insanı, canlısı, yeşili, mavisi, dağı ormanı, kuşu, çiçeği, doğası ilgilendiriyor

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, adına  açılış konuşmasını yapan, Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, “Beni hiç kimsenizin göğsünde içinde taşıdığı rozet ilgilendirmez. Benim için önemli olan bu ülkenin insanını, bu ülkenin canlısını, bu ülkenin yeşilini mavisini, dağını ormanını, kuşunu çiçeğini, doğasını sevip sevmediğiniz. Bu insani vasıfları taşıyıp taşımadığınız önemli” diyerek, “Helvayı yapacak şeker, simit, su, ateş ve yetişmiş elemanlarımız var ülkemizde. Neden helvayı yapamıyoruz” diye sordu.

 

“Hükümetle işbirliğine hazırız”   

Teksen Köroğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yıllardır bizi yönetenler Anayasamıza yasalarımıza uyma becerisi göstermiş olsalardı, “ben bilirim” ,”ben yaparım “olur değil de, ortak akılla paydaş örgütlerle hareket edip, gelişmiş ülkeleri takip edip, bilimsel değerlere göre  güncellenip mevzuatlarına uygulayabilme isteğinde ve iradesinde olsalardı bugün bu önümüze dağ gibi yığılan çevre sorunlarında ülke sorunlarında boğulmamış bunları konuşmuyor olacaktık. Yeni bir hükümetimiz var. Ve hükümetin tüm partileri eski kötü yönetim biçiminden yaptıklarından şikayetçi bizim gibi. Hepsinin de çevre ve sağlık parti programlarına baktığımızda bizim konuşmamıza gerek yok, eğer programlarını yaparlarsa. Biz artık helva yemek istiyor helva yediğimizi görmek istiyoruz. Ve bizler bu hükümetimize de eskilere de olduğu gibi elimizi uzatıyoruz. KKÇP olarak bizler örgütlerimiz doğruları yapmak için yeni hükümetle birlikte hareket etmeye hazırız. Ben şahsen bu hükümetin bir umut hükümeti olduğunu ve bu umutlarımızı gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum ve göreceğimizi umut ediyorum. Burada konuşup öneri yapacak arkadaşlarımdan ricam artık iş bitirici eylem, fikir ve çözüm önerilerini ortaya koymaları. Ve artık biz hükümete hepimizin bildiği ve hepimizin ezberlediği sorunlarımızı değil. Bugün burada ortak fikir havuzumuzda toplayacağımız çözüm önerilerinizi geliştireceğimiz çözüm önerilerimizi sunacağız ve bu helvanın pişmesini sağlayalım arkadaşlar. Arkadaşlar yol haritamızı çözüm önerilerimiz ve önceliklerimizle birlikte hükümetin önüne ilgili bakanlıkların masasına koyalım ve açacağımız bu tertemiz sayfa ile temiz düşünerek gelin. Hep beraber kirliliğin her türlüsünden çevremizi ülkemizi kurtaralım diyorum.”

 

Güler, örnek modelleri anlattı 

 Teksen Köroğlu’nun konuşmasının ardından, KKTC’ye davet edilen Çevre ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Çağatay Güler, çeşitli çevre sorunları ve çözüm modellerinden örnekler verdi. Toplantıda,  örgüt temsilcileri çeşitli görüş ve öncelikli konular ve çözüm önerilerini sundu. Toplantı sonunda yapılan açıklamada, çok verimli bir birliktelik vurgusu yapılarak, alınan  kararların  çevre platformunun yapacağı değerlendirme sonucu kamu oyu ile paylaşılacağı ve izlenecek yol haritasının açıklanacağı bildirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adaletin bu mu KKTC!
Adaletin bu mu KKTC!
Şiddetli yağış ve fırtına felakete dönüştü
Şiddetli yağış ve fırtına felakete dönüştü