Cezaevi mi? Nazi kampı mı?

Cezaevi mi? Nazi kampı mı?

Merkezi Cezaevi’ndeki sorunların ardı arkası kesilmiyor. Yeni Bakış’a ulaşan bir grup mahkum, hamam böceği istilasına uğradıklarını, lağım suları içinde banyo yaptıklarını ve ankesörlü telefonlara yapılan okkalı zamların ardından aileleriyle iletişimlerinin koptuğunu belirtti. Yeni Bakış’ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu HAK-SEN Başkanı Türkmen ise, mahkûmların cezaevindeki böcek istilasını uzun süreden beri dillendirdiklerini kaydetti.

18 Temmuz 2019 - 08:33 - Güncelleme: 19 Temmuz 2019 - 08:42

-Bir grup mahkum, cezaevinde ciddi anlamda bir böcek istilası yaşandığına dikkat çekerek, her yerde hamam böceklerinin dolaştığını kaydetti. Sıkıntılarını İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a aktarmalarına rağmen herhangi bir iyileşme yaşanmadığını belirtti 


-Banyo yaptıkları sırada ise banyo odasını lağım sularının bastığına işaret eden mahkumlar, sağlıksız koşullarda her an ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kalabileceklerini söylediler


-Cezaevinde zor şartlar altında yaşadıklarına dikkat çeken mahkumlar, yetkililerin bir an önce sorunlara el atmasını talep etti. Dışarıyla tek bağlantılarının ankesörlü telefon yoluyla olduğuna işaret eden mahkumlar, son günlerde ankesörlü telefonlarda kullandıkları  kontörlere okkalı zam geldiğini vurguladı


-Konuyla ilgili Yeni Bakış’ın sorularını yanıtlayan HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen ise, mahkûmların böceklerin artışı konusunda uzun süredir şikâyetleri olduğunu kaydetti. Türkmen, dönem dönem ihale yoluyla cezaevinde ilaçlama yapıldığını anlatarak “Belki son dönemlerde yapılmamış olabilir, bu konuda pek bilgim yok. Bu sorunun çözülmesi için konuyu hemen cezaevi müdürüne bildireceğim” şeklinde konuştu  


Ahmet UÇAR


Merkezi Cezaevi’ndeki sorunların ardı arkası kesilmiyor. Yeni Bakış’a ulaşan bir grup mahkum, hamam böceği istilasına uğradıklarını, lağım suları içinde banyo yaptıklarını ve ankesörlü telefonlara yapılan okkalı zamların ardından aileleriyle iletişimlerinin koptuğunu belirtti.


“Hamam böcekleriyle yaşıyoruz”

Mahkumlar, cezaevinde ciddi anlamda bir böcek istilası yaşandığına dikkat çekerek, her yerde hamam böceklerinin dolaştığını kaydetti. Sıkıntılarını İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a aktarmalarına rağmen herhangi bir iyileşme yaşanmadığını belirtti.  


“Ankesörlü telefonlara gelen zam hayatımızı zorlaştırdı”

Zor şartlar altında yaşadıklarına dikkat çeken mahkumlar, yetkililerin bir an önce sorunlara el atmasını talep etti. Dışarıyla tek bağlantılarının ankesörlü telefon yoluyla olduğuna işaret eden mahkumlar, son günlerde ankesörlü telefonlarda kullandıkları kontörlere okkalı zam geldiğini vurguladı.


“Lağımın içinde banyo yapıyoruz”

Banyo yaptıkları sırada ise banyo odasını lağım sularının bastığına işaret eden mahkumlar, sağlıksız koşullarda her an ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kalabileceklerini söylediler.


“Her an yangın çıkabilir” 

Mahkûmlar, yaz aylarında cezaevinin çok sıcak olduğunu, bu nedenle vantilatör çalıştırmak durumunda olduklarını anlatarak, iki elektrik fişi üzerinden beş- altı vantilatör kullanıldığı için ise har an bir yangın çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurguladı.


HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen: Böcek konusunda cezaevi müdürüyle iletişime geçeceğim

Konuyla ilgili Yeni Bakış’ın sorularını yanıtlayan HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen ise, mahkûmların böceklerin artışı konusunda uzun süredir şikâyetleri olduğunu kaydetti. Türkmen, dönem dönem ihale yoluyla cezaevinde ilaçlama yapıldığını anlatarak “Belki son dönemlerde yapılmamış olabilir, bu konuda pek bilgim yok. Bu sorunun çözülmesi için konuyu hemen cezaevi müdürüne bildireceğim” şeklinde konuştu.  


“Zammı Telefon Dairesi yaptı” 

Türkmen, ankesörlü telefonlara gelen zammın cezaevinin iradesinden kaynaklanmadığını belirterek, söz konusu zammın Telefon Dairesi tarafından yapıldığını kaydetti. Yüzde yüze varan zammın TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan tarafından teyit edildiğini dile getiren Türkmen, bu konun  basında da yer aldığını ifade etti.


“Yeni binaya taşınmadıkça bu sorunlar çözülemez” 

Türkmen, mevcut cezaevinin bina olarak 80’li yıllardan kalma bir yapıya sahip olduğunu hatırlatarak, duvarlara işlem yapabilmenin mümkün olmadığını, bu yüzden vantilatör uygulamasının çoğaltıcılarla yapıldığını ifade etti. 

Merkezi Cezaevi’nin kapasitesinin çok üzerinde mahkûm barındırdığını dile getiren Türkmen, mevsim sıcaklıklarının 45-50 dereceye kadar yükseldiğini, vantilatör talep eden mahkûmların belli bir ücret karşılığında bu vantilatörlerden yararlanabildiğini ifade etti. Türkmen, bu durumdan şikâyetçi olan mahkûmların haklı tarafları olabileceğini ancak sorunların çözümünün ancak yeni cezaevine taşınılmasıyla giderilebileceğini kaydetti. 

Lavabo ve banyo konusundaki en büyük sıkıntının giderlerin yeterli olup olmamasından öteye, 50- 60 kişilik koğuşlarda iki banyo ve iki tuvaletin yer alması olduğunu belirtti. Türkmen, bu sorunun binanın koşullarından kaynaklandığını ve çözümü için de yeni binaya taşınılması gerektiğini ifade etti.  


“ Yeni cezaevine 2020’de taşınılacak” 

Türkmen, yeni cezaevinin 2020’de teslim edileceği ve taşınmanın da aynı yıl içerisinde gerçekleşeceği bilgisini vererek, “Yeni cezaevi için bazı yasa değişikliklerine ihtiyaç vardır. Bu konuda İçişleri bakanı Ayşegül Baybars’la da görüşmeler yapıyoruz.” dedi.   


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!