Çocuğunuzu gözlemleyin!

Çocuğunuzu gözlemleyin!

Yakın Doğu Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak, Finlandiya, İsveç gibi Kuzey ülkelerinde çocuklarda diyabet oranlarının 100 binde 55 oranında olduğunu, KKTC’de ise bu oranın, 100 binde 10 olarak görüldüğünü kaydederek aileleri uyardı:

14 Temmuz 2019 - 09:39 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 - 11:17

-Yakın Doğu Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak, “Çocuğunuz sık idarara çıkıyorsa, kilo kaybı yaşıyorsa, insülin eksikliği yüzünden halsizlik hissediyorsa bir an önce doktora başvurup, çocuğun şekerine bakılmalı. Böyle bir durumu aile erken fark etmezse, çocuk 1,5-2 ay sonra şeker komasına girebilir.” diyerek, aileleri erken tanının önemi hakkında uyardı.


-Erken fark edilmediği durumda diyabet hastası olan çocukların şeker komasına girebileceklerine vurgu yapan Bundak, kilo kaybı, halsizlik, sık idrara çıkma gibi belirtilerde acilen doktora başvurulması gerektiğini belirtti.


-Bundak, diyabetli çocukların çok zor koşullarda yaşam sürdürdüğünü ifade ederek, insülin iğnesinin dozajını ayarlaması için yedikleri yiyecekleri ve günlük aktivitelerinin de hesaplanması gerektiğini vurguladı. 


Senagül TAŞAR

Yakın Doğu Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak, dünya ülkerine bakıldığında çocuklarda görülen diyabetin Finlandiya, İsveç gibi Kuzey ülkelerinde 100 binde 55 oranında olduğunu belirterek, KKTCde ise bu oranın, 100 binde 10 oranında görüldüğünü kaydetti. 


“İnsülin ihtiyacı sadece enjekte edilerek uygulanıyor”

İnsülinin esas görevinin kan şekerinin yükselmesini önlemek olduğunu dile getiren Bundak, pankreasın vücuda alınan besin maddelerini enerji haline dönüşmesini sağlamak için insülin ürettiğini, ancak yeterli miktarda insülin üretemediği durumda diyabet hastalığının ortaya çıktığını açıkladı. Tip 1 denilen insüline bağimli diyabetin çocuklarda yaygın olarak görüldüğüne dikkat çeken Bundak, insülin olmadığı takdirde yaşamanın da mümkün olamayacağını ifade etti. Bundak, diyabet hastası olan çocukların, insülin ihtiyacını dışarıdan almak zorunda olduğunu belirterek, hap veya ilaç olarak değil, sadece enjeksiyon uygulanarak vücuda insülin aktarılabileceğini ifade etti.


“Çocuklar diyabetle yaşamayı öğrenmeli”

Prof. Dr. Rüveyde Bundak, çocukların sabah, öğle ve akşam yemeği ile gece yatmadan önce insülin enjeksiyonu yapmak zorunda olduklarını dile getirerek, günde  en az dört kere insülin enjekte etmeleri gerektiğini belirtti. İnsülin enjekte edilmeden önce iğnenin dozunun ayarlanması için çocuğun yediği yemeklerin ve günlük yaptığı aktivitelerin de hesap edilmesi gerektiğine işaret eden Bundak, sabah, öğle, akşam hem yemek öncesi hem de sonrasında ve yine gece uykusu öncesinde günde 7 defa olmak üzere parmak uçlarını delip, kan şekeri oranına bakmak zorunda olduklarına dikkat çekti. 

Bundak, bu nedenle diyabetli çocukların bu kontrolleri kendilerine yaşam biçimi olarak görmelerini, kan şekerlerini ölçmeleri gerektiğini, bu çocuklara nasıl yaşayabileceklerini öğretmek amacıyla Diyabetli Çocuklar Kampı’nı yaptıklarını açıkladı. Diyabetli çocukların çok zor koşullarda yaşam sürdürdüğünü ifade eden Bundak, hayat kalitelerini artırmak için şeker ölçümü yapan, vücutlarını delmelerini azaltacak, devletin de bir kısmını karşıladığı, yeni teknolojik aletlerin çıktığına işaret etti.


“Tip 2 diyabetten korunmak için obeziteyi engellemek gerekir”

Yaşam kalitesi için diyabetli kişilerin sağlıklı beslenmeleri gerektiğine dikkat çeken Bundak, çocukları Tip 1 diyabetten korumanın mümkün olmadığını, ancak Tip 2 denilen ileri diyabetten korunmak için obeziteye engel olunmasına vurgu yaptı.

 Son yıllarda, özellikle gençlerde obezitenin artış gösterdiğini dile getirerek, buna ek olarak, Tip 2 diyabet olma riskini de doğurduğunu belirten Bundak, çocukları Tip 2 diyabetten korumak için obeziteden uzak tutmak gerektiğinin altını çizdi. 


“Erken tanı ile çocuklarınızı koruyabilirsiniz”

Prof. Dr. Rüveyde Bundak, “Çocuğunuz sık idarara çıkıyorsa, kilo kaybı yaşıyorsa, insülin eksikliği yüzünden halsizlik hissediyorsa bir an önce doktora başvurup, çocuğun şekerine bakılmalı. Böyle bir durumu aile erken fark etmezse, çocuk 1,5-2 ay sonra şeker komasına girebilir.” diyerek, aileleri erken tanının önemi hakkında uyardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
İngiliz turiste tecavüz edip kameraya çekmişler
İngiliz turiste tecavüz edip kameraya çekmişler