"Çocuklarımızın psikolojisini bozdular"

"Çocuklarımızın psikolojisini bozdular"

Uzun zamandır maddi sıkıntılar içinde olduğu iddia edilen Hamitköy’deki British Culture College isimli okulun, Eğitim Bakanlığı’nın talep ettiği şartları yerine getirmemesi durumunda 17 Mayıs’ta kapatılacağı belirtiliyor

12 Mayıs 2019 - 08:30 - Güncelleme: 13 Mayıs 2019 - 11:29

Dönemin ortasında British Culture College’de eğitim gören çocuklarını okuldan almak zorunda kalan veliler, mağdur olduklarını dile getirdi. Veliler, okulun maddi sıkıntı içinde olduğunu, yaklaşık 4 aydır öğretmenlerin maaş alamadıklarını, Eğitim Bakanlığına şikayette gittikleri zaman ise okulun kaydının dahi olmadığını öğrendiklerini belirtti. 

280 öğrencisi olan okulda  şimdi 60 öğrencinin kaldığını belirten veliler, okulun Bakanlığın talep ettiği şartları yerine getirmemesi durumunda 17 Mayıs’ta  kapatılacağı söyledi. 

Veliler, “Milli Eğitim Bakanlığı'na gidip şikayet ettiğimizde okulun tüm bu eksiklikleri doğrultusunda nasıl hala açık olduğunu sorduk. Bize bugüne kadar toplu şikayet olmadığını söylediler. Çocukların şimdi her biri farklı okullara dağılmak zorunda. Hem biz hem de çocuklar mağdur olduk, psikolojimiz bozuldu” şeklinde konuştu.


Özlem ÖZSOY


Dönemin ortasında British Culture College’de eğitim gören çocuklarını okuldan almak zorunda kalan veliler, okulun kaydının dahi bulunmadığını, çocukların alacakları karne ve diplomaların geçersiz olacağını ifade ederek, “bunun hesabını kim verecek? diye sordu. Öğrenci velileri düşüncelerini Yeni Bakış’a anlattı.

Veliler ne diyor?

Burcu Akvan:“Ders yapılmadığına dair bilgiler aldık’’

“Okuldaki denetimsizlikten dolayı bir takım sıkıntılar yaşadık. Okulla işim gereği çok fazla iç içe olan bir veli değilim, ama sınıf öğretmeni ile sürekli irtibat halindeydik. Ocak ayında sıkıntılar  başladı. Öğretmenler derslere girmemeye başladı.Öğretmenlere ücret ödenmediğini duyduk. Veliler olarak bu dönemi zar zor da olsa bitirelim sonra çocuklarımızın kaydını başka okula yaparız dedik. 

Bu arada okula sürekli giden velilerden  oluşan WhatsApp grubumuz da olduğu için devamlı okulun durumunun iyi olmadığını öğretmen olmadığını ders yapılmadığına dair bilgiler alıyorduk. En son 23 Nisan gösterisi için velilerden 150 lira ücret talep edildi. Bu ücreti ödedik ancak hiçbir hazırlık yapılmadığnı gördük. Çocukların üzerine alınan kıyafetlerin maddi değeri en fazla 50 lirayı geçmeyecek şekildeydi. Bu arada okul yönetimi açıklama yaptı sonradan öğrendiğimize bu kişinin okul sahibi olduğunu öğrendik. Bize  biz 23 Nisan’ı çok önem vermiyoruz daha çok sene sonu müsameresine ağırlık verdik dedi. Bir Eğitimci olarak nasıl böyle bir şey söyleyebilirsiniz’ dediğimde ‘çocuklar yorulmasın’ cevabını aldım. 

“Yağmurun altında 23 Nisan çocuk bayramını kutladık”

“Daha sonra okulun yöneticisi ile veliler olarak tartışma yaşadık.  Bu olaydan sonra çocuğumun orada hiçbir eğitim ve öğretim  almadığına inandığım için kaydını başka bir okula almak istedim. Öğretmenlerin maaşlarının 4 aydır verilmediğini öğrendik. Öğretmenler dersler girmemeye başladılar. Hem veliler hem de çocuklar olarak mağdur olduk”

‘’Milli Eğitim Bakanlığının da çok fazla ihmali var’’

“Geçtiğimiz pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı'na gittik. Eğitim Bakanlığı'nın çok fazla ihmali var bu konuda. Denetimi Şubatta yapıp aksaklıklardan dolayı 3 ay süre verildi. Ancak bakanlık yetkilileri hiç okula uğramadılar ve  okulun sıkıntılarını gözardı ettiler. Burada belediyenin de ihmali var. Okulun suyu kesildi mutfak pis bir halde bırakıldı. Okulun işletme izni yok. Bunu bize bakanlık yettkilileri söyledi. 280 öğrencisi olan okulun 23 Nisan'da öğrenci sayısı 70’e düştü. Öğretmen ise 5 kişiye düştü. Şu anda ise okul mevcudu 20 kişi civarında…”

“Öğretmenlerin de okulun da kaydı yok”

“Milli Eğitim Bakanlığı'na veliler olarak gittiğimizde bu okulun tüm bu eksiklikleri doğrultusunda nasıl hala açık olduğunu sorduk. Bize bugüne kadar toplu şikayet olmadığı şeklinde yanıt verdiler. Çocukların şimdi her biri farklı okullara dağılmak zorunda. Hem bizim hem de çocukların psikolojisi bozuldu”

Ugur İlhan:“İkinci dönem hiç ders işlemediler’’

“İlk dönem bu okulun reklamları iyi yapıldığı için eğitim ve aktivitelerinin üstün olduğunu düşünerek  bende çocuğumun ingilizcesinin gelişmesi için devlet  okulundan alıp buraya yerleştirdim. Şimdi de tekrar oradan alıp eski okuluna kaydını yaptırdım. Okula gittiği günlerde ilk bir kaç hafta geçti defterlerine bakıyorum hiç ödev yaptığına dair bir çalışma görmedim. Sorduğumda beden eğitimi yaptık demeye başladı. Bu haftalarca devam etti. Sık sık öğretmenleri değişiyordu. Okullardan öğrenciler ve öğretmenler gitmeye başlayınca 2.sınıfları 3.sınıfları ve 4.sınıfları bir araya toplayıp ders yaptırmaya başladılar. Çünkü öğrenci ve öğretmen okulda kalmadı. Kalan öğretmenlerin parasını bari biz ödeyelim dedik. Öğretmenler razı olmadı. Bakanlığa şikayet ettik, hatta bakanla konuştum ve beni ilgili müdürlüğe yönlendirdi. Şikayetlerimizi yaptık. Bakanlık okulu denetlemesi gerekirken velileri yazılı şikayetimiz olmadığından dolayı suçlu buldu. Yetkililerden  bu  duruma el atmasını istiyoruz.’’

Hatice Yüksel: ‘’Milli Eğitim Bakanlığı hem suçlu hem güçlü’’

‘’Okul sadece aidat paralarıyla ilgileniyor. Öğretmenlerin ve  öğrencilerin çoğunun başka özel bir okula kayıt yaptırmasıyla birlikte sınıflarda 2-3 kişi kaldı. Hiçbirşey reklamlarda gösterildiği gibi değil. Okulda grev oldu, haberimiz yok. Öğretmenler gelmedi. Ama çocuklar okulda kaldı. Servisler çalışmadı. O arada başlarına bir şey gelse bunun hesabını kim verecekti.  Öğretmenler grev yapmakta sonuna kadar haklı. Asgari ücretin altında parayla çalışıyorlar ve onuda 4 aydır alamadılar. Sigorta girişleri  yapılmamış. Milli eğitim bakanlığının ihmali çok büyük. Okulu denetleyen bir bakanlık personeli yok. 16 veli ile bakanlığa gittik ancak hem suçlu hem güçlüler. Onlar da biz velileri suçladılar.Binanın sözleşmesi yok bunun da bilgisini edindik. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Dönemin sonunda sıfırdan bir okula başladılar.”

Burak Bumin:‘’Laf ile peynir gemisi yürümez, kim verecek 1 yılın hesabını?’’

 “Benim kızımın bir senede 3-4 tane öğretmeni değişti. Bizlere kaliteli eğitim vaad ettiler ancak karşılığını alamadık. Bakanlığa şikayete gittik. Bize çocukların alacakları karnenin geçersiz olacağını söylediler. Benim çocuğumun giden bir senesinin hesabını kim verecek?  Bakanlık mı okul sahibi mi? Ayaküstü yalanlarla bizi şimdiye kadar oyaladılar. Laf ile peynir gemisi yürümez.’’

Şafak Alibaba:‘’Ekim’de yapılacak olan denetim mayıs ayında yapıldı” 

“Eğitim bakanlığı denetimlerini tam yapsın, yaptırımlarını zamanında uygulasın. Ekimde yapacağı denetimi  mayısta yaparsa  daha çok mağdur insanlar olacak. Devlet bu konularda biraz daha hassas davranmalı”

“Öğrencilerimiz kadar  üzgün ve mağduruz”

Yeni Bakış’a konuşan bazı öğretmenler ise, asgari ücretten az maaşa çalıştıklarını belirterek, son 4 aydır kendilerine oku yönetimi tarafından maaş ödenmediğini söyledi.Öğretmenler, mağdur olduklarını dile getirerek, “grev hakkımızı kullandık. 2 gün derslere girmedik. Ve Ocak Subat paralarımızı ancak aldık. 30  mayıs’ta geri kalan ücretlerimizi ödeyeceklerini söylüyorlar. Ekim ayında bir kere yatırılan sigortamızı geriye dönük şekilde kapatacaklarını söylediler. Biz 30 Mayıs’ı bekliyoruz. Eğer dediklerini yapmazlar maaşlarımızı alamazsak burada çalışmayacağız. Öğrencilere 4 ay ücret almadan eğitim vermeye çalıştık. Öğrencilerimiz kadar bizde üzgün ve mağduruz.’’


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu