Çocuklarınızı teşvik edin

Çocuklarınızı teşvik edin

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, son dokuz yıldır Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nde çıraklık sistemi ile nitelikli iş gücü yetiştirdiklerini anımsatarak, eğitim verilen kişilerin sektörde başarılı olduklarını ancak bu sayının ülke için yeterli olmadığını kaydetti ve ailelere çağrıda bulundu:

16 Temmuz 2019 - 08:04 - Güncelleme: 16 Temmuz 2019 - 08:14

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası  Başkanı Mahmut Kanber, Meslek liselerinin performansını artırmak konusunun siyasiler tarafından tekrar masaya yatırılması gerektiğini dile getirerek, ailelerin ve siyasilerin çocuklarını Çıraklık Eğitim Merkezi’ne yönlendirmeleri, zanaat okuyacak çocukların ise, ortaokulun başlarında bu alana teşvik edilmesi gerektiğini belirtti


Yurtdışından gelen nitelikli insan kaynağı olmakla birlikte, niteliksiz insan kaynağın da olduğunu dile getiren Kanber, niteliksizliğin getirdiği durumu uzun saatlerde ve ucuza çalıştırarak, işverenlerin bu durumu avantaja çevirdiklerini kaydetti


Senagül TAŞAR


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, son dokuz yıldır Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nde çıraklık sistemi ile nitelikli iş gücü yetiştirdiklerini belirterek, eğitim verilen kişilerin sektörde başarılı olduklarını ancak ülke için yeterli olmadığını kaydetti.


“Aileler ve siyasiler, ara eleman konusunda yabancıyı değil, yerel işçiyi teşvik etmeli”


Kanber, eğitim sisteminin getirdiği modelin yükseköğretimin lisanssız ve programsız  teşvik edilmesi konusunda bütünlüklü bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ederek, sadece ailelerin değil, mesleki yüksek okulları ile Çıraklık Eğitim Merkezi dahil hiçbir yerde yönlendirmenin ve teşviklendirmenin olmadığına dikkat çekti.Ülkenin ihtiyaçlarına yönelik meslek insanları yetiştirmeyle ilgili devletin yaptığı çalışmaların yetersiz kaldığını dile getiren Kanber, geçmişte yapılan eğitim politikalarının geliştirilmesi halinde bugün ülkede bu kadar fazla yabancı iş gücü açığının yaşanmamış olacağını kaydetti. Mahmut Kanber, Kuzey Kıbrıs’ta 50 binin üzerinde yabancı iş gücünün olduğunu, bu yabancıların çocuklarının da ülkemizde meslek erbablığı yaparak, mesleklerini icra ettiklerini ve ülkemizin katmadeğerini alıp, kendi ülkesinde harcadıklarını ifade etti.  Bu sorunun siyasiler tarafından meslek liselerinin performansını artırmak için tekrar masaya yatırılması gerektiğini anlatan Kanber, ailelerin ve siyasilerin çocuklarını Çıraklık Eğitim Merkezi’ne yönlendirmeleri, zanaat okuyacak çocukların ise, ortaokulun başlarında teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.


“Bunları uzun zamandır söylüyoruz ama yapamıyoruz”          


Mahmut Kanber, “Bunları uzun zamandır söylüyoruz ama yapamıyoruz. Çünkü bizim insanımız “Oğlum mühendis, öğretmen olsun ama işsiz kalsın” gibi bir durumu da kabullenmiş gibiler. Bu bir kısır döngü bu döngüden kurtulmamız lazım. Bu ülkede tutunmak için mutlaka ekonomik ve sosyal özgürlüklerimizin olması gerekiyor. Bunun için de insanlarımızın geçerli meslekleri olması gerekiyor. Bu ülkede de gerçekten de yabancı ülkeden gelen kişiler iş bulabiliyorlarsa, bizim insanlarımız da doğru alanları seçerek, iş bulup ekonomik ve sosyal özgürlüklerini kazanabilirler. Böylelikle ülkelerinde mutlu yaşayabilirler.” şeklinde konuştu.


“Ülkede en çok inşaat, zanaatkarlık ve turizm alanında ara eleman açığı var”


Ülkede en fazla inşaat alanında ara eleman açığının olduğunu belirten Kanber, inşaatların plansız büyüdüğünü, bu yüzden insan kaynağını da planlayamadıklarına işaret etti. İnşaatların planlı yürütüldüğü, imar yasalarına, kurallarına uyulduğu, nüfusa ve sosyal yapıya göre inşaat sektörünün geliştiği takdirde ülkede bu kadar fazla ara eleman açık çıkmayacağını dile getiren Kanber, zanaatkarlık meslek kollarının ve turizm alanın inşaat sektöründen sonra en fazla ara eleman açığı olan meslekler olduğuna dikkat çekti. Kanber, bu alanlarda çalışanların yaklaşık %70’inin yabancı iş gücü ile karşılandığını, özellikle de turizm alanında yükseköğretimden mezun olan birçok işsizin kolayca iş gücüne dönüştürülebileceğini ifade etti.  Esnaf Odası’nın bu dönüşümü sağlayacak modelleri geliştirmek adına üzerine düşen görevi yapmaya çalıştığını belirten Kanber, yetişkin eğitimi üzerinden de insanları tekrar meslek edinmeleri için çalışmalar yürüttüğünü vurguladı. Ancak sektörlerin de bu dönüşüme katkı koymalarının gerektiğine işaret eden Kanber, sektörlerin tatamıyla yetişmiş ve profesyonel eleman istediklerine dikkat çekti. Kanber, dünyanın birçok yerinde profesyonel ve yetişmiş elemanların yanında mutlaka yetişmesi gereken elemanları çalıştırmak zorunda olduğunu kaydederek, istihdamın ve nitelikli iş gücünün bu şekilde desteklendiğini ifade etti. Kanber, “Oysa bizde dışarıdan işçi veya nitelikli işçi getirmek çok kolay olduğu için, hazırı tercih ediliyor. Dolayısıyla bizim insanlarımızı eğiterek, tekrar farklı mesleklerde geliştirmeyi ve buradan bir istihdam yaratmayı kimse düşünmüyor. Popilist olarak herkes “Turizmde, inşaatta işsiz var. Yabancı iş gücü fazla.” diye konuşuyorlar. Ancak bunlar tek başına yapılacak işler değil. Öncelikle devlet politikasını, ardından da gelen hükümetlerin ülkeye katmadeğer yaratan meslek odalarının görev yeri olmalıdır. Bu işler sadece oturup da ülkeye ne kadar mal getirdiklerini, kocaman firmaların ekonomik ölçekli durumlarını anlatacaklarına, ne kadar yerel işçi çalıştırdıklarıyla ilgilenmelerini tavsiye ederim bu konuda.” dedi.


“Eğitim politikaları geliştirilmeli”


Bugüne kadar yürütülen Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi Programı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı müfredat doğrultusunda uyguladıklarını belirten Kanber, Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelleyici bir durumu olmadığını, Esnaf odası olarak, dokuz yıldır yerel işçi çalıştırmak için büyük çaba sarf ettiklerine vurgu yaptı. Dünya ülkelerinde meslek liselerinde veya meslekokullarında eğitim alan öğrencilerin %70’i yüksekokula giderken, bizim ülkemizde ise, bu oranın %30 olduğunu dile getiren Kanber, eğitim politikalarının doğru yürütülmediği ve geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Eğitim politikalarının ülkenin sorunlarına ancak mesleki eğitimle cevap bulunabileceğini ifade eden Kanber, istihdam odaklı bir sonuca ulaşma amacında olunması gerektiğine işaret etti.


“Uzun çalışma saatleri ve ucuz maaşlar yabancı işgücünü arttırıyor”


Yurtdışından gelen nitelikli insan kaynağı olmakla birlikte, niteliksiz insan kaynağın da olduğunu dile getiren Kanber, özel sektörlerin özellikle inşaat ve turizm alanı için çalışma saatlerinin çok uzun tutularak, niteliği arttırmayı öngördüklerini ifade etti. Daha uzun saat çalıştıkları için sosyal yaşam alanlarının otelin ya da şantiyenin içinde geçirdikleri için bu işçilerin çok taleplerinin olmadığını, niteliksizliğin getirdiği durumu uzun saatlerde ve ucuza çalıştırarak, avantaja çevirdiklerini belirtti. İşverenlerin üllkemize yabancı işgücünü getirdiğini söyleyen Kanber, aranan alanlarda olmasa da aldıkları eğitimden dolayı nitelikli ve eğitimli insanları dönüştürmenin ve sektöre kazandırmanın zor olmadığına dikkat çekti.

 


“Kendi yurttaşlarımıza istihdam yaratmak bizim sorumluluğumuzdur”


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, “Açıkçası her ülkenin olduğu gibi bizim ülkemizin de mesleki eğitime ihtiyacı var. Bu konuda Eğitim Bakanlığı ve başa gelen her hükümetle yürüttüğümüz çalışmalarda ısrarcı olacağız. Çünkü elimizde bu kadar işsiz varken, yabancı işçinin ülkeye gelmesi bizi üzüyor. Önce kendi insanlarımızın iş bulup, aş bulup kazandığı ve rahat yaşadığı ortamda işgücü sağlayarak mutlu olmalarını sağlamalıyız. Yurtdışından gelen insanların yerel işçinin haklarını almalarını önlemeliyiz. Dolayısıyla kendi yurttaşlarımızın sorumluluğunu alıp, onlara istihdam yaratmak sorumluluğumuzdur.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!