Denetimleri sıklaştırın !

Denetimleri sıklaştırın !

Ülkede yaşanan cinayet, hırsızlık, tecavüz gibi suçlardaki artışın en önemli nedeninin, yabancı ülkelerden gelen kişilerin, maddi yetersizliğinden dolayı çeşitli suçlara yönelmelerinden kaynaklandığını belirten vatandaş, yetkililere çağrıda bulundu:

10 Temmuz 2019 - 07:56 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 09:28

Vatandaş, üçüncü ülkelerden okumak için gelen öğrencilerin maddi durumu olmadığı için uyuşturucu satıcılığı, hırsızlık gibi suçlara karışarak, cinayet işleme derecesine gelebildiklerine dikkat çekti.


Okul masraflarını karşılayamayacak olan öğrencilerin, üniversiteye kabul edilmemeleri gerektiğini belirten vatandaş, polis teşkilatının bir an önce güçlendirilerek, denetimlerin yapılması gerektiğini ifade etti.


Kuzey Kıbrıs’a gelmek isteyen kişilerin daha ülkeye adım atmadan sabıkalarının incelenmesini, maddi durumlarının ne derece elverişli olduğunu araştırılmasını ve kayıtdışı olanların tespit edilerek, sınırdışı edilmesini talep eden vatandaş, işverenlerin yabancı uyrukluları çalışma izni olmadan ucuza çalıştırarak, bu suçlara dolaylı yoldan önayak olduklarını belirtti.


Senagül TAŞAR


Ülkede yaşanan cinayet, hırsızlık, tecavüz gibi suçlardaki artışın en önemli nedeninin, yabancı ülkelerden gelen kişilerin, maddi yetersizliğinden dolayı çeşitli suçlara yönelmelerinden kaynaklandığını belirten vatandaş, ülkeye giriş ve çıkışlarda denetim yapılmadığından yakındı.

 


Vatandaş, ne dedi?


Süleyman Hitit:

“İnsanların adaya hangi amaçla geldikleri tespit edilmeli”

“Ülkeye giriş çıkışlarda gerekli önlemleri almıyorlar. Biri adaya geldiğinde geliş nedeni ya da üzerindeki paraya bakılmadan ada sınırlarından rahatlıkla geçebiliyor. Bu konuda kontroller arttırılmalı. Vize kontrolü ile gelinse, insanların sabıkaları ya da ülkeye girilebilirliği konusunda detaylı araştırmalar yapılsa, ülkede belki bu denli olaylar yaşanmayacak. Adaya günü birlik gelen insanlar da var. Ne amaçla geldikleri belli değil. Yabancı ülkeden gelen öğrencilerin çoğu uyuşturucu kullanıyor. İçlerinde dini yaymaya çalışan misyonerler de var. Bunlar cinayet, hırsızlık, tecavüz gibi olaylara neden oluyor. Güvenlik önlemleri yetersiz. Her yere mobese kameraları takılabilir. Böylelikle bunu yapan kişiler de rahatlıkla tespit edilebilir ve suç oranı düşebilir. Teşkilat polis eksikliği olduğunu dile getiriyor. Polis istihdamı yapılarak, ülke içindeki huzur sağlanabilir.”


Ergin Hoca:

“Ülkemiz gerilemeye başladığı için çeşitli suçlarla karşılaşmaya devam edeceğiz”


“Son zamanlarda yaşanan cinayet olaylarının üçüncü ülke vatandaşlarından kaynaklandığının hepimiz farkındayız. Yaklaşık olarak, 60.000 TL’lik son model araba kullanıyorlar. Bu insanlar okul harcını ödeyemeyecek ya da tatilde ailesini görmek için bilet alamayacak kadar fakirlerse, bu para kaynağının nereden geldiğini ve okullarda eroinin, fuhuşun her türlü pisliğin çoğalma sebebinin bizim devletimiz tarafından sorgulanması gerekir. Aksi takdirde cinayetler de diğer suçlar da olur. Bu suçların önüne geçilebilmesi için yetkililerin bunları takip etmesi lazım. Yola çıkmadan ben emniyet kemerimi takana kadar köşeden polis çıkarak kemerini takmadın diye ceza yazarken, üçüncü ülke vatandaşlarının kullandığı arabaların camları siyah filmle kaplı kimse bunları söktürmüyor. Cinayet, fuhuş geri kalmış ülkelerde olur. Gelir seviyesi yüksek düzeydeki ülkelerde bu tarz suçlar neredeyse yaşanmazken, bizim ülkemizde daha da artmaya başladı. Çünkü gerilemeye başladık. Parasızlıktan, geri kalmışlıktan ve ilgililerin buna bir çare bulmamasından dolayı bu tarz suçlarla daha çok karşılacağız.”


Olgun Demirkıran:

“Cinayetlerin en büyük sebebi parasızlıktı”


“Son dönemlerde ülkede hırsızlık, cinayet, tecavüz gibi istenmeyen nahoş olaylar yaşanmaktadır. Bunları yapanların daha çok üçüncü ülkeden gelen kişiler olduğunu gözlemliyoruz. O tür insanlara para karşılığı yaptırıyorlar. Bunun dışında memleketin hali belli. Bu memleket önceden küçük bir ülkeydi şimdi koskocaman bir karapara aklama adası oldu. Hırsızlık, cinayet, kumar, sanal betler bunlar ölümleri getirir. Adam parasını kaybeder. Parasını almak için öldürürler. Tüm bunların sebebi parasızlıktır. Hükümet bu konu hakkında hiçbir şey yapamaz çünkü kendi aralarında kavga ediyorlar. Küçük ortak, büyük ortak koalasyon  hükümeti aralarında anlaşamadığı için yasaüstü kararnâmeler geçiremiyorlar. Bundan dolayı da bu tür suçlara, yolsuzluklara fırsat veriyorlar. İvedilikle polis teşkilatına personel alınması lazım. Polis her şeye yetişemiyor, zaten devlet bir şey yapmıyor, polis ne yapabilir.”


Mete Alp:

“Yabancı ülkeden gelen kişilerin sabıkalarına bakılmalı”


“Cinayetlerin artmasının sebebinin zamanın değişmesi yüzünden olduğunu düşünüyorum. Çünkü ülkeye öğrenci kılığında gelen birçok insan var. Bu kişiler kendi ülkesinde barınamadıkları için bizim ülkemizi tercih ediyorlar. Aynı zamanda üçüncü ülkelerden gelen öğrenciler de kendi yaşadıkları ülkeye geri dönmek istemiyorlar. Ülkeye fakir girip, uyuşturucu satıcılığı gibi işler yaparak, zengin bir hayat sürüyorlar. Dolayısıyla suç işleme oranını da arttırıyorlar. Denetim yapan kimse olmayınca, bu insanlar da  istedikleri gibi yaşayabiliyor. Ülkemize gelecek kişilerin sabıkalarına bakılması gerekiyor. Gerçek öğrenci ile öğrenci olmayan kişiler tespit edilmeli. Tamamen ticari düşünüldüğü için ülkeye herkes istediği gibi girip çıkabiliyor. Hem dürüst hem de sabıkalı kişiler geliyor. Bunun için araştırma yapılarak, suç işleme oranları düşürebilir. Bu kişiler buraya geldiği zaman, polis bu kişiler için bir şey yapmıyor. Artık teknoloji çağındayız. Devlet havaalanlarını kolaylıkla kontrol edebilir.”


Vedia Şahin:

“Çocuklarımızı sokağa çıkarmaya korkar olduk”


“Önüne gelen herkes ülkemize girebiliyor. Kapılarda denetim yok. Çoğu öğrenci ülkeye okumak için geliyor ama daha sonra bakıldığında okulu bitirmeyip, burada çalışmaya başlıyor. Çalışmaya gelen kişilerin de izinleri yok. İnsanların ülkeye ne amaçla geldiklerini kontrol etmiyorlar. Sistem yok. Üçüncü ülke ya da Türkiye hiç fark etmez. Buraya gelen herkesin denetlenmesi lazım. Bizim vatandaşımız işverenden daha fazla para istedikleri için dışarıdan gelen insanları çalıştırıyorlar. Bu kişilerin çoğu ya kaçak ya da suç işleme potansiyeli olan kişiler.”


Nejdet Havuzsalim:

“Yabancı ülkeden gelen kişiler suç oranını arttırıyor”


“Üniversitelerde öncelikli olarak öğrencinin maddi durumunun irdelenmesi gerekiyor. Okul masraflarını karşılayamayacak olan öğrenciler, üniveristeye kabul edilmemeli. Çünkü bu insanlar, parasız kaldıkları zaman her türlü işe başvurabiliyor. Kendi ülkelerine dönmektense burada uyuşturucu, soygun, cinayet gibi birçok suça bulaşıp, zengin oluyorlar. Devletimiz de ülkede kalma süresi geçmiş, kayıtdışı insanları sınırdışı etmeli. Cebinde parası olmadan ülkeye turist olarak giren kişiler ne yapacak? Ya insan öldürecek ya da başka bir suç işleyecek. Tüm bunların nedeni ülkeye gelecek olan kitlenin belirlenememesi, ülkeye yapılan giriş ve çıkışların tam anlamıyla denetlenmemesinden kaynaklanıyor. Burada bir sürü insan işsiz, biz hala yurtdışından insan getiriyoruz. Onlar da boş meydanda at koşturuyorlar.”


Fetih Güçsav:

“Maddi sıkıntılarını illegal yollarla gideriyorlar”


“Ülkeye giriş çıkışlarda denetim şart. Herkes ya pasaport ile girsin ya da vize kontrolü yapılsın. Üniversite öğrencilerinin de denetlenmesi lazım. Kaydını donduran öğrencilerin çıkış yapıp yapmadığı kontrol edilsin. Görüyoruz buraya üçüncü ülkelerden okumaya gelen birçok öğrenci ucuza çalışıyor. Hepsine suçlu gözüyle bakamayız ama çoğu maddi sıkıntı yaşayıp hayatını burada devam ettiriyor. Maddi durumu olmayan kişiler de çeşitli suçlara yöneliyor. Uyuşturucu satıcılığı, hırsızlık gibi illegal yollarla para kazanıyorlar. Sonucunda da cinayet işleyecek duruma geliyorlar. Polise, hükümete, vatandaşa büyük görev düşüyor bu konuda.”


Ali Lefkoşalı:

“Yabancılar ülkemize geldikçe suçlar artmaya devam edecek”


“Kuzey Kıbrıs küçük bir ülke. Burada çoğunlukla herkes birbirini tanır. O yüzden cinayet gibi olaylar yabancılardan kaynaklanıyor. Denetim konusunda ülkenin büyük eksiklikleri var. Kimliğiyle gelen içeri girip çıkıyor. Kimse de bu insanları kontrol etmiyor. Genellikle buraya üçüncü ülkelerden öğrenciler geliyor. Bu öğrencilerin çoğunda da para olmuyor. Bu nedenle burada ya ucuza çalışıyorlar ya da uyuşturucusundan soygununa kadar çeşitli suçlara bulaşıyorlar. Ülkedeki suç oranı da bunlar yüzünden artıyor. Denetimler yapılsa, kayıtdışı insanlar sınırdışı edilse ülkenin yükü hafifleyecek.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)