Devletin kurumları sınıfta kaldı
Reklam
  • Reklam

Devletin kurumları sınıfta kaldı

Devlet kurumlarındaki aksaklıklar vatandaşın hayatını zorlaştırmaya devam ediyor. Vatandaş devlet kurumlarının gerek personel sayısı , gerekse mesai saatleri açısından beklenen hizmeti vermediğine vurgu yaptı.

14 Haziran 2019 - 08:10 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 09:31

- Devlet kurumlarındaki yoğunluktan yakınan vatandaş, kurumların özellikle vezne bölümlerinde yeterli çalışan olmadığına dikkat çekti.

- Vatandaş, devlet kurumlarında tanıdıkları olan kişilerin işlemlerini kolayca hallederken, tanıdıkları olmayanların ise çeşitli sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

Ahmet UÇAR
Devlet kurumlarındaki aksaklıklar vatandaşın hayatını zorlaştırmaya devam ediyor. Vatandaş devlet kurumlarının gerek personel sayısı, gerekse mesai saatleri açısından beklenen hizmeti vermediğine vurgu yaptı. Devlet kurumlarındaki yoğunluktan yakınan vatandaş, kurumların özellikle vezne bölümlerinde yeterli çalışan olmadığına dikkat çekti. Vatandaş, devlet kurumlarında tanıdıkları olan kişilerin işlemlerini kolayca hallederken, tanıdıkları olmayanların ise çeşitli sıkıntılar yaşadığını kaydetti. Devlet kurumlarının denetlenmesi gerektiğini dile getiren vatandaş, kurumlarda personel sayısının artırılarak yoğunluğunun en aza indirilmesini, mesai saatlerinin iyileştirilmesini ve haksızlıkların önüne geçilmesini talep etti.  

Vatandaş ne dedi ?

Rüştiye Gökpınar: İktidara gelenler verdikleri sözleri unutuyor

“Devlet kurumlarına gittiğimizde işimizi kolayca halledemiyoruz. Denetlenebilirlikle denetleyebilirliği gündeme getirmezsek, işimizin sorumluluğunda bilinçli olmazsak hiçbir devlet kurumu hayır etmeyecek, şimdiye kadar da etmemiştir. Çünkü hiçbir kamuda çalışan insanımız kendi işinin sorumluluğunu bilmiyor, sadece maaş bekliyor. Enterasandır işçi bayramında ilk yürüyen kişiler de kamudakiler oluyor. Esas çalışan işçiler, emekçiler – ki ben emekçiyim, 62 yaşındayım ve on sekiz saat çalışıyorum, onlarda öyle bir şey yok. Onlar tatillerini yapıyorlar. İşçi bayramında onlar eğlenirken ben onlara tatlı satıyorum. İşte bu denetimsizliktir. Çünkü sendikayı biz kamuya verdik. Gerçek çalışana hiçbir şey vermedik. Gerçek çalışanın hakkını da vermedik, onun korumasını da sağlamadık. Sadece konuşuyoruz ve bu çok acı bir gerçektir. Kim başa gelirse gelsin muhalefette vadettiği şeyleri iktidara gelinince yapmıyor. Kurumlar denetlenmeyince biz de işimizi halletmek de zorlanıyoruz.”

Ahmet Özer: Hiçbir sıkıntı yaşamıyorum

“Ben burada öğrenciyim, genellikle kurumlarda işlerimi hallederken pek sıkıntı yaşamıyorum. Veznelerde az kişi olduğu söyleniyor ama burada da az kişi olduğu için pek sıra olduğunu görmedim. Memurlar da yardımcı oluyorlar.” 

İlker Dağer: Halkın işini kolaylaştırmak gerekiyor

“Şimdi açıkça söylemem gerekenler var, bunlar kimsenin gücüne gitmesin. Kıbrıs’ta bürokrasi denen bu devlet dairelerindeki işlerimiz maalesef sıkışıklıktan mı, başka bir şeyden mi bilmiyorum, biraz yavaş yürümektedir. Bunları hükümetin ve çalışanların bir araya gelip çözmeleri lazım. Kurumlardaki işleyişi insanlara biraz daha kolaylaştırmak ve bu işlemleri pratikleştirmek lazım.”

Olgun Şiral: Baştakiler ellerini taşın altına koyarsa halk kendilerini daha çok destekleyecek

“Kurumlara gittiğimizde işimiz çok geç hallediliyor. Bazı kurumlara gittiğimde dikkat ediyorum beş tane vezne olmasına rağmen vezne bölümünde bir memur var. Öyle olunca da işimizi halletmemiz de çok uzun sürüyor. Bunun için memur mu almak gerekir, başka bir şey mi yapılmalıdır ama bir çözüme ulaşması lazım. Elektrik dairesine gidiyoruz kuyruk var, su dairesine gidiyoruz kuyruk var, bunların giderilmesini istiyoruz. Geçen gün arabaya seyrüsefer çıkarmaya gittim, sabahtan akşama kadar bekledim. Halkın çoğunluğu bütün gününü yiyeceği için gidip seyrüseferini çıkarmıyor. Bunlara bir çare bulunması lazım. Kurumlardaki vezneler tam kapasiteyle çalışmalı, memurlar halka hizmet vermeli. Baştakiler eğer bunlara ilgi gösterirlerse halk daha çok memnun kalacak ve kendilerini destekleyecek.”

İbrahim Üstüner: Devlet kurumları baştan başa sorun

“Devlet kurumlarının her yerinde bir sürü aksaklık var. Baştan başa düzelmesi lazım. Memurlar yetersiz, halk mutsuz. Hükümetin bir şeyler yapması gerekiyor. İnsanlar işleri kuruma düşünce çok sıkıntı çekiyor. Birilerinin bunları düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Mehmet Uçar: Beklediğimiz hizmeti alamıyoruz

“Kurumlarda çok sıra var. Tüm vaktimiz sıra bekleyerek geçiyor. Kaç gündür işimi halletmek için kuruma geliyorum, vezne erken kapattığı için yolluyorlar. Bence çalışma saatlerinin düzeltilmesi gerekiyor. Çalışanlar da halka iyi hizmet vermiyor. Geçen gün geldiğimde ‘ne zaman geleyim’ diye sordum, ilgilenen olmadı. Kurumlara daha çok personel alınması, memurların da insan ilişkilerine önem vermesi gerek.”

Mehmet Ali Bozdoğan: Tanıdıkları olmayan zorluk çekiyor 

“Kurumlarda çektiğim sıkıntı en başta çok sıra olması. Limit koymuşlar üç  devlet memuru var, onlar da pek bir şey yapamıyor. Memurlar doğal olarak bir şey yapamıyor: Bu devletten kaynaklanan bir sorun. Devlet daha çok personel almayınca zorlanıyorlar. Kurumlarda çoğunlukla da torpil söz konusu. Birisi geliyor ‘ben şunun yeğeniyim, ben şunun adamıyım, şu kişi içeride mi’ diyerek ayrıcalık görüyor. Tanıdıkları olmayanlar ise zorluk çekiyor. Bunların düzeltilmesi lazım.”

Hasan Kuzu: Belli saatlerde gidilince hiçbir sıkıntı yaşanmıyor

“Ödemeler son gününe bırakılınca sıkıntılar ortaya çıkıyor. Ama hafta ortasında ödeme yapılınca sıkıntı olmuyor. Mesela ben bugün ödeme yaptım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Normal devletin belirlediği saatlerde kurumlara gidersen işlerini halledebiliyorsun.”

Hüseyin Köseoğlu: Çalışma saatleri çok kısa
“Maalesef dairelerde bayağı sıkıntı çekiyoruz. Özellikle çok sıra bekliyoruz. Biraz daha iyileştirilse, vezneler çoğalsa daha güzel olacak. Çalışma saatleri de çok kısa, saat 14.00 oldu mu memurlar gidiyorlar. Bu kurumlarda torpilin de arttığını görmeye başladım. Bunun önüne geçilmesi lazım, herkes hakkı neyse onu alacak ve sırasını bekleyecek.”

Yasin Bal: Mesai saatleri halka hizmet için çok kısa

“Ben burada öğrenci olarak yaşıyorum. Kurumlara gittiğimizde memurların  mesaiye çok geç başladıklarını görüyorum. Memurlar hem geç başlıyor hem de saat 14.00 olunca mesai bitiyor. Okul bitince işimizi halledemiyoruz. Baktığında halka açık milli kütüphane var ama o da çok erken kapatıyor, biz okuldan sonra ders çalışmak için gitmek istediğimizde çoktan kapatmış oluyor. Dolayısıyla işlerimizi kolaylıkla halledemiyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı