Dolar/TL’de düşüş hızlandı

Dolar/TL'de düşüş hızlandı

Dün 5.82'yi aşarak 3 haftanın en yüksek seviyesine çıkan, ardından dolar/TL güne düşüşe geçerek kritik 5.75 seviyesinin altına indi, gözler YSK'dan çıkacak kararda

17 Nisan 2019 - 10:27

Dün 5.82 ile 3 haftanın zirvesine yükselen, akşam saatlerinde ise 5.76'lara düşen kur yeni güne 5.77 civarında yatay seyirle başladı. Kur daha sonra düşüşe geçerek 5.75'in altında geriledi. kur en düşük 5.7320'yi gördü.

 Euro/TL  6.56'dan 6.52'ye, sepet kur 6.16'dan 6.13'e geriledi. Borsa İstanbul 100 Endeksi %1'in üzerinde primli seyrediyor.

 Uzmanlar, İstanbul'da seçim sonuçlarının hala netleşmemesinin Türk varlıkları üzerinde baskıya neden olduğuna ve bu belirsizliğin piyasalar üzerindeki en önemli risk unsuru olduğuna dikkat çekiyor. Son olarak Maltepe'deki 1089 sandıktaki yeniden sayım işlemi sona ererken AK Parti İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için dün YSK'ya başvurdu. Şimdi gözler YSK'nın vereceği karara çevrildi.

 ABD ile S400 konusundaki gerilim de piyasaları etkileyen diğer önemli faktör olarak öne çıkıyor. Kurun dün akşamki düşüşünde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın ABD ile Patriot alımı konusunda görüşmelerin devam ettiğini belirtmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

 BBVA analistleri Türkiye ekonomisinde 2 çeyrek üstüste daralma sonrası yılın ilk çeyreğinde pozitif büyüme olabileceğini belirterek "Ancak yeni finansal oynaklıklar yılın kalanı için risk oluşturuyor. Gelecek çeyreklerde toparlanmanın sürmesi için ihtiyatlı ekonomik politika duruşu kritik" değerlendirmesini yaptı.

PİYASALARDA BUGÜN

 Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Toplantı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 17.30'da başlayacak.

 Günün devamında ABD'de toptan eşya stokları verisi ve Fed'in Bej Kitap raporu açıklanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!