Dolar/TL kritik veriler sonrası 4.50’yi geçti
Reklam
  • Reklam

Dolar/TL kritik veriler sonrası 4.50'yi geçti

Bayram haftasına 4.47-4.48 bandında başlayan dolar/TL kuru, büyüme ve cari açık verilerinin ardından 4.50 seviyesini aştı.

11 Haziran 2018 - 14:53

Merkez Bankası'nın son dönemdeki hamleleriyle 4.92'li rekor seviyelerden gevşeyen kur yeni haftaya hafif yükselişle başladı. 

Geçen haftayı 4.4652 seviyelerinde tamamlayan kur bugün, büyüme ve cari açık verilerinin ardından 4.50'yi geçti.

Yurt içinde büyüme ve cari denge verileri açıklandı. 2017'nin son çeyreğinde yüzde 7.3 büyüyen Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.4 ile beklentilerin üzerinde büyüme kaydetti. Cari açık ise 5.43 milyar dolar olarak tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Verilerin ardından kur 4.49-4. seviyelerindeki seyrini sürdürdü. 

Haftanın devamında ise iki kritik Merkez Bankası'nın kararı izlenecek. Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in kararları piyasaların radarında olacak.

Fed'in bu hafta faiz artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor, üyelerin bu yıl için toplam üç faiz artışı beklentisini koruyup korumadığı doların hareketi açısından önemli olacak. 

Avrupa Merkez Bankası'nın ise varlık alım programını tamamlayıp tamamlamayacağına ilişkin mesaj verebileceği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni kabine belli oldu
Yeni kabine belli oldu
Halkla dalga geçmeyi bırakın
Halkla dalga geçmeyi bırakın