Evlenenden çok boşanan var!
Reklam
  • Reklam

Evlenenden çok boşanan var!

Ülkede yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlar ailelerin de dağılmasına neden oluyor. Boşanma oranlarında geçtiğimiz yıla göre artış söz konusu. Mahkemelerin faaliyet raporlarına göre, geçtiğimiz yıla göre boşanma oranında yüzde 8,45 artış yaşanırken, sonuçlanmış bin 217 aile davasının 937’si ise boşanma ile sonuçlandı.

09 Nisan 2019 - 08:58 - Güncelleme: 09 Nisan 2019 - 09:07

-Lefkoşa’da 2018 yılında 414 evlilik gerçekleşirken, 424 de boşanma yaşandı. Mağusa’da 287 evlilik, 218 boşanma, Girne’de 246 evlilik, 189 boşanma, Güzelyurt’ta 63 evlilik, 45 boşanma, İskele’de 111 evlilik, 43 boşanma, Lefke’de de 23 evlilik, 18 de boşanma gerçekleşti.


-İstatistiklere göre, en fazla boşanmanın, evliliğin 6 ile 10’uncu yılları arasında ve 16’ncı yıldan sonra meydana geldiği, başlıca boşanma nedeninin evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak yansıdığı görülüyor. Verilere göre, boşanmak isteyen taraflar mahkemeye birlikte başvuruyor veya bir taraf öteki tarafın davasını kabul ediyor. 


-Uzman Sosyolog Nihal Salman, bir yılda davası bitmiş boşanma oranının yüzde 82 olduğunu belirterek, her 10 evliliğin 8,2’sinin boşanmayla sonuçlandığını kaydetti. Salman, boşanma oranları incelendiğinde boşanmada dünyada önde gelen ülkeler arasında yer aldığımızı belirterek, evlilik sayısında düşüş olurken boşanma oranlarında ciddi anlamda artışın söz konusu olduğunu söyledi.


-Salman, çiftlerin çocuk sayısına bakıldığında son bir yılda ailesi boşanmış çocuk sayısının bin 265 olduğunu belirterek, her yıl bu rakamlara yakın olan çocukların ebeveynlerinin boşanmakta olduğunu kaydetti. Salman, bu oranın da fazla olduğuna dikkat çekerek, aile yasası’ndaki eksiklikler nedeniyle pek çok çiftin sağlıklı olarak boşanamadığını dile getirdi.


-Salman, problem yaşanan evliliklerde eşlerin boşanmak için çocukların büyümesini beklemekte olduklarına vurgu yaparak, bunu düşünen ebeveynlerin bir takım sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Salman, çocukların problemli bir ailede büyümelerinin, sağlıklı boşanma sürecinde büyüyenlerden daha fazla sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, “çocuk büyüsün ona göre ayrılırım düşüncesi çocuk için en büyük zarardır” dedi.


-Salman, “Boşanma zaten bir depresyondur. Maddi sıkıntılar çok fazladır. Bu durum aileyi olumsuz etkiler. Bu kadar çok boşanma oranı olan bir ülkede sadece boşanma oranlarına bakıldığında bile depresif bir toplum olduğumuzu görebiliriz” diye konuştu.


Deniz ABİDİN

Uzman Sosyolog Nihal Salman, bir yılda davası bitmiş boşanma oranının yüzde 82 olduğunu belirterek, her 10 evliliğin 8,2’sinin boşanmayla sonuçlandığını kaydetti. Salman, boşanma oranları incelendiğinde boşanmada dünyada önde gelen ülkeler arasında yer aldığımızı belirterek, evlilik sayısında düşüş olurken boşanma oranlarında ciddi anlamda artışın söz konusu olduğunu söyledi. Salman, günümüzde insanların artık evliliği pek tercih etmediğini ifade ederek, bunun yanında mahkemede davası olan ancak sonuçlanmayan bir kesimin de olduğunu belirtti. Salman, kişilerin nikahla evlenip mahkemededen çıkacak boşanma kağıdıyla boşanmadıklarına dikkat ekerek, kişlerin çok önceden duygusal anlamda evlenip, sonrasında mahkemeye başvurur vurmaz kendini boşanmış kabul ettiğini kaydetti. 


“Her 10 evliliğin, 10,7’si boşanma aşamasında”

Salman, 2018 yılında bin 217 davanın mahkemede olduğunu, sadece 937’sinin boşanmayla sonuçlandığını belirtti. Salman, mahkemelerde açılan boşanma davalarının sayısı bin 217 olduğuna göre, 280 davanın bir sonraki yıla ertelenmiş olduğunu ifade ederek, “çiftler davayı açıyorlar. Açtıkları anda ben davayı açtım boşandım diyerek ayrı evde yaşamaya başlıyorlar hatta bir çoğu yeni bir yaşama bile başlıyor. Buna göre, bin 217 dava dikkate alındığında her 10 evliliğin 10,7’si yani daha fazlası boşanmak istemekle sonuçlanıyor” diye konuştu. 

Niihal Salman, ülkemize bakıldığında ortaya çıkan rakamların çok fazla olduğunu belirterek, evliliklerden daha çok boşanma sayısına sahip olduğumuzu söyledi. 


“Son bir yılda ailesi boşanmış çocuk sayısı bin 265”

Salman, çiftlerin çocuk sayısına bakıldığında son bir yılda ailesi boşanmış çocuk sayısının bin 265 olduğunu belirterek, her yıl bu rakamlara yakın olan çocukların ebeveynlerinin boşanmakta olduğunu kaydetti. Salman,  bu oranın da fazla olduğunu belirterek, aile yasası’ndaki eksiklikler nedeniyle pek çok çiftin sağlıklı olarak boşanamadığını dile getirdi. Salman, aile yasası’ndaki eksikliklerin aile mahkemelerini etkilemesi sonucu ebeveynlerin sağlıksız bir şekilde boşandıklarına vurgu yaparak, anne ve babası birbirine düşman olan çocuk sayısının çok fazla olduğunu belirtti. 


“Aile yasası’nda değişikliğe gidilmeli”

Nihal Salman, annesi babası sağlıklı boşanmış çocukların sayısının çok az olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti, “Yapılan araştırmalara göre sağlıklı boşanma sürecini yaşayan bir çocukla, sağlıklı evlilik ilişkisi içinde yaşayan çocuklar arasında gerek başarıda gerekse duygusal bağlamda büyük düzeyde bir farklılık görülmüyor. Bir çocuğun ailesi boşanmış olabilir, ancak bu durum o çocuğun olumsuzluk yaşayacağı anlamına gelmez. 

Ancak burada önemli olan faktör, anne ve babanın sağlıksız bir boşanma süreci geçirmemesidir. Boşanma bir süreçtir. Özellikle çocuk varsa ömür boyu sürecek olan bir süreç sizi bekler. Doğal olarak ülkemizde de aile yasası’ndaki eksiklikler nedeniyle aile mahkemelerinin işleyişinin sıkıntısından kaynaklı, aile olumsuz etkileniyor. Bu nedenle bir an önce aile yasası’nda değişikliğe gidilmesi, Avrupa ülkeleri ve Türkiye örnek alınarak aile mahkemesinin işleyiş sürecinin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yetkililer bu konuya önem vermelidir”


“Evliliğin 6 ile 10 yıl arasındaki boşanma oranı yüzde 24,6”

Nihal Salman, toplam boşanma oranının yüzde 31,6’sının ilk 5 yılda gerçekleştiğini ifade ederek, evliliğin 6 ile 10 yıl arasındaki boşanma oranının ise yüzde 24,6 olduğunu söyledi. Salman, evliliğin 11 ile 15 yıl arasında yüzde 16,4, 16 yıl ve sonrasında ise yüzde 27 olduğunu kaydetti. Dünya genelinde evliliğin ilk 5 yılında boşanma oranının fazla olduğuna dikkat çekeren Salman, bizde de bu oranın son bir yılda yüzde 31,6 oranında olduğunu kaydetti. Salman, diğer ülkelerde evliliğin 16 yılında ve sonrasında meydana gelen boşanmaların en az oranda olmasına rağmen bizde bir farklılığın olduğunu ilk beş yıla en yakın oranda boşanmaların görülmekte olduğunu söyledi. 


“Çocuk büyüsün ona göre ayrılırım düşüncesi doğru değil”

Salman, problem yaşanan evliliklerde eşlerin boşanmak için çocukların büyümesini beklemekte olduklarına vurgu yaparak, bunu düşünen ebeveynlerin bir takım sıkıntılara neden olduklarını söyledi. Salman, çocukların problemli bir ailede büyümelerinin, sağlıklı boşanma sürecinde büyüyenlerden daha fazla sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, “çocuk büyüsün ona göre ayrılırım düşüncesi çocuk için en büyük zarardır. Ülkemizde 16 yıl ve üzeri yıllarda boşanma oranının fazla olması aslında büyük bir tehlike arz eder. Hem çocuk açısından hem de torun sahibi olma dönemi gelen insanlar açısından” dedi. 


“30 yıl evli kalıp da boşanan çiftler var”

Salman, ülkede insanların 50 ya da 60 yaş civarına geldiklerinde dahi eşlerinden boşanabildiklerini belirterek, neredeyse 30 yıl evli kalıp da boşanan çiftlerin olduğunu söyledi.

Salman, bu durumun bireysel mutluluğun çok fazla ön planda olduğunu göstermekte olduğunu belirterek, insanların kendi öz güvenlerinin de aynı zamanda çok fazla gelişmiş olduğunun görülmekte olduğunu kaydetti. Salman, “Boşanma aslında bir yerde mutluluk arayışıdır” dedi.


“Boşanma oranlarına bakıldığında depresif bir toplum olduğumuzu görebiliriz”

Salman, “Her şey düzene oturdu derken eşler boşanıyor” diyerek bu durumun hem maddi hem de manevi büyük kayıpların olmasına neden olduğunu söyledi. Salman, ülkede boşanma oranlarının çok yüksek olmasının hatta evlilikleri bile geçmiş olmasının toplum olarak aile kurumunun bir sıkıntı yaşadığını göstermekte olduğunu belirtti. Salman, şunları söyledi, “Boşanma zaten bir depresyondur. Maddi sıkıntılar çok fazladır. Bu durum aileyi olumsuz etkiler. Bu kadar çok boşanma oranı olan bir ülkede sadece boşanma oranlarına bakıldığında bile depresif bir toplum olduğumuzu görebiliriz. Maddi sorunlara baktığımızda bu durum çok belirgindir. Her geçen yıl insanların alım gücü düşüyor.” 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!