"Fiyatları dengeleyin, kaliteyi artırın"
Reklam
  • Reklam

"Fiyatları dengeleyin, kaliteyi artırın"

Kıbrıslı Türkler mayıs ayında Güney Kıbrıs’ta kredi kartlarıyla 1 milyon 296 bin 673 Euro harcadı. Vatandaş, Kuzey Kıbrıs’ta fiyat denetimi yapılmadığı için insanların Rum tarafındaki ucuz ve kaliteli ürünlere yöneldiğini ifade ederek yetkilileri uyardı

14 Haziran 2019 - 08:12 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 09:32

Vatandaş, Kıbrıslı Türklerin Rum tarafından istediği kadar ürünü sınır kapısından geçirebildiğini ancak Kıbrıslı Rumların, Rum polisi tarafından sıkı bir kontrolden geçirildiğini belirtti

Güney’in tanınmış bir yapısı olması nedeniyle birçok farklı markaya rahatlıkla ulaşılabildiğine dikkat çeken vatandaş, birçok Kıbrıslı Türk’ün ise rum tarafına gösteriş ve gezi amaçlı gittiğini  vurguladı 

Vatandaş, Güney’de yüksek oranda para harcanmaması için  hükümetin denetim yaparak, fiyatları kontrol altına almasını ve vergileri düşürmesini talep etti 

Senagül TAŞAR

Kıbrıslı Türkler mayıs ayında Güney Kıbrıs’ta kredi kartlarıyla 1 milyon 296 bin 673 Euro harcadı. Vatandaş, Kuzey Kıbrıs’ta fiyat denetimi yapılmadığı için insanların Rum tarafındaki ucuz ve kaliteli ürünlere yöneldiğini ifade etti. Vatandaş, Kıbrıslı Türklerin Rum tarafından istediği kadar ürünü sınır kapısından geçirebildiğini ancak Kıbrıslı Rumların, Rum polisi tarafından sıkı bir kontrolden geçirildiğini belirtti. Güney’in tanınmış bir yapısı olması nedeniyle birçok farklı markaya rahatlıkla ulaşılabildiğine dikkat çeken vatandaş, birçok Kıbrıslı Türk’ün ise rum tarafına gösteriş ve gezi amaçlı gittiğini vurguladı. Vatandaş, Güney’de yüksek oranda para harcanmaması için hükümetin denetim yaparak, fiyatları kontrol altına almasını ve vergileri düşürmesini talep etti. 

Vatandaş, ne dedi?

Saffet Reis: Vatandaş, hangisinin fiyatı ucuzsa onu seçiyor

“Bazen Güney Kıbrıs’tan alışveriş yapıyorum. Vatandaş, neyin fiyatı hangi tarafta uygunsa ona göre alışveriş tercihlerini belirliyor. Sadece mayıs ayında değil, yıllardır bu böyle. Diğer aylara bakıldığı zaman paranın önemli bir miktarının Güney Kıbrıs’ta harcandığı rahatlıkla ortaya çıkar. Onlar da Kuzey tarafından alışveriş yapıyorlar, ancak sadece halkın yaklaşık %30’luk kısmı buraya geliyor. Bizde böyle bir durum yok. Güney tarafına geçebilen Kıbrıslı Türklerin hepsi diğer tarafa geçip, aylık alışverişini yapıyor. Yakın geçmişle kıyaslandığında %20-%100 kârla fiyatı artmış ürünler mecvut. Demek ki o tarafta fiyatı cazip gelen ürünler var ki vatandaş orayı tercih ediyor.”

İlhan Yıldız: Hükümet fiyat ve kalite denetimi yapmalı

“Kıbrıslı Türkler zamanında Ayrelli geçirmek istedikleri için Rum polisi tarafından ceza almıştı. Ancak Rum tarafından vatandaş istediği kadar alışveriş yapıp, Kuzey tarafına geçiş yapınca bir ceza ödemiyor. Çünkü hükümet denetim yapmıyor. İnsanlar orada kaliteli ve ucuz malı alıyor ve kendi ülkelerine getiriyor. Marketlerde, dükkanlarda fiyat denetimi de yok. Orada 1 TL ise burada 5 TL oldu. Hükümet, hükümet değil! Bu işe bir el atılması lazım. Türkiye’nin suçu var, ithalat fiyatlarının düzenlenmesi gerekli. Böylece kimse ucuz malın peşinden böyle koşturmamış olur.”

Ayşe Garansu: Kuzey Kıbrıs’a ekonomik katkı sağlanmalı

“Kendi milletine kazandırmıyorlar, Güney tarafına ekonomik katkı sağlıyorlar. Buradan Rumlar alışveriş yaptığı zaman diğer tarafa çoğu şeyi geçirmiyorlar. Devlet iç ekonomileri için öyle bir politika sağlamış. Ancak biz o taraftan bir şey aldığımız zaman rahatlıkla geçirebiliyoruz. Biz de burada alışverişimizi yaparsak, en azından esnaf çalışan işçisine maaşını rahatça verebilir. İnsanlar gösteriş meraklısı. Rum tarafındakiler daha mı farklı, hayır değil. Sonuçta, Türkiye’deki ve Kuzey Kıbrıs’taki mallar Rum tarafına gidiyor. Burada 35 TL’ye alabilecekleri tişörtü orada daha pahalıya alıyorlar. İnsanlar mantıksız bu konularda. Kuzey Kıbrıs halkı Türkiye’den gelen avantalarla geçindiği için harcadıkları para dokunmuyor.”

Nurcan Oral: Kıbrıslı Rumlar Kuzey Kıbrıs’tan alışveriş yapmıyor

“Geçim zor, hayat pahalı, iş yok, hayat zorlaşıyor tabi ki herkes etkileniyor. Bu sebeple orada ucuz mal bulunca vatandaş da alışverişini yapıyor. Kimin cebi neye yeterse ona göre harcama yapıyor. Onlar da buradan alışveriş yapıyor ancak biz neredeyse tüm gıda ürünlerimizi Rum tarafından yaparken, onlar sadece gezerek para harcıyor. Aşırı derece Rum milliyetçisi olan kesim kendi yiyeceklerini ve sularını getiriyor. Biz ise Güney tarafından alışveriş yapmak için gün seçiyoruz.”

Tursan Tunay: Kuzey Kıbrıs’ta harcama yapmak için ekonomik açıdan rahatlamamız gerek

“Kuzey Kıbrıs vatandaşları sınır kapısından geçtikleri anda kendilerini daha temiz ve modern bir çevrede buluyor. Bu yönden bakacak olursak, insanlar gösteriş yapmak ve ambargolar yüzünden bizde olmayan markalara ulaşmak için Rum tarafına gidip para harcıyor. Rum tarafında ambargolar olmadığı içn çok şanslı bir durumda. Bizim ülkemizde de ambargolar olmasaydı ve son zamanlarda Türkiye ekonomik paket adı altında baskılarını bizim üzerimizden çekip ekonomik anlamda rahatlatsaydı, vatandaş Kuzey tarafından alışveriş yapardı. Çetecilik, hırsızlık, taciz ve tecavüz olayları yüzünden ülkemizde huzur da kalmadı. Bu sebeple insanlar boş olduğu zamanları Rum tarafında geçiriyor ve haliyle harcamalarını orada yapıyor.”

Çağkan Ulupınar: Ekonomik katkı amaçlı değil, müşteri memnuniyeti açısından gidiyorum

“Ben Rum tarafından alışveriş yapıyorum. Çünkü özellikle meyve ve sebze fiyatları daha ucuz. Mantar Rum tarafında 3 Euro iken burada 30 TL. O yüzden oradan almak daha mantıklı geliyor. Kuzey’de bulamadığım ürünlerin çoğu Güney’de var. Bu da diğer bir tercih sebebim. Sürekli olarak Rum tarafına da gitmiyorum, bazı ürünleri de buradan alıyorum. Ancak Rum tarafındaki ürünler daha kaliteli ve ucuz.” 

Taylan Harmanlıoğlu: Her şeyden önce temel gıdalar ucuz değil

“Kuzey ve Güney tarafındaki fiyatların farklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle elektronik eşyalar buradan çok daha ucuz. Vergiler çok fazla, Kuzey Kıbrıs’ta gümrükleme diye bir şey var. Aldığımız bedelin çok yüksek bir oranla yüzdesini ödüyoruz, her ürüne göre de fark ediyor. Dünyanın her yerinde temel gıda fiyatları minimum seviyede tutulur. Standart, asgari düzeyde vatandaşın geçinebilmesi için. Yaşam kalitesi yükseldikçe insanlar lükse kaçıyorlar. Fakir birinin masanında jambon, salam görüyor muyuz? Hayır. Temel gıdaların ucuz olması gerekirken Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’de ucuz değil. Meyve-sebze rakamlarını görüyoruz, akıl almaz bir şey! Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’den ithalatı kısıtlı bir şekilde alması da çok büyük bir sorun. İnsanlar bunları düşünerek Rum tarafından alışverişini yapıyor.”

Hami Mandıralı: Herkes kendi cebini düşünüyor

“Devlet politikası düzgün uygulandığı sürece Rum tarafından alışveriş yapma oranının düşeceğini düşünüyorum. Ben de alışveriş yapıyorum Güney’den. Çünkü kaliteli ürünü ucuza alıyorum. Ambargoların kalkması gerekiyor, devlet vergisi ve tüccarların kâr oranlarını düşürmesiyle birlikte herkes Kuzey tarafından alışverişini rahatlıkla yapabilir. En basiti bir kahveyi orada 20 TL’ye alıyoruz, burada alsak 80 TL ödeyeceğiz. Kim olsa oradan alışveriş yapar. Ben zannetmiyorum devlet büyüklerinin sadece Kuzey Kıbrıs’tan alışveriş yaptığını. Onlar da gidip Rum tarafından alışveriş yapıyor. Toplam fiyat göz önüne alındığında burada 2.000 TL’ye yapılacak bir alışveriş, Güney Kıbrıs’ta 1.200’e denk geliyor. Bu da vatandaşın cebi için makul bir durum haline geliyor.”

Ali Onur: Sınır kapısında denetim yok

“Kuzey ve Güney tarafındaki halk iki taraftan da alışveriş yapıyor. Sadece alışveriş için değil, gezmek için de gidip, geliyorlar. Ancak bunun ekonomide bir açıklık oluşturmaması gerekiyor. Mesela, Kuzey Kıbrıs’takiler genellikle gıdadan tuvalet kağıdına kadar alışverişini yapıyor. Güneydekiler ise gezmeye ya da arkadaşlarını görmeye geliyor ve çok fazla alışveriş yapmıyor. Zaten asıl Rumlar alışveriş yapmıyor, yapanlara da Rum sınır kapısında zorluk çıkarılıyor. O taraftan Kuzey’e geçişte ise hiçbir sorun olmuyor çünkü hükümet denetimi yok. İnsanlara oradaki fiyatlar daha cazip geliyor. Kuzey tarafında her şey ateş pahası ama o tarafta makul fiyatlarla kaliteli ürünler alınabiliniyor. Vatandaş da bunun için Rum tarafını tercih ediyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı