Fotoğraf henüz net değil

Fotoğraf henüz net değil

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. İsmail Kemal, Kıbrıs müzakerelerinin başlaması konusunda konjonktürün çok uygun olduğunun söylenemeyeceğini belirterek, sıkıntının esas kaynağının Crans Montana’da ortaya çıkan görüş ayrılıklarının devam ediyor olması olduğunu kaydetti.

12 Şubat 2019 - 08:35 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 11:28

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. İsmail Kemal, Türkiye ve Yunanistan’ın katkısı olmadan Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının mümkün olmadığını belirterek, “Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’de kendi çıkarlarını dengeleyecek bir çözüm peşinde olacaklar. Lute’un son Kıbrıs ziyaretinden sonra garantiler ve güvenlik konularında garantör ülkelerle temaslar yapması bekleniyor. Lute’un çabalarının geleceğini biraz da bu temaslarda elde edeceği sonuçlar belirleyecek” diye konuştu 


“Garantiler ve güvenlik konularında top Türkiye ve Yunanistan’dadır. Aralarında ciddi görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. Kıbrıs’ta müzakerelere yeniden başlanacaksa müzakere masasına oturan iki lider ve heyetleri olacak. Esas itibarıyla Kıbrıs sorununa Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler çözüm bulabilir. İşin geriye kalan kısımları taktiksel manevralardır”


“İstesek de istemesek de enerji konusu Kıbrıs pazarlığının bir boyutu haline geldi. Taraflar ellerindeki kartları en iyi şekilde kullanmaya çalışıyorlar. Kıbrıslı Rumlar açısından sondajlardan elde edilecek sonuçların önemi ortadadır. Büyük miktarda doğal gaz bulunması pazarlık pozisyonlarını güçlendirecektir. Bu nedenle yapılan son sondajların sonuçları merakla bekleniyor”


Deniz ABİDİN

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. İsmail Kemal, Kıbrıs sorunu açısından kritik bir dönemden çok, durgunluk döneminde olunduğunu belirterek, bu durgunluğun Crans Montana’dan beri devam etmekte olduğunu söyledi. Kemal, bunun ne zaman, nasıl aşılacağının belli olmadığını ifade ederek, sıkıntının esas kaynağının Crans Montana’da ortaya çıkan görüş ayrılıklarının devam ediyor olması olduğunu kaydetti. Kemal, tarafların Kıbrıs sorununun esas yönleri ile ilgili pozisyonlarının değişmiş olmadığını söyleyerek, “Görev tanımının belirlenmesi” ile bu tıkanıklığın aşılmasının düşünüldüğünü kaydetti. Kemal, Bayan Jane Holl Lute’un, bu konuda uzlaşı sağlamak için adaya gidip gelmekte olduğunu, belli ki henüz istenilen noktaya ulaşılamadığını söyledi. Kemal, bu çerçevede Bayan Lute’un temaslarına devam etmesinin beklenmekte olduğunu ifade ederek, müzakerelerin başlaması konusunda konjonktürün çok uygun olduğunun söylenemeyeceğini belirtti. 


“Ciddi tavizler gerektiren bir pazarlık yapılması zor”

İsmail Kemal, Türkiye’nin yerel seçimlere hazırlanmakta olduğunu, Kıbrıslı Rumların da Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanmakta olduğunu söyledi. Kemal, Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri ile birlikte genel seçimlerin yapılması olasılığından söz edildiğini belirterek, “Mayıs sonu olmazsa sonbaharda bu ülkede seçimler yapılacak. nisan ayından sonra Kıbrıs Türk siyaseti de yavaş yavaş seçim havasına girecek. Bu ortamda ciddi tavizler gerektiren bir pazarlık yapılabilir mi? Zor. Yunanistan, Makedonya’nın ismi anlaşmazlığına bulunan çözüm konusunda bayağı gerildi. Kutuplaşma yaşadı. Kıbrıs çok daha karmaşık ve zor bir sorun. Sürecin haziran sonrasında hızlanabileceği öngörüsünde bulunanlar var. Bekleyip göreceğiz” diye konuştu.


“Garantiler ve güvenlik konularında top Türkiye ve Yunanistan’da”

Dr. İsmail Kemal, garantör ülkelerin önemini herkesin iyi bildiğini, Türkiye ve Yunanistan’ın katkısı olmadan Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının mümkün olmadığını belirtti. “Londra ve Zürih Antlaşmalarını Türkiye ve Yunanistan hazırlamıştı. Şimdi bulunacak olası bir çözümde bu iki ülkenin önemi büyüktür” diyen Kemal,  “Türkiye ve Yunanistan’ın, Doğu Akdeniz’de kendi çıkarlarını dengeleyecek bir çözüm peşinde olacaklar. Garantiler ve güvenlik konuları taraflar arasındaki önemli anlaşmazlıklardan biri. Bayan Jane Holl Lute’un son Kıbrıs ziyaretinden sonra garantiler ve güvenlik konularında garantör ülkelerle temaslar yapması bekleniyor. Bayan Lute’un çabalarının geleceğini biraz da bu temaslarda elde edeceği sonuçlar belirleyecek. Tabii esas önemli garantör ülkeler Türkiye ve Yunanistan’dır. İngiltere şimdi Brexit konusu ile meşgul. Türkiye ve Yunanistan’ın anlaşacağı bir formüle destek verecektir. Bu anlamda garantiler ve güvenlik konularında top Türkiye ve Yunanistan’dadır. Aralarında ciddi görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. Kıbrıs’ta müzakerelere yeniden başlanacaksa müzakere masasına oturan iki lider ve heyetleri olacak. Esas itibarıyla Kıbrıs sorununa Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler çözüm bulabilir. İşin geriye kalan kısımları taktiksel manevralardır” dedi.


“Kıbrıslı Rumlar bölgesel ittifaklarla konumlarını güçlendirmeye çalışıyorlar”

Dr. İsmail Kemal, şöyle devam etti, “Doğal gaz konusunun önemini hepimiz biliyoruz. İstesek de istemesek de enerji konusu Kıbrıs pazarlığının bir boyutu haline geldi. Taraflar ellerindeki kartları en iyi şekilde kullanmaya çalışıyorlar. Kıbrıslı Rumlar açısından sondajlardan elde edilecek sonuçların önemi ortadadır. Büyük miktarda doğal gaz bulunması pazarlık pozisyonlarını güçlendirecektir. Bu nedenle yapılan son sondajların sonuçları merakla bekleniyor. Rum basınında sonuçların iyimser olduğu yönünde bazı haberler çıkıyor ama resmi sonuçlar henüz açıklanmadı. Yakında açıklanacak. Bekleyip göreceğiz. Türkiye kendi sondajlarından söz ediyor. Bu durum gerginliklere yol açabilir mi? Geçmişte yaşanan gerginlikler var. Doğu Akdeniz enerji kaynakları hem bölgesel hem de uluslararası aktörleri içine alan bir oyun. Kıbrıslı Rumlar bölgesel ittifaklarla konumlarını güçlendirmeye çalışıyorlar. İsrail ve Mısır’la çok yakın işbirliği geliştirdiler. Ayrıca Exxon Mobil, TOTAL, ENI gibi büyük enerji şirketleri ile çalışıyorlar. Yaza doğru giderken enerji konusunun ön plana çıkması bekleniyor.”


“Adaylar ortaya çıkmadan tartışmak yanlış olur”

Kemal, nisan ayı itibarıyla Kıbrıs Türk siyasetinin seçim tartışmalarına girmeye başladığını belirterek,  adayların yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacağını, büyük olasılıkla bu yöndeki hazırlıkların şimdiden başladığını söyledi. “Adaylar ortaya çıkmadan isimler üzerinde tartışmak yanlış olur” diyen İsmail Kemal, “önce adayları görelim. Sayın Akıncı yeniden aday olacak mı? Olacak sinyalleri veriyor ama henüz kesin bir şey yok. Diğer adaylar kimler olacak? Bazı isimlerden söz ediliyor ama yine kesin değil. Sağ kesim bir ittifak oluşturabilir mi? Bunu tahmin etmek için de erken. Kıbrıs sorunu temelindeki görüş ayrılıkları ve karşılıklı eleştiriler eskiden beri var. Yeni değil. Tabii seçimler döneminde bu tartışmalar yoğunlaşır. Bu çok doğal. Politikacılar giderek seçim hesaplarıyla açıklamalar yapmaya başlayacaklar. İlginç bir seçim süreci olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda bu konuyu daha detaylı olarak değerlendirebileceğiz” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!