Yönetim kuruluna tehdit!

Maliye Bakanı Denktaş’ın ihalesi tamamlanan Kıbrıs Sigorta Reasürans Anlaşması’nı ‘yerli şirket’ istismarıyla, kendi istediği ve kredi notları yetersiz olan Capital Bank’ın reasürans şirketine vermek için düğmeye bastığı iddia edildi


Yönetim kuruluna tehdit!

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Kıbrıs Sigorta Reasürans Anlaşması’nı ihale kapandıktan sonra teklif vermiş olması ve kredi derecelendirme notu yeterli olmamasına rağmen ihalenin Capital Bank’ın reasürans şirketine verilmesi için düğmeye bastığı öne sürüldü.

İhale tamamlandıktan sonra kasıtlı olarak bilgilerin bizzat Kıbrıs Sigorta müdürü tarafından dışarı sızdırıldığını iddia eden güvenilir kaynak, “Bahse konu olan Capital Bank’ın reasürans şirketi de aldığı bilgiler ışığında verilen tekliflerden haberdar olarak ihale kapandıktan sonra başvuruda bulundu” diye konuştu.

Denktaş’ın icraatlarından memnun olmadığı yönetim kurulu üyelerini de kendi istediği ve atayacağı kişilerle saf dışı bırakmaya çalıştığını da iddia eden aynı kaynak, “Denktaş, ‘yerli şirket’ silahını kullanarak bu ihaleyi Capital Bank’ın reasürans şirketine vererek bugün ya da yarın bu işi bitirmeye çalışacak” iddiasında bulundu

Söz konusu durumdan hükümetin diğer koalisyon ortaklarının da haberdar olduğunu öne süren aynı kaynak,  “Olay hükümet ortaklarına iletilmesine rağmen, ortaklar sessizliğini ne yazık ki koruyor. Hepsi üç maymunu oynamaktadır” ithamında bulundu

 

Yeni Bakış Özel

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Kıbrıs Sigorta Reasürans Anlaşması’nı ihale kapandıktan  sonra teklif vermiş olması ve kredi derecelendirme notu yeterli olmamasına rağmen ihalenin Capital Bank’ın reasürans şirketine verilmesi için Kıbrıs Sigorta Genel Müdürü Hasan Basri Beycanlı’yla danışıklı dövüş yaparak yönetim kuruluna baskı uyguladığı ileri sürüldü.

 

Capital Bank’ın reasürans şirketine verilmesi için baskı uygulanıyor

Güvenilir kaynakların gazetemize verdiği bilgiye göre Kıbrıs Sigorta’nın geçtiğimiz haftalarda açılan ve yurt dışı kaynaklı AA reytingi olan ve yüksek derecelendirme notu olan bir şirkete yönetim kurulu kararı ile verdiği Reasürans Anlaşması’nın iptal edilerek, yerli kuruluş olduğu gerekçesi ile reasürans kriterlerine uymamasına rağmen Capital Bank’ın Reasürans şirketine verilmesi için Maliye Bakanlığı tarafından uygulandığı ileri sürülen baskı, Kıbrıs Sigorta’yı karıştırdı.  

 

“İhale tamamlandı, ihale bilgileri sızdırıldı, başvuru sonra yapıldı”

Yönetim kurulu karar verdikten ve ihale tamamlandıktan sonra ihale bilgilerinin bizzat müdür tarafından dışarı sızdırıldığını da iddia eden güvenilir kaynak, “İhale bitip yönetim kurulu kararını verdikten sonra bilgiler bizzat müdür tarafından dışarı sızdırıldı. Bahse konu olan Capital Bank’ın reasürans şirketi de aldığı bilgiler ışığında verilen tekliflerden haberdar olarak ihale kapandıktan sonra başvuruda bulunmuştur” dedi.

 

“Verilmek istenen şirket, hiçbir reasürans kriterine uymuyor”

Aynı kaynak, “Mesele ihalenin yerli şirkete verilmesi meselesi değildir, bilgiler dışarıya sızdırıldı ve kasti olarak sızdırılan fiyatlar üzerinden düşük fiyat verildi. Capital Bank’ın reasürans şirketi ihale sonrası verilen fiyatı öğrendi ve bilerek düşük fiyat verdi. Ayrıca bu şirket 2 yıldır olan ve aktif pasif yapısı olmayan, güçlü olmayan riskli bir şirkettir. Bunun da dışında reasürans anlaşmalarında esas olan ve uyulması gereken hiçbir kritere de uymamaktadır. Reasürans anlaşmalarında en önemli kriter anlaşma yapılacak olan şirketin aktif pasif durumu ve kredi derecelendirme notudur. Buna rağmen yerli olduğu öne sürülerek bunun üzerinden hareketle tehdit içerikli bu yazı gönderilmiştir. Bu şirketin yerli olması anlaşmanın ona verilmesi için yeterli bir sebep değildir” dedi.

 

“Para Kambiyo Dairesi Müdürü onaylamadı, Denktaş atadı”

Aynı kaynak, Kıbrıs Sigorta Genel Müdürü Hasan Basri Beycanlı ile Serdar Denktaş’ın Baycanlı’nın Kalkınma Bankası tarafından görevden alınmış olmasına rağmen verdiği kararlarda meşruluğunu yitirirken aralarında yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde keyfi kararlar verdiklerini de ileri sürdü.  Beycanlı’nın yerine atanacak olan ve Sigortalar Yasası’na da aykırılık teşkil eden Para Kambiyo Dairesi Müdürü’nün onayı olmamasına karşın,  Serdar Denktaş tarafından usule aykırı bir şekilde Mehmet Konuşur’un atanacağını öne süren  kaynak, “Yönetim kurulu toplanamadığı için Hasan Basri Beycanlı hala görevden alınmış değil ancak Beycanlı imza atmış olsa dahi kendisini atayan Kalkınma Bankası görevine son verdiği için meşruluğu kalmamıştır” şeklinde konuştu.

 

“Bu anlaşma Denktaş’ın yerli olmasını öne sürmesi ile açıklanabilecek basit bir anlaşma değil”

Güvenilir kaynak ayrıca şu bilgileri de aktardı:

“Anlaşmanın yapıldığı yurt dışı kaynaklı şirketin özelliklerini taşıyan başka bir reasürans şirketi KKTC sınırları içerisinde yok. Sadece Capital Bank’ın bu reasürans şirketi değil, KKTC’de bu denli yüksek kredi derecelendirme notuna sahip başka bir şirket yoktur. Ayrıca Capital Bank’ın kendi sigorta şirketi de olduğu için rekabete neden olacağı için de bu anlaşmada yer alması uygun ve etik değildir. İhalenin yurt dışı kaynaklı reasürans şirketine verilmesi kararı bilimsel veriler ışığında ve çalışmalar neticesinde yaslar çerçevesinde yönetim kurulunca verilen bir karardır. Sadece Serdar Denktaş’ın yerli olmasını öne sürmesi ile açıklanabilecek bir anlaşma değil bunun çok ötesindedir.”

 

“Özel şirketlerin canı yanacak”

Esas olanın Kıbrıs Sigorta’nın en verimli şekilde yönetilmesi olduğuna da vurgu yapan güvenilir kaynak, “Bu sigortada birçok kuruluşun hissesi var. Burada en çok canı yanacak olanlar da hissesi olan özel şirketler olacaktır” dedi.

 

“Kendi adamlarını atayacak”

Serdar Denktaş’ın icraatlarından memnun olmadığı yönetim kurulu üyelerini de kendi istediği ve atayacağı kişilerle saf dışı bırakmaya çalıştığını da iddia eden aynı kaynak, “Bugün ve yarın bu iş bitecek. Serdar Bey kendi adamlarını ve kendisine karşı gelmeyen kişileri Kıbrıs Sigorta’ya atamak için onayları alacak” ifadelerini kullandı.

 

“Koalisyon hükümeti de 3 maymunu oynuyor”

Kıbrıs Sigorta’da bomba etkisi yaratan olaydan sonra dörtlü koalisyon hükümetinin de durumdan haberdar olmasına rağmen üç maymunu oynadığını ileri süren aynı kaynak, “Olay hükümet ortaklarına iletilmesine rağmen, ortaklar sessizliğini korumaktadır. Üç maymunu oynamaktadır” dedi.