Burda bulunmaktan çok da mutlu değiller

KKTC’de yükseköğrenim görmek üzere bulunan öğrenciler, kendilerine sunulan imkanlardan mutlu değil.Öğrenciler, ülkedeki aksaklıklardan ekonomik istikrarsızlığa kadar birçok alanda mağdur olduklarına inanıyor


Burda bulunmaktan çok da mutlu değiller

KKTC'de eğitim öğretim gören üniversiteliler, " Genel hatlarıyla bütün öğrencilerin sıkıntısı aynıdır." diyerek, özellikle maddi anlamda zorlandıklarını belirttiler 


Üniversite öğrencileri, çeşitli olumsuzluklar nedeniyle ne yerli halktan ne de okul yönetiminden gereken ilgi ve desteği görmediklerini kaydettiler


Üniversite öğrencileri, "Yetkililerin öğrenciler için yeni uygulamalar yapmaları gerekmektedir. Biz adadan ayrılırken KKTC pişmanlıktır demek yerine iyi eğitim aldık, kaliteli zaman geçirdik demek istiyoruz” şeklinde konuştular


 “Adaya okumak için ilk geldiğimiz zaman can atarken, yaşadığımız sıkıntı ve stresler nedeniyle şu an ayaklarımız hep geriye gitmektedir" diyen öğrenciler, KKTC'de öğrenci olmanın zorluklarına değindiler 


Öğrenciler, hem şehir içi ulaşım hem de okul ulaşımından yana perişan olduklarını dile getirerek, özel taksilere ödedikleri ücretler nedeniyle maddi anlamda mağdur olduklarını söylediler


Süreyya ÖZDEMİR


KKTC'de eğitim öğretim gören üniversiteliler, "Genel hatlarıyla bütün öğrencilerin sıkıntısı aynıdır." diyerek, özellikle maddi anlamda zorlandıklarını belirttiler. Üniversite öğrencileri, çeşitli olumsuzluklar nedeniyle ne yerli halktan ne de okul yönetiminden gereken ilgi ve desteği görmediklerini söylediler. 

Üniversite öğrencileri, "yetkililerin öğrenciler için yeni uygulamalar yapmaları gerekmektedir. Biz adadan ayrılırken KKTC pişmanlıktır demek yerine iyi eğitim aldık, kaliteli zaman geçirdik demek istiyoruz. Adaya okumak için ilk geldiğimiz zaman can atarken, yaşadığımız sıkıntı ve stresler nedeniyle şu an ayaklarımız hep geriye gitmektedir." dediler. 

Öğrenciler, KKTC'de öğrenci olmanın zorluklarına değindiler. 

Üniversiteli birçok öğrenci hem şehir içi ulaşım hem de okul ulaşımından yana perişan olduklarını dile getirerek, özel taksilere ödedikleri ücretler nedeniyle maddi anlamda mağdur olduklarını ifade ettiler.

Merve Elihoş:Genel hatlarıyla bütün öğrencilerin sıkıntısı aynıdır

"Aslında genel hatlarıyla bütün öğrencilerin sıkıntısı aynıdır. Fakat KKTC'deki öğrenciler maddi sıkıntıların yanı sıra eğitim sisteminden dolayı pek çok problem yaşamaktadır. 

Ben eğitim gördüğüm üniversitenin tam olarak hizmet verdiğini düşünmemekteyim. Gerek okul faaliyetleri açısından gerekse eğitim anlamında pek çok eksiklerinin olduğunu düşünüyorum. Özellikle ulaşım tüm öğrencilerin kanayan yarası haline gelmiş durumdadır. Ne KKTC genelindeki ulaşım ne de okulun ulaşımı yeterli hizmeti vermemekle birlikte, ciddi anlamda sistemsiz bir vaziyette yürütülmektedir."


Mert Özer:KKTC'de öğrenciye gereken destek hiçbir şekilde sağlanmamaktadır

"KKTC'de öğrenci olmak her açıdan zordur. Özellikle adada öğrenciye yönelik hiç bir imkân olmamasıyla birlikte, gerek eğitim kurumları gerekse yerli halkın tavırları nedeniyle de birçok sorun yaşamaktayız. Son sınıf öğrencisiyim ve bugünün şartları adaya geldiğim günün şartlarından daha da zor bir hale geldi. 

Özellikle maddi açıdan zorlandığımız şu günlerde tek destekçimiz olan ailelerimizden aldığımız harçlıklarla bile yetinebilecek vaziyette değiliz. Okul harçlarının ve ev kiralarının artış yaşamasının ardından birçok ihtiyacımızı bile karşılayamaz olduk. Burada kaldığım süre boyunca şunu anladım ki KKTC'de öğrenciye gereken destek hiçbir şekilde sağlanmamaktadır."


Cemil Sobucalı:KKTC pişmanlıktır demek istemiyoruz

"KKTC'deki öğrenciler,  hem maddi hem de manevi anlamda birçok sorun yaşıyor.

Bu sorunların en başını her üniversitede olduğu gibi öncelikli olarak ulaşım çekiyor. Ada genelindeki bütün üniversite öğrencilerinin, ulaşım sıkıntısı ortadadır. Hem okul otobüslerinin hem de şehir içi otobüslerinin bakımsızlığının yanı sıra seferlerinin az olmasından dolayı ciddi anlamda mağdur oluyoruz. 

Bunların yanı sıra KKTC'nin ciddi anlamda pahalı olması nedeniyle de geçinmekte zorlanıyoruz. Pek çok arkadaşım, ailesinin gönderdiği maddi destekle geçinemediği için çalışmak zorunda kalıyor. Çalışmak zorunda kalan pek çok öğrencinin de eğitimlerinde de aksaklık meydana geldiği için bir nevi, eğitimlerinden de feragat etmek zorunda kalıyorlar. 

Bence yetkililerin öğrenciler için yeni uygulamalar yapmaları gerekmektedir. Biz adadan ayrılırken KKTC pişmanlıktır demek yerine iyi eğitim aldık, kaliteli zaman geçirdik demek istiyoruz. Adaya okumak için ilk geldiğimiz zaman can atarken, yaşadığımız sıkıntı ve stresler nedeniyle şu an ayaklarımız hep geriye gitmektedir."


Büşra Korkmazel:Farklı sıkıntılarla uğraşmaktan yorulduk

"KKTC'nin şartlarının öğrenciye yönelik olduğunu düşünmüyorum. Özellikle, ada genelindeki yolların bozuk olmasından dolayı seyahat ederken perişan oluyoruz. Bunların yanı sıra bir de ulaşımın kısıtlı olmasından dolayı özel taksilere yöneldiğimizde ücretler nedeniyle de maddi anlamda büyük kayıplarımız olmaktadır. Ailelerimizden aldığımız harçlıklarla, bir açığımızı kapalım derken farklı ihtiyaçlarımızın ortaya çıkması da bizi sürekli strese sokuyor.  Hem maddi anlamda hem de manevi anlamda olumsuz açıdan etkilendiğimiz için öğrenciliğimiz aslında öğrenci gibi geçmiyor. Sürekli farklı sıkıntılarla uğraşmaktan dolayı ciddi anlamda yorulduk."

Erkin Serin:Para kaynağı olarak görülmek bizi gerek maddi gerekse manevi açıdan rahatsız ediyor

"Kıbrıs bir aile için yaşanılacak bir yer fakat öğrenciler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü öğrenciler ulaşım, yeme-içme ve barınma açısından oldukça büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Bir de altyapı sonumuz var. Yağmur yağdığı zaman belirli yerlerdeki çevre yolları ulaşıma kapanıyor ve bir yerden bir yere gitmek yine imkânsızlaşıyor. Ayrıca yerli halkın, devletin ve okullarımızın biz öğrencileri "para kaynağı" olarak görmeleri bizi gerek maddi gerekse manevi açıdan oldukça rahatsız ediyor. Adada biz öğrencileri etkileyen bir diğer sorun ise sosyal aktivitelerin olmaması. Bu durum da biz gençlerin gereğinden fazla sıkılıp biran önce buradan ayrılma isteğine yol açıyor. Kısacası öğrencilerin burayı sevebilmesi ve gönül rahatlığıyla Türkiye'deki tanıdıklarına burayı önerebilmesi için bütün bu sorunların çözülmesi ve öğrencilerin rahat ve mutlu yaşaması sağlanmalıdır."


Eda Kızkapan:Öğrencilerin ulaşımı için kullanılan otobüslerin çağımızla yakından uzağa ilişkisi yok!

"Öncelikle servislerin yetersizliği ve bakımsızlığı nedeniyle ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. 21. yüzyılda yaşıyoruz ve şu an ki okul ulaşımında kullanılan otobüsler, eski zamanın trenlerine benziyor. Çağımızla yakından uzağa hiçbir alakası olmayan otobüsler aynı zamanda hem güvensiz hem de bakımsız durumdadır. Adada öğrenci olmak çok zor, ulaşımdaki saatler bile o kadar kısıtlı ki ya yetişemiyoruz, ya da çok beklemek zorunda kalıyoruz. Bunların yanı sıra, KKTC'nin pahalı olması da bizim için ayrı bir sorun, günümüzde hiç bir yer ucuz değil fakat KKTC'deki fiyatların ciddi anlamda fahiş olması nedeniyle geçinmekten yana da sıkıntılar yaşıyoruz."


Kübra Özbay:Adadaki özel okullar maneviyattan ziyade maddiyata bağlı 

"Eğitim gördüğüm okul, maneviyattan ziyade maddiyata bağlı bir okul olduğu için realist yaklaşmak gerekirse insan biriktirmek yerine, para biriktirmenin peşinden giden bir özel okul olduğunu düşünüyorum. Özellikle, geçiş yapmak isteyenleri çok zorluyorlar, başka üniversiteye geçiş yapmamamız için ellerinden ne gelirse yapıyorlar. Aynı zamanda okulun sisteminin düzenli olmadığı kanısındayım. Okul içinde olduğu gibi okul dışındaki hayatımızda da çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktayız. Maddi sorunlar, aile özlemi, vb. sorunlar nedeniyle aslında öğrencilik hayatımızda pek çok sorunla karşılaşıyoruz. Adada öğrenciye yönelik bir şey olmamasının yanı sıra, öğrenciye karşı yaşatılan zorluklar nedeniyle mağdur oluyoruz."