100 yıllık konak SOS veriyor

Alaniçi köyünün en yaşlı sakini 93 yaşındaki Vasfiye Yeksan. 1974 yılında eşi ile birlikte Güney Kıbrıs’taki Glavya köyünden göç eden Vasfiye teyze, Alaniçi köyünün en büyük evi olan ve konak olarak adlandırılan evde yaşıyor. 1908 yılında inşa edilen konak yıkılma aşamasına geldi. Koruma altında olduğu iddiasıyla ne belediye ne de Eski Eserler Dairesi tarafından evinin tadilatına izin verilmiyor


100 yıllık konak SOS veriyor

Gamze PİR BAYKUR

Alaniçi köyünün en yaşlı sakini 93 yaşındaki Vasfiye Yeksan. 1974 yılında eşi ile birlikte Güney Kıbrıs’taki Glavya köyünden göç eden Vasfiye teyze, Alaniçi köyünün en büyük evi olan ve konak olarak adlandırılan eve yerleşti. Hiç çocuğu olmayan Vasfiye teyzeye, 1994 yılında kaybettiği eşinin ailesi bakıyor. Evine ve anılarına bağlı olan Vasfiye teyze, 25 yıldır kendi evinde yalnız yaşıyor. Ancak 1908 yılında inşa edilen ve Vasfiye teyzenin yaşadığı konak yıkılma aşamasına geldi. Koruma altında olduğu iddiasıyla ne belediye ne de Eski Eserler Dairesi tarafından evinin tadilatına izin verilmeyen Vasfiye teyze, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen her köşesi anılarıyla dolu olan konağından ayrılmak istemiyor. 


Konağın tadilatına izin verilmiyor

Alaniçi köyünün en yaşlı sakini olan Vasfiye Yeksan’ın ailesi birçok kez konakta tadilat yapmak istedi. Ancak belediye, konağın eski eser olduğunu ve kendi iradeleriyle konağa hiçbir şey yapamayacaklarını söyleyerek izin vermedi. Konağın tadilatı için defalarca Eski Eserler Dairesine giderek dilekçe yapan aile her seferinde olumsuz yanıt aldı. Vasfiye teyzenin ailesi ise kendi imkanlarıyla konağa ancak tuvalet ve banyo yaptırabildi. Tuvalet ve banyo yaptırabilmenin ötesine ise izin verilmediği için geçemedi. Alaniçi köyünün en büyük evi olan iki katlı konak ise tadilat izni alınamadığı için yıkılmaya başladı. Konağın üst kısmında bulunan bir odanın tavanı tadilat edilemediği için çöktü ve kullanılamaz hale geldi. Vasfiye teyzenin ailesi, geçtiğimiz yıl ise konağın üst katındaki balkon demirlerinin yıkıldığını söyledi.


Eski Eserler Dairesinde konağın eski eser olduğuna dair kayıt yok

Vasfiye teyzenin ailesi, eski eser olduğu gerekçesiyle tadilatına izin verilmeyen konağın Eski Eserler Dairesinde eski eser olarak kaydının bulunmadığını sadece arsanın kaydının bulunduğunu söyledi. Aile, defalarca Eski Eserler Dairesine gittiklerini ve yazılı dilekçe vermelerine rağmen Eski Eserler Dairesi tarafından kendilerine geri dönülmediğini anlattı. 


Vasfiye teyze evinden çıkmak istemiyor

Vasfiye teyzenin 45 yıldır yaşadığı ve birçok anı biriktirdiği konağın durumu günden güne kötüye gidiyor. Evine çok bağlı olan Vasfiye teyzenin evinden çıkmak istemediğini belirten aile, konağın her an yıkılabileceğini söyledi. Yıkılma noktasına gelen konağın tadilatı için hiçbir yetkilinin kendilerine izin vermediğini ifade eden, aile yetkililerin de konağı tadil etmediğini söyledi.