Girne'den sonra sıra Lefkoşa'da

Girne’deki kuyumcu soygunuyla polis teşkilatı içinde yaşanan görev değişimlerinin başkent Lefkoşa’ya da yansıyacağı üzerinde duruluyor. Lefkoşa’da son dönemde meydana gelen kurşunlama olayları ve Gesfi Döviz bürosu sahibi Gökhan Naim'in öldürülmesi gibi toplumda infial yaratan birçok olayı açıklığa kavuşturamayan Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Soyalan ve Adli Şube Amiri Cemal Nuray’ın da görevden alınabileceklerine dikkat çekiliyor


Girne'den sonra sıra Lefkoşa'da

Yeni Bakış 

Girne’deki  kuyumcu soygununun ardından Girne Adli Şube Amiri Hakan Aksoy’un  görevden alınarak yerine Aslan Coşkun’un atanmasıyla gözler Lefkoşa Adli Şube’ye çevrildi. 

Lefkoşa’da da her an operasyon gündemde

Başkent Lefkoşa’da bir dizi kurşunlama olayı ve Gesfi Döviz bürosu sahibi Gökhan Naim cinayetinde yetersiz kaldıkları gerekçesiyle Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Soyalan ve Adli Şube Amiri Cemal Nuray’ın da görevden alınabileceklerine dikkat çekiliyor.

Hükümet kanadı da huzursuz

Polisin son dönemlerde yaşanan olaylar karşısında gerekli refleksleri gösterememesi, hükümette de büyük huzursuzluk yaratıyor. Geçen hafta yaşanan Girne kuyumcu soygununun ardından Başbakan Ersin Tatar’ın Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’nu makamına çağırarak ikazda bulunmasının ardından, konu dün de meclisin gündemine taşındı.

Muhalefet eleştirdi, Baybars durum tespitinde bulundu

Meclis’in dünkü birleşiminde polisin olaylar karşısında yetersiz kalmasını eleştiren muhalefet milletvekillerini yanıtlayan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, “Polisteki sorun yapısaldır” diyerek bir yerde teşkilat içindeki çok başlı yapı ve yetersizliği doğruladı.

Değişim kaçınılmaz

Yeni Bakış, poliste yaşanan sıkıntıları teşkilata yakın kaynaklarla konuştu. Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ile teşkilat içindeki üst rütbeli bazı isimlerin ciddi bir “iktidar” savaşı içinde olduğuna dikkat çeken kaynaklar, bunun sonucu olarak da polis içinde çok başlı bir yapının hüküm sürdüğünü vurguladı. Mevcut yapı ve “kavgayla” teşkilatın her geçen gün biraz daha kan ve itibar kaybına uğradığına dikkat çeken kaynaklar, Girne’de başlayan operasyonun kısa bir süre sonra başkent Lefkoşa’ya da ulaşacağını ve teşkilat içinde köklü değişikliklere gidileceği üzerinde durdu.