Bilinçsizce yapılan diyet, sağlığı bozuyor!

Diyetisyen Öznur Alazoğlu Özcan, oldukça sık duyulan “Yediklerime dikkat ediyorum yine de kilo veremiyorum’’ cümlesine neden olan diyet hatalarının, kişide motivasyon düşüklüğüne ve hedeften vazgeçmeye sürükleyebildiğini kaydetti


Bilinçsizce yapılan diyet, sağlığı bozuyor!

-Diyetisyen Öznur Alazoğlu Özcan, bilinçsizce yapılan diyetlerde, vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinin yeteri kadar alınmadığına ve metabolizmanın %60 oranında yavaşladığına dikkat çekerek, öğün atlamak, kahvaltı yapmamak, aşırı miktarda besin tüketmek, porsiyon miktarlarını öğrenmemek, tek tip beslenmek ve kalori odaklı besin tercihi yapmak gibi yanlışların, insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğine işaret etti


-Özcan, “Zayıflayacağım derken, sağlığınızdan olmamak için bu hatalara düşmeyin.” dedi


Senagül TAŞAR


Diyetisyen Öznur Alazoğlu Özcan, oldukça sık duyulan “Yediklerime dikkat ediyorum yine de kilo veremiyorum’’ cümlesine neden olan hataların, kişide motivasyon düşüklüğüne ve hedeflerinden vazgeçmeye sürükleyebildiğini kaydetti. 


“Aç kalmak veya öğün atlamak”

Diyette yapılan başlıca hatalardan birinin öğün atlamak ve buna bağlı olarak vücudu aç bırakmak olduğunu belirten Özcan, “Ne kadar az yersem o kadar hızlı kilo veririm’’ düşüncesiyle yapılan diyet hatalarının, hem vücut için gerekli olan makro ve mikro besin öğelerini yetersiz almaya hem de metabolizmanın %60’lara kadar yavaşlamasına neden olacağına dikkat çekti. Özcan, günde 5 ile 6 öğün yaparak, hem daha az kalori alınacağını hem de doygunluk hissiyle zayıflanabileceğine işaret etti.


“Kahvaltı yapmamak”

Özcan, uyandıktan sonra tok hissedilse bile yapılan kahvaltının metabolizmanın uyanmasını, harekete geçmesini ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlayacağını ifade etti. Gece boyunca ortalama 8-9 saat aç kalmış bir vücudun en çok sabah beslenmeye ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Özcan, metabolizmanın öğlene kadar sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için, düzenli olarak kahvaltı yapılması gerektiğini belirtti.


“Sağlıklı besinleri ve light ürünleri kilo aldırmayacak düşüncesiyle yüksek miktarda tüketmek”

Diyette her zaman porsiyon kontrolünün sağlanması gerektiğine dikkat çeken Özcan, bütün besinlerin vücudun ihtiyacı doğrultusunda tüketilmesi konusunda uyarıda bulundu. Aşırı miktarda alınan besin öğelerinin vücutta yağ olarak depolandığını anlatan Özcan, light ürünler de olsa, bütün besinlerin kalorili olduğunun unutulmamasını vurguladı.


“Porsiyon miktarlarında hatalar”

Diyetisyen Öznur Alazoğlu Özcan, porsiyon mikatarlarındaki hataların, kişinin fazla kalori almasına veya tam tersi düşük kalori alarak, vücudun ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olabileceğini belirtti. Diyet sürecinde besinlerin porsiyon miktarının iyi öğrenilmesi gerektiğini dile getiren Özcan, uzman ile çalışılıyorsa, iletişimin güçlü tutulması, gerekirse mutfak tartısı kullanılarak, porsiyon miktarlarının öğrenilmesinin altını çizdi.


“Yeterli sebze-meyve- süt ve süt ürünlerini tüketmemek/ dengeli beslenmemek/ tek tip beslenme şekli”

Her besin grubunun, hatta besinlerdeki her rengin farklı besin öğesi ve antioksidan içerdiğini belirten Özcan, tek tip beslenme planı ile vücudun ihtiyaçlarının yeterli düzeyde sağlanamayacağını kaydetti. Özcan, herhangi bir besin grubuna intoleransı olmayan kişilerin, diyette mutlaka çeşitliliğe yer vermesi gerektiğini dile getirdi.


“Kalori odaklı besin tercihleri yapmak”

Besinlerdeki posa, vitamin-mineral değerleri, glisemik indeks gibi kaloriden daha önemli görülebilen özelliklerin olduğuna dikkat çeken Özcan, “Basit bir örnek ile açıklayacak olursak; 1 dilim beyaz ekmek 60 kalori; 1 dilim tam buğday ekmeği ise 63 kalori içermektedir. Ancak sağlıklı bir beden için tercihihimiz her zaman tam buğday ekmeğinden yanadır. Besin tercihleri yapılırken sadece kalori odaklı düşünülmeden içeriğine de dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu. Diyetisyen Öznur Alazoğlu Özcan, diyet yapan ya da sağlıklı beslenmek isteyen kişilere tavsiyelerde bulundu.

•Hergün tartılmayın. Mezura ile haftalık ölçümler yapın.

•Yediklerinizden zevk almaya çalışın, diyetinizin yasaklarla dolu olacağını düşünmeyin.

•Meyve ve süt ürünleri tüketimine önem verin.

•Sofranızda baharatlara yer açın.

•Su tüketimine özen gösterin, içeceklerinizi meyveler ve yeşilliklerle renklendirebilir, tatlandırablirsiniz.

•Kahvaltıya özen gösterin. Mutluluk hormunu önemli.  

•Ekmeği hayatınızdan çıkarmayın! Daha sağlıklı çeşitlerini seçin.

•Yeşil çay ve beyaz çay tüketimini artırın.

•Şekeri hayatınızdan çıkartın.

•Besin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin.

•Fiziksel aktivitenizi canlı tutun.

•Diyetle bölgesel zayıflama mümkün değil. Bölgesel zayıflama için diyet ve spor programını birlikte yürütün. 

•Uzman kontrolünde programlar uygulayın, komşunuzun diyeti veya egzersizi size uygun olmayabilir.