Güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlem

Ozon tabakasının incelmesi nedeniyle yeryüzüne filtre edilmeden ulaşan güneşin zararlı ışınları sağlığı olumsuz etkiliyor. Yaz aylarında bronz bir cilde sahip olmak için uzun süre güneşlenme, kısa dönemde cilt yanıklarına uzun dönemde ise deri kanserine ve yaşlanmaya neden oluyor


Güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlem

Canlılar için hayati öneme sahip güneş, dünyadaki yaşamın kaynağı. D vitamini için en iyi kaynak olan güneş, aynı zamanda mutluluk da veriyor ancak yaz mevsimlerinde yeryüzüne daha dik gelen ultraviyole (UV) ışınların olumsuz etkileri, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle foto alerji ve ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmanın pek çok hastalığa yol açtığını belirten Memorial Kayseri Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Severcan, ışınlara uzun süre maruz kalınmaması gerektiğini vurguladı.  Son 30 yılda artan sahil şeridinde tatil yapma alışkanlığı ve seyahat edebilme imkanlarının artması, insanlar güneşin zararlı ışınlarına daha çok maruz bıraktığını aktaran Doktor Mehmet Severcan, “Temmuz ve ağustos aylarında ışınların daha dik geldiği öğle saatlerinde uzun süre güneş altında kalmak, özellikle açık tenli insanlarda ciltte alerji, kalıcı leke ve izlere, birinci hatta ikinci derece yanıklara neden olabilmektedir. Güneşin uzun dönem olumsuz etkileri arasında ise erken yaşlanma ve cilt kanserleri bulunmaktadır. Özellikle kırışıklıklar, çatlaklar ve lekeler zamanla çoğalmaktadır” dedi ve güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlemi anlattı: 


Güneş Yanığına Karşı Alınacak Önlemler

1. Ilık su ile duş almak ve yanığın olduğu bölgeyi nemli tutmak ağrıyı azaltacaktır.

2. Yanık sonrasında bol sıvı alınmalı ve menşei bilinen uygun bakım ürünleri kullanılmalıdır.

3. Deride soyulma başladıysa nemlendirici kullanılmalı, uzun bir süre güneşe çıkılmamalıdır.

4. İleri derece güneş yanıklarında sıvı dolu baloncuklar oluştuysa zaman geçirmeden uzman hekime başvurulmalıdır.


Açık Tenliler Güneşten Daha Çok Etkilenir

Yanığın derecesi; cilt tipine ve rengine, ışığın hangi yüzeyden yansıdığına, güneş ışınına ne kadar maruz kalındığına ve şiddetine göre değişmektedir. 

Açık tenli, renkli gözlü, sarı ve kızıl saçlı insanlar güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedir. Işınlarının zararlı etkilerinden korunmak için 11.00 ile 16.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar güneşe çıkılmamalı, eğer güneş ışınları ile temas olacaksa 30 ya da 50 koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Güneş koruyucular dışarı çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve 3 saatte bir yenilenmelidir. Bebek ve çocukları ise güneş ışınlarından korumak oldukça önemlidir. Ciltleri daha hassas ve dış etkilere karşı daha duyarlı olduğu için güneş koruyucular mutlaka uygulanmalıdır.”