Halkın sağlığı tehdit altında
Reklam
  • Reklam

Halkın sağlığı tehdit altında

Kurtuluş Köyü Muhtarı Yakup Aksüt, köydeki galvaniz su borularının hala değiştirilmediğini ifade ederek yetkililere seslendi:

15 Mart 2019 - 07:56 - Güncelleme: 16 Mart 2019 - 12:27

Muhtar Aksüt, mandıra yeri ve muhtarlık binası gibi ihtiyaçların karşılanması gerektiğini söyledi. Aksüt, “Kendi yaptığımız caminin açılışını bile henüz yapamadık” şeklinde konuştu

Köyün büyümesi noktasında kırsal kesim arsalarının dağıtılmasının büyük ölçüde önemli olduğundan söz eden Aksüt, “Hükümet kırsal kesim arsası vermeye pek sıcak bakmıyor. Köyümüz neden büyümesin, gençler neden köyden göç etsin?” diye sordu 

Normal standartlarda boruların plastik olduğunu belirten Aksüt, köydeki boruların ivedi olarak değiştirilmesi gerektiğini vurguladı

Sorunların en erken zamanda çözülmesi gerektiğini belirten Muhtar Aksüt, “Köydeki eksik ve ihtiyaçların çağımıza uygun bir şekilde karşılanmasını istiyoruz” dedi


Melin DOBRAN

Kurtuluş Köyü Muhtarı Yakup Aksüt, köydeki galvaniz olan su borularının hala değiştirilmediğini söyledi. Halk sağlığının tehdit altında olduğunu ifade eden Aksüt, yetkililerin konuyla ilgilenmesini istedi. Normal standartlarda boruların plastik olduğunu belirten Aksüt, köydeki boruların ivedi olarak değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Muhtar Aksüt, bir diğer ihtiyacın muhtarlık binası olduğundan da söz etti.

“Caminin açılışını henüz yapamadık”

Kurtuluş köyüne mandıra yeri verilmediğini ifade den Aksüt, “İmkânı olan hali araziyi icar etti dışarıya çıktı, olmayan köy içinde kaldı” dedi. Köydeki camiyi dayısı ile birlikte yaptırdığını belirten Aksüt, henüz açılışını yapamadıklarını söyledi. Aksüt, cami yolunun dökümünü ve elektrik bağlantısının Vakıflar İdaresi tarafından karşılanacağını kaydetti. Aksüt, “Yıllardır köyün gelişmesi için hiçbir şey yapılmadı. Var olan sorunlar olduğu yerde sayıyor” dedi.


“Galvaniz borular sağlığı tehdit ediyor”

Muhtar Yakup Aksüt, “Köyün su boruları galvanizdir. Günümüzde artık hep plastik borular kullanılıyor. Galvaniz boruların acil bir şekilde değiştirilmesini istiyoruz. Halkın sağlığı tehdit altında. Bu çağda köyümüzün de çağdaş bir yapıya kavuşması gerekiyor. Birçok köyde olduğu gibi benim de muhtarlık binam yok. Hâlbuki hükümet muhtarlara bina tahsis edileceğini söylemişti” ifadelerini kullandı.


“Mandıraların bir kısmı köy içinde kaldı”

“Hemen hemen her köyde olan mandıra sorunu bizim köyümüzde de var. Mandıraların köy dışına çıkarılması için başvurumuzu yaptık ama ne yazık ki yer verilmedi. Köy içinde pek hayvan kalmadı ama yine de içinde kalan birkaç tane mandıra var. Hali araziyi icar edebilen etti ve köy dışına çıktı. Edemeyen kaldı. İsimleri kaymakamlığa vermiştik, kimileri köy içinde kimileri köy dışında diye ama o da öyle kaldı.”


“Bir tek su sorunumuz çözüldü”

“Belediye başkanımız sağ olsun elinden geleni yapıyor. Su sorunumuz vardı, Türkiye’den gelen su sayesinde bu sorunumuz giderildi. Köyümüzde sağlık ocağı yoktur. Zaten artık sağlık görevlileri yaşlıların evine gidip kontrol yapıyor. Ergazi’ye giderken köyün çıkışında hali bölge var. Eskiden 3-4 kişiye kırsal kesim arsası verildi. Geçen dönem Hasan başkan ile tepe üstünde bir çalışma yaptık. 64 tane kırsal kesim arsası çıkardık. Üstelik yeşil alanıyla herşeyiyle. O da öyle kaldı. Şu an gelen hükümet ne yazık ki kırsal kesime sıcak bakmıyor.”


“Önemli olan köyün büyümesidir”

“Köylünün kırsal kesim arsası konusunda talebi var. Proje hazırdır çizilmiştir ama yürürlüğe koymadılar. Mesela Ergazi köyünde de arsa yoktur. Ben verecek olsam Ergazi gençlerine de verirdim. Önemli olan köyün büyümesidir. Köylüyü bölgede tutmaktır. Gençlere köyünde kalma imkânı vermektir. Köyümüzde yaklaşık 150 civarında bir nüfus var. Benim köyüm küçük, sessiz sakin bir köydür. Neden büyümesin?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
14 yaşındaki kız bulundu
14 yaşındaki kız bulundu