Halkla dalga geçmeyi bırakın
Reklam
  • Reklam

Halkla dalga geçmeyi bırakın

Sendika başkanları, UBP ile HP arasında devam etmekte olan koalisyon görüşmelerinin bir an önce sonuca varması gerektiğine vurgu yaparak, koltuk pazarlıklarının vatandaşı ilgilendirmediğini, halkın icraat beklediğini söyledi. Sendika başkanları Tatar ve Özersay’a çağrıda bulundu:

21 Mayıs 2019 - 08:14

TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı, “Ülkenin önünde dağ gibi sorunlar var” diyerek, “UBP ve HP erken seçime gidemez” dedi. Bıçaklı, “Toplum ile daha fazla dalga geçmesinler. Bu hükümet nasıl bozuldu, nasıl kurulacak herkes çok iyi biliyor. Bu iki siyasi parti bunu yerine getirecek. Halka normal bir süreçmiş gibi yansıtmaya çalışıyorlar. Kurabiliriz de erken seçime de gidebiliriz diyorlar. Oysa UBP-HP hükümetinin kurulacağı bellidir. Bunlar, vatandaş normal süreç işleniyormuş gibi düşünsün diye yapılan senaryolardır. Hükümet kurulacak, ancak kim hangi koltuğu kapacak onun tartışması içindedirler. Herkes can derdinde bunlar makam peşinde” dedi

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan ise, Halkın Partisi’nin Spor Bakanlığı’nı ve kurum kuruluşlarda daha fazla yetki istediğini belirterek, UBP’nin bunu kabul etmediğini ve olumlu bakmadığını söyledi. Kudret Özersay’ın fırsat bilerek ne kadar çok koparırsam mantığında olduğunu ifade eden Atan, bu durumun toplumda sıkıntı yarattığını, belirsizliğin iyi bir şey olmadığını kaydetti

HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen de, bu noktada gerek UBP gerekse HP başkanının birkaç koltuk daha fazla alacağım diye pazarlıkları uzatmak yerine bir an önce hükümeti kurup icraatlarına başlamaları gerektiğini söyledi. Türkmen, devletin tüm fon ve kasalarının boşalmış durumda olduğunu belirterek, hükümet ortaklarının kim olacağından ziyade ekonomik krize çözüm üretecek bir yönetime ihtiyaç olduğunu söyledi


Deniz ABİDİN 

Bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, UBP ile HP arasında devam etmekte olan koalisyon görüşmelerinin bir an önce bir sonuca varması gerektiğini belirterek, yapılmakta olan koltuk pazarlığının vatandaşı ilgilendirmediğini, halkın icraat beklediğini söyledi. 

TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı: Herkes can dedinde bunlar makam peşinde

TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı, ülkede şu anda ekonomik krizin ve hayat pahalılığının alıp başını gitmekte olduğunu, çalışanın ve dar gelirli vatandaşın neredeyse evine ekmek götüremez hale geldiğine işaret ederek, memlekette ise 10 günden beridir hükümetin olmadığını kaydetti. Bıçaklı, hükümeti kurmaya çalışan iki tane siyasi partinin hangi koltuğu kim kapacak kavgası yapmakta olduğunu belirterek, “herkes can dedinde bunlar makam peşinde” dedi. 

Bıçaklı, bunun doğru olmadığını, beklentinin yönetime talip olanların hangi makamı kimin alacağı değil, hangi sorunun nasıl çözüleceği yönünde olduğunu söyledi. Bıçaklı planların, çıkış önerilerinin ne olacağının önemli olduğunu belirterek, her iki siyasi partinin de toplumu ekonomik sıkıntıdan nasıl kurtaracaklarını konuşmaları gerektiğine vurgu yaptı. Bıçaklı, devletin kurumlarına nasıl sahip çıkılacak, asgari ücretin durumu ne olacak, kaçak işçi sorunu ne olacak gibi konuların müzakere edilmesi gerekirken, hangi bakanlığı kimin alacağı, hangi koltuğa kimin oturacağının vatandaşı ilgilendirmediğini söyledi. 

“Bu hükümet nasıl bozuldu, nasıl kurulacak herkes çok iyi biliyor”

Aslan Bıçaklı, “Ülkenin önünde dağ gibi sorun var” diyerek, “UBP ve HP erken seçime gidemez” dedi. Bıçaklı, şöyle devam etti, “toplum ile daha fazla dalga geçmesinler. Bu hükümet nasıl bozuldu, nasıl kurulacak herkes çok iyi biliyor. Bu iki siyasi parti bunu yerine getirecek. Halka normal bir süreçmiş gibi yansıtmaya çalışıyorlar. Kurabiliriz de erken seçime gidebiliriz de diyorlar. Oysa UBP-HP hükümetinin kurulacağı bellidir. 

Bunlar, vatandaş normal süreç işleniyormuş gibi düşünsün diye yapılan senaryolardır. Hükümet kurulacak, ancak kim hangi koltuğu kapacak onun tartışması içindedirler” dedi.

“Koltuk pazarlığı yapılıyor”

Bıçaklı, toplumun bir an önce ekonomik yönden içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması gerektiğini belirterek, “Ada’nın dört bir tarafı petrol arama gemileriyle dolu. Halk bu konu ne olacak diye bekliyor. Ancak hangi koltuk hangi bakanlık hangi daire kime kalacak diye onun pazarlığı yapılıyor. Umarım en erken zamanda paylaşırlar da toplumun sorunlarına el atarlar” diye konuştu. 

KAMU-SEN Başkanı Atan: Karmaşık bir durum söz konusu

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan ise, UBP ve HP’nin koalisyonda anlaşamaması durumunda seçim hükümetine doğru gidileceğini belirterek, karmaşık bir durumun söz konusu olduğunu söyledi. Atan, alınan duyumlara göre Halkın Partisinin Spor Bakanlığını ve kurum kuruluşlarda daha fazla yetki istediğini kaydetti.

Atan, UBP’nin bunu kabul etmediğini ve olumlu bakmadığını belirterek, UBP-HP koaliyonunun olmama ihtimalinin büyük olduğunu söyledi. Atan, UBP’nin, “21 milletvekili olan biz miyiz yoksa Halkın Partisi mi?” diyerek spor bakanlığını ve bazı kurumlarda daha çok söz sahibi olmasını kabul etmeyeceğini belirtti. Kudret Özersay’ın fırsat bilerek ne kadar çok koparırsam mantığında olduğunu ifade eden Atan, bu durumun toplumda sıkıntı yarattığını, belirsizliğin iyi bir şey olmadığını kaydetti.

“Yetki kargaşası var”

Atan, “Son zamanlarda görülen o ki erken seçim olacak” diyerek, ekonomik olarak bunu kaldırıp kaldıramayacağımızın da önemli olduğunu söyledi. Atan, hayat pahalılığının vatandaşı olumsuz etkilediğini, dövizin hala hareket halinde olduğunu, tüm bunların yanında bir de hükümetin olmamasının yetki kargaşasına neden olduğunu belirtti. 

Atan, hükümetin olmaması nedeniyle Türkiye ile imzalanacak olan mali protokolün daha da gecikeceğini, bundan kaynaklı Türkiye’den para akışının sağlanmadığını ifade ederek, “amaç sadece maaş konusu değil. Özel sektördekiler de alacakları olanlar da uzun bir süredir bekliyorlar. İhale sonuçları var. Tüm bunlar hep bir soru işaretidir. 

Bekliyoruz, ancak sıkıntı büyük olacak gibi görünüyor. Bugünden sonra bizi bekleyen bir erken eçim de olabilir, 3-5 aylık bir seçim hükümeti de olabilir. Kudret Özersay böyle devam eder ve ısrarcı olursa UBP-HP koalisyon hükümetinin kurulma şansı çok azdır” diye konuştu. 

HAK-SEN Başkanı Türkmen: Bir an önce hükümeti kurup icraata başlasınlar

HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen de, şu anki konjonktürde UBP ve HP’nin bir koalisyon kurma olasılığının olduğunu belirterek, CTP’nin de koalisyon kapılarını kapatmasından dolayı bir seçim hükümetinin de olası olduğunu, bundan başka bir alternatifin şu an itibarıyla görülmediğini söyledi. Türkmen, son bir yılı aşkın bir süredir ülkede ekonomik bir krizin olduğunu belirterek, piyasaların daraldığını, nakit para akışının çok kötü bir durumda olduğunu kaydetti. 

Türkmen, devletin tüm fon ve kasalarının boşalmış durumda olduğunu belirterek, hükümet ortaklarının kim olacağından ziyade ekonomik krize çözüm üretecek bir yönetime ihtiyaç olduğunu düşündüğünü kaydetti. Türkmen, bu noktada gerek UBP gerekse HP başkanının birkaç koltuk daha fazla alacağım diye pazarlıkları uzatmak yerine bir an önce hükümeti kurup icraatlarına başlamaları gerektiğini söyledi. 

Türkmen, halkı bekletmek ve ekonomik krizi daha da derinleştirmek yerine ivedi bir seçim hükümeti modeline geçilerek ülkeyi en iyi şekilde hak ettikleri bir yönetime kavuşturmalarının beklenmekte olduğunu belirtti. 

“Erken seçimi bu toplum kaldıramaz”

Türkmen, şöyle devam etti, “Ülke artık yeni bir seçimi ekonomik olarak da psikolojik olarak da kaldıracak durumda değil. 

Devletin kasasından 50-60 milyon lira seçim için çıkması ve vatandaşın da yeniden yıpratılması iyi bir durum olmaz. 

Böyle bir durumu hem efor anlamında hem de ekonomik yönden kaldıracağımızı düşünmüyorum. 

Mahkemelerde binlerce mazbata davaları beklemektedir. İcraya giden insanlar yanında küçük esnaf kepenk kapatmak durumunda kalmaktadır. 

Yeni açılan iş yeri sayısı günden güne sıfırlanmaktadır. Bunun uyerine parti başkanlarının daha duyarlı davranarak ülkeyi bir seçime sürüklemek yerine hızlı, ancak ekonomik krizleri de çözebilecek güçlü bir koalisyon kurması beklenmektedir.  4’lü koalisyonun gerek kendi içlerinde ayrılan siyasi görüşlerinden gerekse yönetim farklılıklarından dolayı 15 ay boyunca tam bir uyum içinde çalışma imkanı bulamamıştır. Bunun yansıması ise, vatandaşa zam furyası olmuştur. Bu nedenle artık yapılmakta olan pazarlıklara bir son verilerek yeni bir koalisyon oluşup oluşmayacağının vatandaşa açıkça söylenmesi gerekmektedir.” 

Türkmen, “Ersin Tatar ve Kudret Özersay bir an önce bu didişmeyi bırakıp ülkenin ihtiyacı olan güçlü iktidar modelini kurmalıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı