Hayalet Kent heyecan yarattı

Hayalet Kent heyecan yarattı

Hükümetin Maraş açılımı Mağusa esnafını umutlandırdı. Yeni Bakış’a konuşan esnaf, böyle bir olayın gerçekleşmesi halinde Mağusa’nın çekim merkezine dönüşebileceğini vurguladı

24 Haziran 2019 - 09:04 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 11:52

Mağusa esnafı, Maraş’ın açılması gibi bir durumda ülkede turizmin ve iş gücünün gelişim gösterebileceğini belirtti

Esnaf, Kapalı Maraş’ın açılmasıyla Kıbrıslı Türklerle Rumların iş birliğine girip aralarındaki buzları eritebileceğine dikkat çekerek, bunun sonucunda sınırların da ortadan kalkabileceğine vurgu yaptı

Esnaf, Maraş’ın açılmasının şu an büyük ekonomik sıkıntı içinde olan bölgedeki yatırımcıların iş yapmasına olanak sağlayacağı gibi, bölgenin de geçmişteki gibi çekim merkezine dönüşeceğine dikkat çekti

BM Güvenlik Konseyi’nin  aldığı kararlar gereği Maraş’ın eski sahiplerine iade edilmesi gerektiğine de atıfta bulunan esnaf, bu çerçevede KKTC ve TC yönetimlerinin atacağı adımların önemli olduğunu vurguladı  

Ahmet UÇAR

Mağusa esnafı, Maraş’ın açılması gibi bir durumda ülkede turizmin ve iş gücünün gelişim gösterebileceğini belirtti. Esnaf, Kapalı Maraş’ın açılmasıyla Kıbrıslı Türklerle Rumların etkileşime girip aralarındaki buzları eritebileceğine dikkat çekerek, bunun sonucunda sınırların da ortadan kalkabileceğine vurgu yaptı. BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca  Maraş’ın eski sahiplerine iade edilmesi gerektiğine de atıfta bulunan esnaf, bu çerçevede KKTC ve TC yönetimlerinin atacağı adımların önemli olduğunu vurguladı.  

Mağusa esnafı ne dedi ?

Ferdiye Özkani: Maraş’ın yıllar önce açılması gerekiyordu

“Maraş’ın yıllar önce açılması lazımdı, geç kaldılar. Eğer Maraş açılırsa güzel olacak ama Maraş’ın açılması da uzun yıllar ister çünkü kapalı bir bölge, harabe oldu gitti. Maraş, Kıbrıslılar için çok önemli kültürel bir öneme sahip. Bunun yanında turizm ve ticari anlamda da elverişli bir yer olabilir. Nasıl bir anlaşma yapılacak bilmiyorum ama Maraş açılırsa toplum için her yönüyle güzel olacağına inanıyorum.”

Şakir Etingü: Güvenliğimizin sağlanması lazım

“Eğer Maraş açılırsa ve tekrar Rumlarla birlikte yaşarsak 63’te yaşanan olayları tekrar yaşayabiliriz, bu da iyi olmaz. Rumların iki bölgeli garantörlüğü kabul etmesi lazım. Geleceğimiz garanti olsun. Güvenliğimiz olmalı ki geçmişte yaşadığımız o savaş dönemine tekrar düşmeyelim.  Geçmişte çok kötü şeyler yaşadık. Birlikte yaşadığımız, aynı bölgede kültür alışverişi yaptığımız kişilerle savaşmak zorunda kaldık. Eğer Maraş açılacak olursa Türkler ile Rumların arasındaki kül tekrar kıvılcımlanabilir. Bu yüzden önce güvenliğimizin sağlanması lazım.”

Sedat Kılıç: Maraş’ın açılacağı iddiası suni bir gündem yaratmaktan ibaret

“ Öncelikle ortada bir bilgi kirliliğinin olduğu görülüyor. KKTC’nin kendi parlamentosunun aldığı karar da var. Son dönemde sola yakın olan basın yayın organlarının ortaya koyduğu 1984’lerde, Birleşmiş Milletler (BM)’in de geçmişte aldığı karar yine ortada duruyor. Maraş’ın BM’nin gözetimi altında, eski sahiplerine iade edilmesi kararı varken, bu karar değişmemiş ve bu yönde hiçbir adım atılmamışken Maraş’ın açılacağı iddiasının suni bir gündem yaratmaktan ibaret olduğunu düşünüyorum. Bu mevcut hükümetin kamuoyuna, tribünlere oynayarak milliyetçi kesimlerin duygularını kabartıp var olan kötü gidişatı kamufle etme adına ortaya attıkları suni bir gündem. Bu gündemle birlikte Türkiye’nin de aslında dış politikasının devamı niteliğinde bir yapı olduğunu da belirtmekte yarar var. Sayın Çavuşoğlu’nun buralara gidip gelmesi, buradaki hükümetin bozdurulması ve ondan sonra kurulan sağa yakın iki partinin, hükümetin bozulmasının hemen ertesinde daha güvenoyu almadan cumhurbaşkanının kapısından çıkarken ‘Cumhurbaşkanına ayar çekeceğiz!’ diyen bir anlayışın ürünü olarak bu adımlar atılıyor. Bunu Türkiye de Kıbrıs da   mevcut hükümet de biliyor. Az önce okuduğum haberde Sayın Özersay’ın ‘ Biz Bakanlar Kurulu’ndan Maraş’ın açılması yönünde bir karar almadık. Maraş’taki envanterin ortaya konması ve ondan sonra bir adım atma kararı aldık’ şeklindeydi. Sayın Dış işleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı bunu söylerken üç gün önce Sayın Başbakan Maraş’ı Ortadoğu’nun Las Vegas’ı olarak lanse etmişti. Böyle kendi içinde ironik bir sürecin yaşandığı yapıya biz acı bir gülümsemeyle cevap verebiliriz. Kırk senedir olduğu gibi bugün yine ayaklarımız yere basmadan birileri mutlu olsun diye atılan adımlar doğru adımlar değil. Dünyayla bütünleşmiş, gerçekçi ve geleceğe birlikte adım atabileceğimiz adımlar bekliyoruz.”

Kasım Uluçaylık: Maraş neye dayanarak açılacak?

“Kıbrıs’taki çözüm için atılacak her bir adım halka mutlaka pozitif olarak yansır.  Maraş’ın açılıp açılmayacağı konusu da buna dâhil. Ama ortaya atılan iddia sadece gündem yaratmak adına dile getiriliyorsa buna sadece güler geçeriz. Bunun hukuki süreci hangi aşamada, bunun geçmişte bir yapılanması, planı yapıldı mı ki böyle bir şey ortaya atıldı, Maraş neye dayanarak açılacak? Maraş meselesinde bu kadar hukuki konular varken – ki Maraş’ın açılması, işletilmesi temel konudur- böyle bir konuyu ben gündem değiştirme olarak yorumluyorum. Açılması konusunda ben de herkes gibi açılmasını isterim ama hukuki durumunu akla getirince bu iddiaya gülüp geçiyorum. Dünyada 74 öncesi ikinci Beyrut ve dünyanın en güzel yerlerinden bir yerleşim yeri olan Maraş’ın açılmaması gibi bir zihniyetin var olması kabul edilemez. Ben orayı çok iyi bilen birsiyim. Orada bir sürü otel var. Açılsa turizm ve ticaret bakımından çok güzel olur ama açılırken de Kıbrıs meselesinde bir temel oluşturuyorsa bu temeli dikkate almak lazım. Gündemde diğer konular varken bizim siyasi eşitliğimiz, aynı platformda birlikte yer almak varken sadece Maraş konusunu gündem yapmak bana komik geliyor. Eğer bilmediğimiz başka planlar varsa o konuda yorum yapamıyorum. Bir de şu var ki Maraş’ı açtıktan sonra buranın limana açılacağı konusunda gereken önlemler alındı mı? Burasının komple yıkılması gerekiyor ve işçi potansiyeli lazım. Orayı kim hangi statüde çalıştıracak? Maraş üç - beş aylık bir iş değildir. Yani Maraş’ın açılacağı yönünde bir iddia atılmadan önce bunun ön hazırlıklarının yapılması gerekir. Bu yüzden bu açıklamanın hazırlıksız yapılmış bir açıklama olduğunu düşünüyorum.”

Hasan Özbil: Maraş açılırsa kalkınma sürecine girebiliriz

“ Maraş açılırsa çok iyi olur. Turizm, ticaret düzelirken, işsizlik sorunu da ortadan kalkar. Bir kalkınma sürecine girmiş oluruz. Böylece hem esnaf olarak hem de bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak güzel günler görürüz. Ama nasıl açılacak? Kim tarafından çalıştırılacak, süreç nasıl ilerleyecek bilmiyorum. 

Bekir Daştan: Maraş’ın açılması Rumlarla Türkleri kaynaştırabilir

“ Maraş’ın açılması özellikle Mağusa halkı için çok büyük bir kazanç. Bunun kötü bir tarafı yok. Maraş’ın açılması buraya maddi yönden katkı yapar ve turistlerin odak noktası haline getirir. Belki Kıbrıslı Rumlarla Türkler arasında bir kaynaşma gerçekleşir. Böylece aradaki buzlar da eriyebilir. Zaten iki halk arasında bir sorun yok, siyasetçiler arasında bir problem var. Dış güçler barışın olmasını istemiyor yoksa halklar arasında hiçbir sorun söz konusu değil. Evet, geçmişte bir savaş yaşandı, Türkler de Rumlar da birbirlerini öldürdü ama bu geçmişte kaldı. Bunu gelecek nesillere taşımanın bir anlamı yok. Kapılar açıldıktan sonra görüldüğü gibi herkes huzur içinde. O düşman zihniyeti geçti gitti. Yeri geldiğinde bir Rum aç kaldığında sen ona yardım eli uzatırsın, sen zor durumda kaldığında bir Rum sana elini uzatır. Bu yüzden Maraş açılırsa halkların kaynaşması için iyi olur.”  

Mehmet Derya: Esnafın yüzü gülecek

“Maraş’ın açılmasının iyi olacağını düşünüyorum. Yatırıcımlar oraya yatırımlarını yapabilir, işçiler çalışma imkânı bulur. Bunun yanında turizm için ve buradaki ticaret için de faydalı olacaktır. Esnaflarımız bomboş, öyle bir durumda esnaflarımızın yüzü gülecek. Güzel bir ülkeye dönüşebiliriz.”

Hüseyin Erenyurt: Sınırlar ortadan kalkar

“Maraş’ın açılması konusunda geç bile kalındı. Açılması hepimizin yararına olur. Bakın şimdi etrafa ne turist var ne bir insan. Ama orası açılır da orada bir kalabalık olursa buraya da yansır. Bölge canlanır. Sonuçta orası kapalı bir bölge, kapalı kalması açılmasından daha mı iyi! Eğer Maraş açılırsa iki toplum arasında bir etkileşim olur ve belki de sınırlar ortadan kalkar.”

Yılmaz Parlan: Maraş sizin değil ki açasınız

“Hükümette Maraş’ı açma kararı alınmış ama Bakanlar Kurulu’nun böyle bir yetkisi yok. Çünkü onuncu madde bu yetkiyi barış kuvvetlerine yani Ankara’ya veriyor. Eğer çok yetkililerse önce bize şunu yanıtlasınlar: Neden Derinya kapısını on dört gün boyunca açamadılar. Demek ki yetkileri yoktu veya yetkiliydilerse açılmasını istemediler çünkü federal çözüme karşılar. Yine yetkililerse buyursunlar Maraş’ı açmak yerine Lefkoşa’da Mağusa ve Baf kapısını açarak esnafı, insanları rahatlatsınlar. Yapamayacakları şeyleri iddia etmesinler. Maraş sizin değil ki açasınız. Bak biz bu bölgede yaşıyoruz ama 20 yıldır hiçbir yenilik yapamadık, hiçbir belediye başkanına bunu anlatamadık. Buraya iki taşı koyamayan devlet mi Maraş’ı açacak? Yine Birleşmiş Milletler’in kararı var, Maraş açılırsa da yasal sahiplerine verilmek zorundadır.  Bunun dışındaki her teşebbüs bizi gayri yasal duruma düşürür. Şu anda yaşananlar toplumu şaşırtmaya çalışmaktır. Yaşanan ekonomik yangına perde çekilmeye çalışılıyor.  Biraz önce Sayın Özersay’ın haberini okuyordum ‘Yanlış anlaşıldı, Maraş’ı açmayacağız, envanter çalışması yapacağız’ diye açıklama yaptı. Bu açıklamalar sadece zamana oynayan bir açıklamadır. Güvenlik Konseyi’nin kararı da ortadadır bu değişmedikçe hiçbir şey yapamazsınız. Bir de dünyanın bizi anlamadığı tartışması var. 45 yıl boyunca dünya yanlış yapmış olamaz demek ki siz kendinizi dünyaya anlatamadınız. Bu politikaları bırakmak lazım. Eğer siz kendinizi 45 yıldır dünyaya anlatamadıysanız istifa etmeniz gerekmektedir.” 

Yusuf Salel: Maraş açılırsa Mağusa cennet olur

“Birleşmiş Milletler’in kararlarına saygılıyız ama bu konuda hükümet ileriki zamanlar için ne düşünüyor bilmiyorum. Açılmasını ben çok isterim. Eğer gerçekleşir de Maraş açılırsa özellikle Mağusa ciddi anlamda bir değişim ve gelişim gösterir. Esnaflar, insanlar arzuladıkları rahata kavuşurlar. Ama bu nasıl yapılacak bilmiyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gerçekleşmiş bir hayal
Gerçekleşmiş bir hayal
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!