Helikopterle mi seyahat edelim?

Helikopterle mi seyahat edelim?

Trafik kazalarındaki önlenemez artış, ülkedeki altyapı eksikliğini bir kez daha gündeme getirdi. Vatandaş, şehirlerarası birçok yolda aydınlatma olmamasının akşam karanlığında seyir halindeki araçlara büyük sıkıntı yarattığına dikkat çekerek ülkeyi yönetenlere mesaj iletti:

12 Şubat 2019 - 07:39 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 11:28

Süreyya ÖZDEMİR

“Ülkeki birçok yolda aydınlatma eksikliği var” diyen vatandaşlar, aydınlatma olmaması nedeniyle sürekli kazaların meydana geldiğini ifade ettiler. Yetkililerin yollarımıza karşı yeterli önlem almadığını dile getiren vatandaşlar, “Bugün alınan tek önlem, bozuk olan yola birkaç renkli uyarı levhasından başka bir şey değildir” dediler. Vatandaş, ülkede yaşanan olumsuz olaylara karşı alınan tek önlemin uyarı levhasından öteye geçmediğini belirtti.

Vatandaşlar ne dedi?
Sonay Arpaklı: Ülkenin birçok yerinde ışıklandırma yok


“Alayköy- Güzelyurt yolunda olmayan ışıklandırma aslında birçok bölgemizde yok. Bu sorun yetkililerin sorumsuzluğudur. Yollarımızda zaten diz boyunda çukurlar var. Işıklandırma olmadığı için sürücüler önlerini bile göremiyor, fakat bu sorunda yalnızca yetkilileri suçlamakta haksızlıktır. Ülkemize gelen birçok yabancı uyruklu yollarda yürümeyi bile bilmiyor. KKTC’nin yol şeritlerinde nerde durulması gerektiğini  bilmiyorlar. Bu sorunların yaşanmaması için evet ışıklandırma olması gereklidir, ancak yollarda yürüyenlerin de bilinçli olması gerekiyor. Bunlarla birlikte memlekette en büyük sorun yabancı uyrukluların yollarda araç kullanması, bizim polisimiz ne anlar Bangladeş ehliyetinden ya da farklı memleketlerin ehliyetinden. Meydana gelen kazalarda ben hiçbir zaman bir KKTC vatandaşının basıldığını görmedim, yolu kullanmayı bilmeyende de suçu aramak lazımdır.”

Hasan Hükümet: Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekmektedir
“Bugün ülkemizin tasarruf yapması gerekirken bazı bölgelerin yılbaşından kalan süs ışıkları yanmaktadır. Hala yanmakta olan süs lambalarının elektrik faturasını da halk cebinden ödemektedir. Bu durumda suçlu belediyelerdir. Bugün hala süs ışıkları çeşitli bölgelerde yanarken, birçok yolumuzda aydınlatma adına bir şey yok. Aydınlatma olmayan yollarımızda sürekli kazalar meydana gelmektedir. Bu konuda artık yetkililerin bir an önce önlem alması gerekmektedir.” 

Özhan Okur: Yollarda alınmayan önlemler kazalara fırsat veriyor
“Birçok bölgelerde aydınlatma olmaması hükümetin bir türlü alamadığı önlemlerden kaynaklanmaktadır. Alınmayan önlemler nedeniyle de sürekli ülkemizde kazalar meydana gelmektedir. Sürücüler yollarda olmayan aydınlatmalar nedeniyle kapkaranlık yollardan gitmek zorunda kalıyor. Yetkililerin bu konudaki duyarsızlığı sürekli arzu edilmeyen olaylarla karşılaşmamızı sağlıyor. Vatandaş olarak anlamadığım tek konu biz bu sorunlarla her gün yüz yüzeyken hiçbir yetkili bu yolları kullanmıyor mu, ya da helikopterle falan mı seyahat ediyorlar?”

İsmail Gül: Hangi konuda önlem alındı ki aydınlatmalarda alınsın
“Ülkemizin yollarında 16 sene öncede ışıklandırma yoktu, bugün de yoktur. sanırım bundan 40 sene sonra da olmayacaktır. Gün geçtikçe bozulan yollarımıza karşı yetkililerin almadığı önlemler, kazalara çanak tutmaktadır. Yollarda olmayan aydınlatmaların yanı sıra kavşakların kontrolsüz olması da ayrı bir sorundur. Bu ülkedeki yetkilileri hangi konuda önlem aldı ki bu konuda alacak?”

Enver Dinçoğlu: Alınan tek önlem bozuk olan yola birkaç renkli uyarı levhasından başka bir şey değildir
“Ülkemizdeki yolların bakımsız olmasının yanı sıra yollarda olmayan aydınlatmalar da ciddi bir sorunumuzdur. Kara yollarının bu konuda herhangi bir önlem almamış olması, ülkedeki kazaların artmasına neden olmaktadır. Benim anlamadığım tek konu bu ülkede kaç insanın ölmesi gereklidir ki, yollardaki aydınlatmalar için veya yollarımız içindeki sorunlara önlem alınabilsin? Bugün yetkililer tarafından alınan tek önlem bozuk olan yola birkaç renkli uyarı levhasından başka bir şey değildir. Ülkemizin artık çivisi çıkmış halde, olumlu olayla karşılaşmak mümkün değil. Kazaların olmasında yalnızca ülkede meydana gelen olumsuzluklar değil, alkollü araç kullananlara veya madde kullananlara karşı yeterli tedbirlerin alınmaması da etki etmektedir. Polis sayısı yetersiz, yetkililerimiz de sorunlarımıza karşı duyarsız olduğu müddetçe, daha çok kaza ve problemle karşılaşacağız.”

Mehmet Kurt: Yetkililerimiz bilmiyor ki sorunlarımız giderilmedikçe büyüyor
“Dün sabah yolarımızın bozuk olması nedeniyle  aracımın tekeri parçalandı. Bizim çektiğimiz sıkıntılara yetkililerin yanıt vermemesini ise anlamak mümkün değil. Bugün ülkemizin yollarında araç kullanırken çeşitli sıkıntılar yaşıyorum. Gerek Ercan havaalanı’na giderken, gerekse Alayköy-Güzelyurt yolunda ışıklandırma olmaması kazalara mahal veriyor. Ülkede yeterli hizmet yok. Bu ülkedeki yetkililerin ne yaptığını anlamış değilim. Sesimizi neden duymak istemiyorlar ya da bu yolları hiçbir yetkili kullanmıyor mu? Yetkililerimiz bilmiyor ki sorunlarımız giderilmedikçe büyüyor.”

Soyer Arpaklı: Sorunlarımız gün geçtikçe büyüyor bunun farkında değiller
“Ülkede hangi alanımız yeterli ki yollarımızdaki aydınlatmalarımız da yeterli olsun. Bugün hiçbir yetkili sorumluluklarını yerine getiremiyor. Vatandaş olarak bütün sebebi devletimize ya da yetkilimize yüklemenin doğru olmadığı kanısındayım, ancak alınmayan önlemler nedeniyle sorunlarımız gün geçtikçe büyüyor bunun farkında değiller. Geçtiğimiz gün yaşanan kazada iki kişiyi daha kaybettik. Ölen kişilerin kim olduğu hangi memleketten olduğu önemli değildi. Bu konuda gerek yollarda alınmayan tedbirler, gerek çocuklarımızın dikkatsizliği, gerekse de sürücünün trafik kurallarına uymaması gibi etkenler vardı. Ortada iki kişinin canı ve yollarımızda alınmayan önlemlerin olduğu vardır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!