Hem utandırıyor, hem gururlandırıyor
Reklam
  • Reklam

Hem utandırıyor, hem gururlandırıyor

Başkent Lefkoşa’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Surlariçi iki farklı yüzüyle dikkat çekiyor. Bir yüzüyle yıkık dökük ve çeşitli argo ifadelerin yer aldığı duvarlar, çöplerin gelişigüzel sağa sola atılmasıyla oluşan nahoş kokular, diğer yanda ise bir o kadarda güzel muhteşem tarihi binalar.

14 Nisan 2019 - 09:28 - Güncelleme: 15 Nisan 2019 - 09:39

-Lefkoşadaki surlariçini birkaç kare fotoğrafla  anlatmak dört ayri medeniyetten izler taşıyan  surlar içine haksızlık etmek olur.Her bir sokağında  Lüzinyan ,Venedik  Osmanli  ve ingiliz dönemlerinden kalma tarihi dokunun kalıntıları ve  günümüz şartlarına  dahi  meydan okuyan yapılarına  rastlamak mümkün. 

Özlem ÖZSOY
Surlariçi, bir çok uygarlğı bünyesinde barindiran bir mekan.  Luzinyanlardan, Krallar Kreliçeler, Venedik tüccarlarından  ,Osmanlı  ağalarına ve İngiliz soylularına evsahipliği yapmış, hanları  hamamları  evleri  konaklaryla Surlariçi resmen tarihin en önemli mozaiklerinden biri. 

Saamanbahça göz kamaştırıyor
Surlariçindeki  yolculuğumuza başlamadan başkent Lefkoşa’nın bir başka tarihi mekanı Samabbahça’yı da es geçmedik. Kültürel miras niteliğindeki bu yerleşim alanı AB fonlarından sağlanan destekle cıvıl cıvıl.

Tarihte yolculuk yapıyorsunuz

Surlar içine adımınızı attığınız andan itibaren, tarihin içinde kaybolma ya başlıyorsunuz.  Bölgede hemen dikkat çeken ve sizi o büyülü ortamdan  uzaklaştırıp  o güzelliği bozan yıkık dökük bir bina ya da  ortaya saçılmış çöpler tarihi dokuya adeta ihanet eder nitelikte . Yeni Bakış olarak, Surlariçinde okurlarımız için bir yolculuğa çıktık. Karşımıza ilk çıkan Kıbrıs sevdalılarına ise bu eşsiz mekanın dünü ve bugünüyle ilgili duygularını sorduk.

Nihat üstünel: (Sokak Sanatçısı) 
‘’Eski eskide kaldı yenilenmemiz lazım’’

“Burada  önceden  bu kadar aracın olmadığı zamanlarda   burada gençler yaşlılar  bisiklete binerlerdi. Bu kadar kirlilik,adli vakalar bu kadar çok değildi” 

Hayriye Sporcuoğlu: (Kumarcılar hanı esnafı) 
‘’Surlariçi kabuk değiştirdi’’

“Kumarcılar hanında  2 yıldır çalışıyorum ama buraları daha önceden tanıyorum. Eski surlariçi ile yeni surlar içinde bazı şeyler güzelleşirken bazıları çirkinleşti.  Yıkılmaya yüz tutmuş yapılar var onları öyle gelişi güzel  bir destekle tutturmaya  çalışıyorlarki  ne yıkık olduğu belli ne tamir edilmeye çalışıldığı. Gelen turistler açısından  kötü. Onlar ya yıkılmalı yada revise edilmeli,ama bu şekilde bırakılması kesinlikle yanlış bir uygulama. Eskiden mahallerlerden yasemin kokuları gelirdi. Şimdi kalmadı.Park alanları surlariçinde büyük problem yaratıyor, buraya gelecekler park yeri bulamadıklarından dolayı vazgeçiyorlar.  Eskiden buralarda daha  fazla yerli halkı görürdünüz, onların villalara daha modern evlere taşınmasıyla boşalan evlere de haliyle hem şehrin merkezi hem  ucuz olması sebebiyle dünyanın bütün ülkelerinden gelen  göçmenler  oturdu adete surlar içi  kabuk değiştirdi”.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!