Henüz ihtiyacı karşılamıyor
Reklam
  • Reklam

Henüz ihtiyacı karşılamıyor

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu son bir aydır kan ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün Türk Kızılayı’ndan gelen otobüs sayesinde karşılandığını ancak yine de yeterli seviyede kan olmadığını dile getirdi.

19 Mayıs 2017 - 09:05

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu son bir aydır kan ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün karşılandığını ancak yine de şu anda yeterli seviyede kan olmadığını hastaların ise 2 ünite kanı bulmakta zorlandığını ifade etti.

Varoğlu, yeni girişimle birlikte sadece askere bağımlı kan toplama değil, sivile yönelik de kan toplamada önemli ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. Varoğlu ülkede sürekli kana ihtiyacı olan 150 Thalassemia  hastası olduğunu belirtti.

Kan bağışı konusunda en önemli görevin halka düştüğünün altını da çizen Varoğlu, “Biliyorsunuz ki kan bağışında en önemli nokta halkın duyarlı olmasıdır. Kimseden zorla kan alamazsınız, farkındalık oluşması gerekmekte ve kişilerin gönüllü istekleri ile gidip kan bağışında bulunmalı” dedi.

Özlem ÇİMENDAL

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu son bir aydır kan ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün Türk Kızılayı’ndan gelen otobüs sayesinde karşılandığını ancak yine de şu anda yeterli seviyede olmadığını dile getirdi.

“Askere bağımlılıktan öteye, sivillerden de kan toplanıyor”

Yeni girişimle birlikte sadece askere bağımlı kan toplama değil, sivile yönelik de kan toplamada önemli ilerleme kaydedildiğini dile getiren Varoğlu, “Her gün hemen hemen bir yerde kan kampanyası düzenleniyor. Türk Kızılayı’nın göndermiş olduğu otobüs ve Mağusa personelinin katılımı ile çalışmalar aksamadan devam etmektedir. Otobüs vasıtası ile toplanan kanlar bizim için önemli bir katkı sağladı” dedi.

Türk Kızılayı otobüsü ciddi katkı koydu

Türk Kızılayı’ndan gelen otobüsün Mağusa Devlet Hastanesi kullanımına verildiğini anımsatan Varoğlu, “Hastane başhekimliği ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde belediyeler, festival alanları ve daha birçok yerde kan kampanyası düzenleniyor ve otobüs de bölgeye giderek bağışları kabul ediyor. Son 1 aydır ciddi kampanyalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

“Hastaların 2 ünite kanı bulması gerekir”

Eskiye göre bir hareketlenmenin söz konusu olduğunu ve hastaların “kan yok” yanıtıyla karşılaşmadıklarına  dikkat çeken Varoğlu, birtakım iyileştirmeler yapılmış olmasına rağmen kan bağışının yine istenilen seviyede olmadığını ifade etti. Varoğlu, yeterli seviyede olduğunun söylenebilmesi için hastaların 2 ünite kanı bulabilecek durumda olmaları gerektiğini ifade etti ve şu an hala 1 ünite kanla sınırlı kaldıklarını dile getirdi.

“En önemli görev halka düşüyor”

Kan bağışı konusunda en önemli görevin halka düştüğünün altını da çizen Varoğlu, “Biliyorsunuz ki kan bağışında en önemli nokta halkın duyarlı olmasıdır. Kimseden zorla kan alamazsınız, farkındalık oluşması gerekmekte ve kişilerin gönüllü istekleri ile gidip kan bağışında bulunması gerekmektedir. Ancak bu şekilde bu sıkıntıdan kurtulabiliriz” dedi.

“KKTC’de 150 hasta var”

KKTC’de 150 thalassemia hastası olduğunu dile getiren Varoğlu, “Tedavi gören 150 kişi. Tedavi için hepsi de Thalassemia Merkezi’ne geliyor” dedi. Ülkede son bir aydır kan sıkıntısının asgariye indirildiğinin başarıldığını anlatan Varoğlu, yine de bu sayının yeterli seviyeye ulaşılamadığını kaydetti.  

“2000’den sonra Thalassemia’da yeni doğum gerçekleşmedi”

Yasal düzenleme kapsamında taşıyıcılık testlerinin yapılması sonucu yeni thalassemia doğumlarının gerçekleşmediği müjdesini de veren Varoğlu, yeni hastaların olmamasının ise  sevindirici olduğunu ifade etti. KKTC için yapılan bu testler neticesinde yeni doğumların engellenmesinin büyük bir başarı olduğunu ifade eden Varoğlu, “2000 yılından bu yana yeni doğum olmadı. Mevcut kişinin tedavisi de şu anda yapılmaktadır” şeklinde konuştu. 

Bu haber 1149 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kim ne kadar vergi ödedi?
Kim ne kadar vergi ödedi?
Vatandaş yaşamakta zorlanıyor
Vatandaş yaşamakta zorlanıyor