Hisseler “ticaret görüşmeleri” ile yükseldi, dolar geriledi
Reklam
  • Reklam

Hisseler “ticaret görüşmeleri” ile yükseldi, dolar geriledi

Uluslararası piyasalarda hisse senetleri, ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin gelişmelerde yükselirken dolar geriledi

10 Ocak 2019 - 11:44

Asya hisse senetleri ve ABD vadelileri, Washington ile Beijing arasında üçüncü güne uzayan ticaret görüşmelerinde ilerleme potansiyeline ilişkin iyimserliğin etkisiyle çarşamba günkü işlemlerde yükseldi. Dolar geriledi.
Çin ve Hong Kong hisse senetleri, daha fazla teşvik çabalarına dair haberlerin etkisiyle kazançlara öncülük etti. S&P 500 Endeks vadelileri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Oval Ofis konuşmasından Kongre ile olan Meksika sınır duvarı fonlamasına ilişkin anlaşmazlığı konusunda yeni bir hamle çıkmamasının ardından seans yükseğini gördü; Öncesinde, ulusal acil durum ilan edileceğine yönelik bir spekülasyon mevcuttu.
Avrupa vadelileri piyasaların yükseleceğini işaret etti. ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi son günlerdeki kazançlarını korudu. New York'ta işlem gören petrolün varili 50 doların üzerinde tutundu.
ABD – Çin ticaret ilişkilerine dair gelişmeler, -Beyaz Saray görüşmelerine yakın kaynakların Bloomberg'e aktardığına göre- Trump'ın finans piyasalarını desteklemek adına anlaşmaya giderek daha istekli olmasıyla gündemdeki yerini koruyor.
Black Rock Inc. baş hisse senedi stratejisti Kate Moore, “Anlaşma yönünde adımlar atabilirsek bir miktar daha istikrar kazanabilir ve piyasada taban bulabiliriz. Fakat bence bu, piyasaları yıllarca tehdit edecek bir konu olacak.” dedi.
Trump, Kongre'ye seslendiği televizyon konuşmasında sınır güvenliği için milyarlarca dolarlık destek talebinde bulundu. Kongre'deki Demokrat liderler konunun federal hükümetin yıllık ödeneğinden bağımsız olarak değerlendirilmesi gerektiğini işaret ederek Trump'ın talebini geri çevirdi.

Hisse senetleri
Japonya'da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 15:00'te yüzde 1.1 tırmandı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.8 arttı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.4 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.4 tırmandı. Dayanak endeks Salı günü yüzde 1 yükseldi.
FTSE 100 Endeks vadelileri yüzde 0.7 yükseldi.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 arttı.

Döviz
Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 108.85 seviyesinden alıcı buldu.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 artarak 6.8427'den işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artıda 1.1457'den işlem gördü.
Sterlin yüzde 0.2 artarak 1.2737'ye yükseldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı