HP kendini ağırdan satıyor

HP kendini ağırdan satıyor

16 Mayıs 2019 - 08:30 - Güncelleme: 17 Mayıs 2019 - 10:15

Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, dün sırasıyla ziyaret ettiği CTP, HP, DP, TDP ve YDP’de hükümet ortaklığı için nabız yokladı.  CTP, DP  ve TDP Tatar’a net olarak hükümet oluşumu içinde            yer almayacaklarını aktarırken, YDP Genel Başkanı Arıklı da, Seçim tarihi belli olmak şartıyla kurulacak her türlü hükümete içerden veya dışardan destek verebileceklerini kaydetti. 4’lü koalisyon hükümetinin bozulmasına neden olarak gösterilen HP Genel Başkanı Özersay ise, “UBP ile koalisyon kurulma ihtimali ne kadar varsa, kurulmama ihtimali de o kadar vardır” dedi


Yeni BAKIŞ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları kapsamında ilk olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni (CTP) ziyaret etti.  


İlk ziyaret CTP’ye

Tatar, CTP Genel Merkezi’nde, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile görüştü.  Görüşmede UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'a UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy eşlik ederken, Erhürman'a ise CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın eşlik etti. Görüşmede UBP'den milletvekilleri Özdemir Berova, Dursun Oğuz ve Nazım Çavuşoğlu, CTP'den de milletvekilleri Armağan Candan, Sıla Usar İncirli ve CTP Örgüt Sekreteri Ürün Solyalı da hazır bulundu. Toplantı öncesinde basına açıklama yapılmadı. 


Tatar: Ya CTP ya HP’yle hükümet ya da seçim

Görüşme sonrası UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman basına açıklama yaptı. İlk sözü alan UBP Genel Başkanı Tatar, Erhürman'a teşekkür etti, görüşmede güzel bir sohbet olduğunu ve iki büyük partinin önümüzdeki süreci değerlendirdiğini, bunun demokrasi kültürünün gereği olduğunu söyledi.  Tatar, görüşmeleri diğer partilerle de yapıp ya bir koalisyon hükümeti kuracaklarını veya ülkeyi seçime götürmek için bir koalisyon olasılığını değerlendireceklerini belirtti. Ersin Tatar, ihtimallerin ya CTP’yle ya da HP ile hükümet kurmaları veya bir seçim hükümeti kurarak ülkeyi bir seçime götürmeleri olduğunu söyledi.  Dün ilk görüşmeyi yaptıklarını, bunun ön görüşme olduğunu ifade eden Tatar, görüşmelerin ardından değerlendirmeler yapılacağını söyledi. 


Erhürman: Uzun süredir bir formül var

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, CTP olarak bu süreçte sorumlulukla davrandıklarını ve bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini vurguladı. Erhürman, ülkede uzun süredir bir hükümet formülünün olduğunu ve sürekli gündemi meşgul ettiğini ifade ederek, “Şu anda gündemde bir hükümet formülü var, kendilerine başarı dilerim” dedi.


UBP’nin ikinci durağı Halkın Partisi

Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde partilere ziyaretler gerçekleştiren Ersin Tatar başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) heyeti daha sonra Halkın Partisi’ni (HP) ziyaret etti.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’a HP Genel Sekreteri Yenal Senin, HP Parti Meclisi Üyesi Ayşe Onar ve HP Milletvekili Hasan Topal’ın eşlik ettiği görüşmede UBP Genel Başkan Ersin Tatar’ın yanısıra UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy ile UBP Milletvekilleri Nazım Çavuloğlu, Dursun Oğuz ve Özdemir Berova yer aldı.  


Tatar: Prensipte uzlaşılmayacak bir konu bulunmuyor. 

Hükümetteki paylaşımın detayları bugünkü (Dünkü) görüşmede yer almadı

Bir saat süren toplantının ardından basına açıklama yapan UBP Genel Başkanı Tatar, prensipleri ele aldıkları görüşmenin olumlu ve güzel geçtiğini belirterek, genel siyasi durum ve ülkenin içinde bulunduğu koşulların değerlendirildiğini söyledi. Tatar, bir sonraki toplantının zamanının henüz belli olmadığına işaret ederek, DP, TDP ve YDP ile de görüşeceklerini ve bugün (Dün) hükümet anlamında bir sonucun çıkmasının mümkün olmadığını ifade etti.


“Usulsuzlüklerle ilgili UBP olarak bir sıkıntımız yok”

“Bizim herhangi bir partiyle  somut bir durumumuz, kesin şöyle ya da böyle olur diye keskin bir söylemimiz yok” diyen Tatar, 12 milletvekiline sahip CTP veya 9 milletvekiline sahip HP ile bir koalisyon olmazsa, erken seçimin de bir olasılık olarak durduğunu belirtti. Tatar, bir soruya karşılık, yolsuzluk ve usulsulsüzlükler konusunda UBP olarak hiçbir sıkıntıları olmadığını söyledi. Temiz toplum, temiz siyaset ve şeffaflık konularının UBP’nin geçmişten bu yana savunduğu ilkeler olduğunu dile getiren Tatar, prensipte uzlaşılmayacak bir konu bulunmadığını ve hükümetteki paylaşımın detaylarının bugünkü görüşmede yer almadığını belirtti.  Başka bir soruya karşılık, HP’nin, UBP ile koalisyon kurmak için değil, sıkıntılar yaşadığı için koalisyon hükümetini bozduğuna işaret eden Tatar, UBP’nin, diğer partilerle de görüştükten sonra parti içerisinde tüm alternatifleri ele alacakları bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti.


Özersay: Bir şey söylemek için erken

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, bir şey söylemek için erken olduğunu belirterek, daha ziyade dinleyen konumunda oldukları toplantıda bir miktar da olsa düşüncelerini dile getirdiklerini kaydetti.  İzlenimlerini partinin yetkili organlarıyla konuşup, değerlendireceklerini söyleyen Özersay, hükümet seçeneklerinin önümüzdeki birkaç gün içinde belli olacağını belirtti. 

Özersay, farklı koalisyon seçenekleri bulunduğunu, hangisinin gerçekçi ve mümkün olabileceğinin önümüzdeki günlerde belli olacağını ifade etti.


“UBP ile koalisyon kurulma ihtimali ne kadar varsa, kurulmama ihtimali de o kadar vardır”

 “UBP ile koalisyon kurulma ihtimali ne kadar varsa, kurulmama ihtimali de o kadar vardır” diyen Özersay, sürecin temel dinamiklerinin çalışması ve karar vermesi gerektiğini belirterek, toplantıda partilerin hassas noktalarının konuşulduğunu belirtti. Bir soruya karşılık, ülkenin en fazla yararına olacak ve çalışabilecek koalisyon modelinin hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Özersay, koalisyonun illa UBP ile HP arasında olması gerekmediğini ifade etti. Özersay, başka bir soruyu yanıtında, daha önce onlarca sayfa hükümet programları ve koalisyon protokolleri yazıldığını ve takvimler konulduğunu hatırlatarak, toplumun siyasete olan güvenini yaratacak şeyin, söylenen ve yazılan şeylerin yapılması, hayata geçirilmesi olacağını sözlerine ekledi.


UBP’nin 3. durağı DP

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma ziyaretleri çerçevesinde Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ziyaret etti.

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma ziyaretleri çerçevesinde günün 3’üncü ziyaretini Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’a yaptı.  


Tatar: Ben bu pozisyondayım daha güçlüyüm, daha fazla koparayım noktasında olmamalıyız

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, memlekette ekonomik bir krizin bulunduğu, o nedenle bir an evvel hükümetin kurulması gerektiğine işaret ederek, hükümet için alternatiflerin belli olduğunu, bunların, UBP- HP veya UBP- CTP veya erken seçim için seçim hükümeti olduğunu, başka alternatif bulunmadığını yineledi. UBP-HP koalisyonu beklentisinin yüksek olabileceğini belirten ancak “HP ile herhangi bir uzlaşma durumumuz yoktur” diyen Tatar, “Herkes sorumluluğunun bilinci içerisinde ve haddini bilerek, … ben bu pozisyondayım daha güçlüyüm, daha fazla koparayım noktasında olmamalıyız, çünkü büyük bir kriz, mali sıkıntılar var” şeklinde konuştu.


“Bu boşlukta herhangi bir icraatın olmaması gerekir”

Tatar ayrıca, dörtlü hükümet tarafından başlatılan, istihdam yapılması, kredi verilmesi veya kamu bankası yönetim kurulları üyelerinin görev sürelerini üç yıla çıkaracak tüzük değişikliği yapılması çalışmalarıyla ilgili, dörtlü koalisyon hükümetinin istifasının ardından yeni bir hükümet kurulana kadar yaşanacak olan boşlukta “herhangi bir icraatın olmaması gerektiğini” kaydetti. 


Denktaş: Sorumlu muhalefet anlayışıyla hareket edeceğiz

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, görüşmede maliyenin durumu ile ilgili bilgi aktardığını, DP’nin Meclis oturumlarında “sorumlu muhalefet anlayışıyla ülkenin daha ileriye gidebilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır” olacağını söyledi. Denktaş ayrıca, dörtlü koalisyonun sona ermesiyle genel beklentinin UBP-HP koalisyonunun kurulması yönünde olduğunu ifade etti.


Tatar ve heyeti TDP’de

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları kapsamında Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret ederek, genel başkan Cemal Özyiğit ile görüştü.  

Görüşmeye Tatar’ın yanı sıra UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy, milletvekilleri Özdemir Berova, Dursun Oğuz ve Nazım Çavuşoğlu katılırken, TDP’den de Genel Sekreter Halil Hızal, milletvekili Zeki Çeler, MYK üyeleri Deniz Birinci ve Safiye Özaltıner görüşmede yer aldı.


Özyiğit: Hükümeti bozanların hükümeti kurma sorumluluğu var

Görüşmeden sonra basına açıklama yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hükümeti bozanların hükümeti kurma sorumluluğu bulunduğunu söyleyerek, konuşulmakta olan bir hükümet formülü bulunduğunu, bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini belirtti. Özyiğit, toplumun kaybedecek zamanı olmadığını, acil çözüm bekleyen sorunlar bulunduğunu, toplantıda UBP heyetine bunları aktardıklarını kaydetti. Özyiğit, UBP heyeti ile kahve içip sohbet ederek, başarı dilediklerini söyledi. 


Tatar: Üç alternatif var

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da, demokrasi kültürü ve anlayışı çerçevesinde siyasi partilerle gerçekleştirilen görüşmelerin ve partilerin birbirleriyle kaynaşmasının demokrasinin bir güzelliği olduğunu ifade etti. Tatar, hükümet kurma çalışmalarına yönelik üç alternatif bulunduğunu söyleyerek bunları; UBP - CTP, UBP - HP veya bir seçim hükümeti kurarak erken seçime gitme olarak açıkladı. Tatar, erken seçime gidilecekse, TDP’nin de erken seçim hükümeti içinde olabileceğini söyledi.  

Erken seçime gidilecekse, Cumhuriyet Meclisi kapanmadan Seçim Yasası’nın değiştirilmesi gerekeceğini dile getiren Tatar, içinde bulunulan koşullarda hükümet boşluğunun devam ettirilemeyeceğini, sorumluluk bilinciyle uzlaşıya varılmasının en doğrusu olacağını kaydetti. Partilerle temasta olmanın önemine işaret eden Tatar, “KKTC halkı için en iyisini yapmak hepimizin görevidir” dedi.  

Tatar’ın ardından yeniden söz alan Özyiğit, erken seçim hükümetinde olacakları şeklinde bir taahhüt içine girmediklerini, böyle bir alternatifin ortaya çıkması halinde değerlendirileceğini, öyle bir gündemleri bulunmadığını söyledi.


Son durak YDP

Ulusal Birlik Partisi  Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma çalışmaları kapsamında günün son ziyaretini  Yeniden Doğuş Partisi’ne yaparak  Genel Başkan Erhan Arıklı ile görüştü. 

Görüşmeye Tatar’ın yanı sıra UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy, milletvekilleri Özdemir Berova, Dursun Oğuz ve Nazım Çavuşoğlu katılırken, YDP’den ise Genel Sekreter Turan Büyükyılmaz, milletvekili Bertan  Zaroğlu, MYK üyeleri Enver Öztürk ile Eyüp Çatalkaya hazır bulundu. Görüşmenin ardından Tatar ve Arıklı basına açıklamalarda bulundu. 


Arıklı: Seçim tarihi belli olmak şartıyla kurulacak her türlü hükümete içerden veya dışardan destek verebiliriz

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, görüşmede Tatar ve heyeti ile hükümet formüllerini ele aldıklarını ve YDP olarak hangi formüle destek verebileceklerini izah ettiklerini kaydetti.  

YDP’nin en başından beri kurulacak erken seçim hükümetine içerden veya dışardan destek verebileceğini söylediğine dikkat çeken Arıklı, bunu Tatar’a da bir kez daha ilettiklerini söyledi. 

Seçim tarihi belli olmak şartıyla kurulacak her türlü hükümete içerden veya dışardan destek verebileceklerini vurgulayan Arıklı, Tatar’ın da bu konuyu değerlendirebileceğini söylediğini aktardı.

Seçim yasasının mutlaka elden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Arıklı, bununla ilgili ayrı bir çalışma yapılacağını belirtti. 


Tatar: En nihai kararı çok da uzatmadan vermek gerek, bu tablonun en erken zamanda netleşmesi için çalışacağız

 UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da sabahtan bu yana gerçekleştirdikleri ziyaretlere işaret ederek, demokrasi kültürü ve anlayışı çerçevesinde siyasi partilerle gerçekleştirdikleri görüşmelerde çeşitli görüş alışverişlerinde bulunduklarını kaydetti.  

YDP ile yaptıkları görüşmede ülkenin sorunlarını da ele alıp konuştuklarını ifade eden Tatar, daha önceki açıklamalarında olduğu gibi, hükümet kurma çalışmalarına yönelik üç alternatif bulunduğunu yineledi. Tatar, bunların; UBP - CTP, UBP - HP veya bir seçim hükümeti kurarak erken seçime gidilmesi olduğuna işaret ederek, bugün YDP ile daha fazla üçüncü alternatifin ele alındığını aktardı. 


“Herşey KKTC için daha güzel olsun”

Tatar, en nihai kararı çok da uzatmadan vermek gerektiğini belirterek, bu tablonun en erken zamanda netleşmesi için çalışacaklarını kaydetti. 

Tatar, erken seçime gidilsin veya gidilmesin, Cumhuriyet Meclisi kapanmadan Seçim Yasası’na el atılması gerektiğine de değinerek, “Herşey KKTC için daha güzel olsun” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!