HP’nin aşırı talepleri UBP’yi gerdi
Reklam
  • Reklam

HP’nin aşırı talepleri UBP’yi gerdi

UBP-HP Koalisyon hükümetinin oluşumuna yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İki partinin de karşılıklı olarak ortaya koydukları hassasiyetler üzerinde dün gün boyu çalıştıkları belirtilirken, Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgilere göre, HP’nin ortaya koyduğu maksimalist talepler karşısında gerilen UBP’lilerin, önceden açıklanmasına karşın HP ile bugün yeni bir görüşme yapıp yapmama konusunda ikiye bölündüğü belirtiliyor

19 Mayıs 2019 - 10:00

Halkın Partisi’nin UBP’ye yazılı olarak da sunduğu metinde yer alan taleplerin UBP’yi ikiye böldüğü Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgiler arasında. Bakanlık sayısından daireler ve kurumların paylaşımına kadar birçok noktada çıtayı son derece yüksek tutup “Ne koparırsam kardır” mantığıyla hareket eden HP’nin bu tavrı, UBP içinde büyük huzursuzluk yarattı

Yeni Bakış’a konuşan UBP’ye yakın bir kaynak, Halkın Partisi’nin UBP’nin mutlak surette hükümet kurma isteğini kendi lehine bir avantaja dönüştürme çabası içine girdiğini belirterek, “Özersay ve ekibi UBP’nin bu dezavantajından yararlanmak istiyor, oysa HP bugün gerçekleşecek bir seçimde 5 milletvekilini bile çıkaramaz” dedi

Bu arada, UBP Genel Başkanı Tatar’ın Özersay ve ekibiyle Cuma günü gerçekleştirdiği görüşmede kullandığı “Herkesin sorumluluğunun bilinci içinde davranması gerekir, daha fazla alayım noktası kimseye yakışmaz” ifadeleriyle, üstü kapalı olarak Özersay’a mesaj verdiği ancak HP’nin ortaya koyduğu taleplerle bu mesajı algılamadığı ifade ediliyor 


Yeni BAKIŞ

UBP-HP Koalisyon hükümetinin oluşumuna yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İki partinin de karşılıklı olarak ortaya koydukları hassasiyetler üzerinde dün gün boyu çalıştıkları belirtilirken, Halkın Partisinin maksimalist talepleri, bugün için planlanan yeni bir görüşmeyi de tehlikeye attı. 

HP’nin önerileri değerlendiriliyor

HP’nin özellikle üzerinde durduğu devlet arazilerinin kiralanma şekil ve yöntemleriyle, yolsuzluk dosyaları konusundaki hassasiyetini dikkate alan UBP kurmaylarının, bu yönde müstakbel ortağını rahatlatacak bir formül ararken, diğer yandan da parti içindeki dengeleri bozmamak için büyük gayret sarf ettiği ifade ediliyor. 

Tatar’ın verdiği mesaj manidar

Bu arada, UBP Genel Başkanı Tatar’ın Özersay ve ekibiyle Cuma günü gerçekleştirdiği görüşmede kullandığı “Herkesin sorumluluğunun bilinci içinde davranması gerekir, daha fazla alayım noktası kimseye yakışmaz” ifadeleriyle, üstü kapalı olarak Özersay’a mesaj verdiği ancak HP’nin ortaya koyduğu taleplerle bu mesajı algılamadığı ifade ediliyor. 

Tatar, HP’ye karşı muhalefeti dengelemeye çalışıyor

UBP içinde Genel Başkan Tatar’a HP ile koalisyon kurması yönünde güçlü bir destek olmasına karşın, Hüseyin Özgürgün ve Aytaç Çaluda gibi isimlerin bu ortaklığa kesinlikle karşı oldukları biliniyor. Kudret Özersay’ın  bu hafta  içinde kurulması beklenen UBP-HP Koalisyonunun, “Yolsuzlukların üzerine sonuna kadar gidecek” garantisini Tatar’dan almak istediğine dikkat çekilirken, Ersin Tatar’ın da partisini yıpratan bu iddialardan bir an önce kurtulmak isteğinde olmasına karşın, karşısında ciddi bir parti içi muhalefet olduğu ileri sürülüyor. 

Bakanlık pazarlıkları henüz netleşmedi

Ersin Tatar’ın bu aşamada, Hüseyin Özgürgün ve Aytaç Çaluda gibi isimlerin baskısını savuşturmayı başarsa bile, partinin Onursal Başkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay konusunda, Eroğlu’na karşı duramayacağı iddia ediliyor.

HP’den olağanüstü talepler

Bu arada, Halkın Partisi’nin UBP’ye yazılı olarak da sunduğu metinde yer alan taleplerin UBP’yi ikiye böldüğü Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgiler arasında.

 Bakanlık sayısından daireler ve kurumların paylaşımına kadar birçok noktada çıtayı son derece yüksek tutup “Ne koparırsam kardır” mantığıyla hareket eden HP’nin bu tavrı, UBP içinde büyük huzursuzluk yarattı.

HP bugün seçime girse kaç milletvekili çıkarır ?

Yeni Bakış’a konuşan UBP’ye yakın bir kaynak, Halkın Partisi’nin UBP’nin mutlak süratte hükümet kurma isteğini kendi lehine bir avantaja dönüştürme çavası içine girdiğini belirterek, “Özersay ve ekibi UBP’nin bu dezavantajından yararlanmak istiyor, oysa HP bugün gerçekleşecek seçimde 5 milletvekilini bile çıkaramaz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı